1. Ayyıldız Tim forumu Hariç Hiç Bir şekilde Rütbeli Oldugunu İddaa edenlere inanmayınız..⠀ Ayyıldız Tim Adına Sizden Bilgi Belge TC Kimlik Vb Evrak İsteyenlere Asla Bilgilerinizi Vermeyiniz.

İnternet Tatbikatı.

'Savunma Sanayii Bölümü' forumunda Semtex tarafından 12 Şubat 2019 tarihinde açılan konu

1. Semtex Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    4,059

Özel Mesaj
    Neden siber tatbikat değil de internet tatbikatı adını koydum?

Siber bir tatbikattan bahsedersek çeşitli senaryoların ağda uygulanması şeklindedir...

Ama burada bahsedeceğim konu bunun tam tersi...

Az önce bir haber gözüme çarptı. Ruslar interneti bir süre kesip durumu gözlemlemek şeklinde bir tatbikat planlamışlar...

Zeki adamı severim...

Sistem saldırıya uğrar işlemez hale gelirse ne oluru inceleyecekler...

Evet buraya kadar hep ağın zayıflıkları çökmesi veya ağda saldırılar üzerine senaryolar ve ağı ayakta tutmak üzerine konuşuldu...

Ama bu yönden pek bakılmadı...

Ya ağ fiziksel olarak yok olursa?

Acaba ne olur?

Metrolar durur mu?

Bankacılık sistemi ne yapacak?

Uçuşlar nasıl yönetilecek?

Elektrik sistemi, su ve diğer alt yapı sistemleri analog metotlarla nasıl yönetilecek?

Bunların hepsini ve fazlasını hem incelemek hem de tedbirler almak gerekiyor...

Her ne kadar internetin çökmemek üzere tasarlandığı varsayılsa da...

İmkansız diye bir şey olmadığı bunun da bir ihtimal olduğu ve bunun için de çalışma yapılması gerektiği aşikar...

En azından siz düşünün...

İnternetin yokluğunda neler aksar nasıl tedbir alınır fikirleri görelim...

Bormet, Orion-Pax, botcuTHT ve 8 kişi daha bunu beğendi.
  2. Toyonzade Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    3,200

Özel Mesaj
    Semtex baya ilginç bi konu.İlk defa duydum internet tatbikatını ama doğru konuya parmak basmışsınız.İnternetsiz bi dünya düşünülmez.Elektrik kesildiği zaman jeneratör kullanılıyo.Wifi jeneratörü diye icat yapılsa iyi olur aslında.İnternet kesildiği zaman wifi jeneratörünü aktif yapıp ,internete bağlanılabilir

Bormet, Orion-Pax, botcuTHT ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  3. AYDOĞAN TÜMGENERAL

• Forum Denetleme Gözlem Komutanı
    Alınan Beğeniler:
    58,924
    Meslek:
    Defender Ayt

Özel Mesaj
    Zor ölüm 4.0 bu film tamda bu konuya uygun herkese tavsiye ederim.Bılgısayar korsanlarının trafik ışıklarından.elektrik ve gaz santralleri vs hackliyerek nasıl bır kaos yarattıklarını anlatıyor.Saldırının ismini hatırlıyamadım.

DnGeRr, Bormet, Orion-Pax ve 10 kişi daha bunu beğendi.
  4. Semtex Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    4,059

Özel Mesaj
    Aramayı yaptığımda bir çok yerde şimdi haberi buldum...

https://www.internethaber.com/rusya...ternetle-bagini-bir-sure-kesecek-2000415h.htm

Burada amaç kendi ağlarını izole etmek...

Ben söylediğim bunun biraz daha üzerinde...

Yokluk durumu analizi diyeyim ben...

Evet elektrik var, evet bir modemimiz var ama modemin diğer tarafında bir server olmadığı durum...

Bunun gibi durumlar için analog tedbirler...

Kurtuluş savaşı döneminde postane işgal edilip telgraf sistemi tahrip edildiği dönemde Fatsalı Halim Efendi gibi bir çok gizli kahraman şebekeyi devam ettirmişti...

Bunun için dahi mantık sistemi ayakta tutmak...

Ama diğer taraftan telgraf hariç ulaklar elle de haberleşme sağlamışlardı...

Buna benzer bir senaryo için yedek haberleşme mekanizmaları ve acil durum planları oluşturmak gerekir...

5. Toyonzade Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    3,200

Özel Mesaj
    İlk çağlarda taşlarla savaşırmış insanlar.Demirin icadından sonra kılıçla savaşmışlar.Silah tank top derken günümüzde füzeyle savaşılıyo.50 yıl sonra savaşlar bilgisayarlar üzerinden olcak kesin :)

6. Semtex Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    4,059

Özel Mesaj
    Bir direncin kırılmasının en önemli yollarından biri de lojistik tesislerin ve sistemlerin devre dışı bırakılmasıdır...

Yani şehir şebekesi bilgisayar kontrollü ise ve sistem çökerse şehirlerde bir kaç günde kargaşa çıkar...

Elektrik; üretimi durdurur, haberleşmeyi keser...

Elektrik tesislerinin de bilgisayar kontrollü olduğu ortada...

Üretimin durması, beslenme ve direnme konusunda zayıflatıcı etkiye neden olur...

Akaryakıt tesisleri durursa nakil, intikal tüm lojistik çöker...

Bunlar için savaş payları ve stokları varsa da uzun dönemli stok tutulması ekonomik olmadığında belli miktarda savaş payı rezerv tutulabilir... (ki tutuluyor)

Ama sistemi tekrar bir şekilde işler hale getirmek gerekir...

Yani internetsiz, network süz bir C planına ihtiyaç var (B planının siber savunma ve yedekleme olduğunu varsayarak)

Bahsettiğim konun olmadığı alternatif bir sistem tasarımı ile alakalı...

7. AYDOĞAN TÜMGENERAL

Alınan Beğeniler:
    58,924
    Meslek:
    Defender Ayt

Özel Mesaj
    Ateş baskını.3 Aşamalı saldırı.1.Aşama trafik sinyalasyon sistemi..2.Aşama maliye borsa ve iletişim sistemleri.3.Aşama gaz su elektrık ve nükleer resislere yapılan saldırı.Ulusal alt yapı sistemlerine saldırıp çökertılmesi.Filmin konusu.

Bormet, HAYYAM1, Orion-Pax ve 8 kişi daha bunu beğendi.
  8. Toyonzade Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    3,200

Özel Mesaj
    Mesela Türkiyeye karşı siber saldıya karşı şu önlem alınabilirmi.Türkiyedeki serverlerin kopyaları ,dost ve kardeş Azerbaycana teslim edilse ve Türkiyeye siber saldırı başladığı anda Azerbaycandaki kopya serverler aktif edilse, siber saldırıdan kurtulunabilir

9. AYDOĞAN TÜMGENERAL

Alınan Beğeniler:
    58,924
    Meslek:
    Defender Ayt

Özel Mesaj
    Bahsettiğim film izlerseniz,ki kesinlikle tavsıye ederım..2007 yapımı..Yani 12 sene önce bunlar düşünülmüş.)

Bormet, HAYYAM1, Orion-Pax ve 7 kişi daha bunu beğendi.
  10. Semtex Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    4,059

Özel Mesaj
    Yan
    Seyrettim hatırlıyorum...

Evet bunun benzeri bir saldırı da olabilir...

Savaş halinde doğrudan tesislerin imhası şeklinde de olabilir...

Uydu iletişimin kesilmesi de olabilir...

Film yılı 2007...

Tabi bu senaryoyu yazan tedbirini de almıştır...

Yanılmıyorsam Çinin uyduları vurmak için çalışmaları olduğu gibi, köreltme amaçlı lazer teknolojileri konusunda da bir habere rastladım...

Yani haber kanallarının olduğu uydunun da gittiğini var sayın...

Senaryolar çoğaltılabilir...

11. Semtex Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    4,059

Özel Mesaj

Yedeklemek B planları arasında...

Zaten bilgi güvenliği standardı...

Fiziki yedeklemenin kurum dışında yapılmasına dair hükümler içeriyor ve bazı kurumlar bunları yapmaya başladı...

Ama bunun da iki türlü riski var...

Birincisi ikincil tesis dışı yedeğinizin vurulması...

Bizimkiler uyanık ya...

Gider server yedeklerini teknokentlere koyarlar...

Ama her iki tesisin de hedef alınabileceğinin de hesaplanabilir olduğunu unutmamak gerekir...

Sizin teklifiniz de mantıklı ülke dışında tutmak ama bu konuda da çok güvenilir ülke bulmak zor olduğu gibi...

Yedeklemenin sürekliliği gibi bir konu söz konusu olacaktır...

Yedekleme ile ilgili başlı başına bir konu açmak gerekir aslında...

Burada zihin jimnastiğini...

İnternete ve dijitale alternatif bir alt yapı tesis etmek gerekliliği ile ilgili...

Bankaların acil hallerde defter kayıtlarına geri dönebilmesi...

Hızlı yerel elektrik şebekelerinin tesis edilmesi...

Hassas kritik tesislerin hedef alınacağını hesaplayarak alternatiflerinin hızla tesisi ve taşınması gibi...

Mesela otomobil fabrikalarımız acil hallerde askeri araç üretme riski taşıdığından vurulduğunda...

Tesisin yedeğinin yada mobilize halinin planlanması gibi...

Özellikle mobilizasyon kavramı şimdi aklıma geldi...

Bir çok şeyi taşınabilir hale getirmek gerekiyor...

Yani yeri geldiğinde petrol rafinerisini bile taşıyabilmeliyiz...

Bir diğer husus hayati önem arz eden hizmetlerin ağ olmadan işlemesi için yeniden yapılandırılması da gerekebilir...

Yani taş devrine dönersek nasıl çalışacağımızı unutmamamız gerekiyor...

12. TURKUAZ Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    4,380

Özel Mesaj
    İlk mesaj dışında diğer yorumları tek tek okuyamadığımı belirterek.. (ilk fırsatta bakacağım)
    Kafa yoracak bir konu aslında.. Olabilitesini bilemiyorum da; en saçma fikirlerin bile birleşimi, ilavesi ile neler ortaya çıkıyor..
    Enerji depolanması mümkün.. Kablosuz şarjlar da örnek verilebilir.. Ağ için bu durum söz konusu mu bilemiyorum.. Değilse şayet; ağ, enerjiye çevrilebilir mi?.. Sonuçta, su ile ampul yakamazsın.. Enerjiye çevirdiğine işe yarar.. İnternet için de bu yöntemin uygulanması mümkün mü bilemiyorum.. Böyle bir fikir veya yapılmış somut örnek var mı araştırmak lazım.. Son cümlenize hitaben, enerji-ağ tedbirini fikir olarak sunabilirim.. Belki de saçma, işin ehl-i varsa fikrimin değerlendirmesini de dinlerim..

HAYYAM1, Orion-Pax, botcuTHT ve 4 kişi daha bunu beğendi.
    • Guest
    Alınan Beğeniler:
    1,004
    Meslek:
    Terörle Mücadele

Özel Mesaj
    Eline sağlık Semtex devrem
    Çok güzel bir konu açtın :)

13. dragov Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    1,351

Özel Mesaj
    Güzel bir konu aslında. Üniversitede mühendislik ekonomisi dersinde hocamız şöyle söylüyordu; "tüm ülkede 1 günlük internet kesintisi ekonomiyi çökertir" diye.
    Bir ekonomist bile sadece 1 günde ekonominin çökeceğini söylüyor. Bence bu sorunu ulusal değil de global olarak düşünmek gerekiyor.

Uçaklar yerine buharlı, hatta yelkenli gemilerle ticarete dönülebilir. Muhtemelen insanlık 1000 yıl geriye gidecektir. Ben de sorunun cevabını daha da zorlaştıran bir fikir atayım ortaya; dünyanın elektromanyetik alan dengesi bozulursa ne yaparız? İnternet, elektrik üretiminin durması dışında pusula bile çalışmaz hâle gelecektir. Yelkenli gemiler bile kullanılmaz hâle gelecektir.

Bu senaryo biraz abartı oldu tabii :) öyle bir durum sadece Güneş Sistemi'ndeki anormallik sonucu oluşacaktır. Ki o durumda dert edecek daha büyük sorunlar olacaktır zaten.

Sn.Semtex in sorusuna dönelim. Daha gerçekçi bir durum sonuçta. Sorunu global düşünelim. Sunucuların çökmesinden ziyade, tüm dünyaya internet sağlayan "root server" lar erişilemezse ne olur? Kendi aldığımız sunucu önlemleri hiçbir işe yaramayacaktır.

Düşününce felaket senaryoları gerçekten çok fazla. Tamamen mekanik - analog sistemlerle günümüzdeki akışı devam ettirmek bana imkansız geliyor nedense. En azından sanayi devrimi'ne kadar gerileceğimiz kesin gibi bir şey.

14. diplomats Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    171
    Meslek:
    Yükseklisans

Özel Mesaj
    Ben çokta bir problem olmayacağı kanısındayım. Bahsedilen kesintiler yaşandığında ekonominin çökmesi ya da sistemin duracağı filan biraz insanların tedirginliğinden kaynaklı olacağı için ekonomiyi hareketlendirecektir ama bu hatanın ne kadar uzun ya da kısa ömürlü olacağına bağlı bana göre. Bu da sistem kaynaklı değil Panik kaynaklı olacağı için ekonomi çökmesi işi biraz zor gibi görünüyor.

Öte yandan, Her platformun internet alt yapısı ile çalışması farklı risklere sebep oluyor elbette. O yüzden her şeyi internet tabanlı yapmak yerine lokal olarak kendi söküğümüzün dikilebileceği sistemlere geçmek en sağlıklısı bence. Çünkü AĞ denilen bir sistem var ve çoğu çalışmalarda internet gerektirmiyor.

Bence en önemlisi kendi söküğümüzü kendimizin dikmesi kısmı. Yurt dışı kaynaklı firmalarla anlaşıp onların teknik ekiplerini böyle kriz noktalarına eriştirmemek gerekiyor diye düşünüyorum. Dışarıdan saldırı ile bir sisteme girmek zaten neredeyse imkansız durumdayken orada çalışan personelleri hackleyerek sisteme girmekten bahsediyor hepsi zaten. Bu yüzden yerli yazılım, milli yazılım, yerli destek hep destek mantığı çerçevesinde ilerlemek bu konuda ilerlemenin en büyük adımı olacaktır diye düşünüyorum.

Rusya gibi ülkelerde dil, din ve ırk olaraktan çok fazla milletten insan olduğu için onların çekinceli olması gayet normal. Birbirlerine güven olayı çok yok ama bizim ülkemizde ve Devletimizde birbirimize olan güvenimizi kaybetmemiz en büyük güvenlik açığımızı kapatmamıza sebep olacaktır diye düşünüyorum.

Elin kızından, Obaya gelin olmaz diye rahmetli dedemin sözü vardı, Allah rahmet eylesin. Dışarıya bağlı kalmadığımız sürece ben bu tarz krizlere düşmeyeceğimizi düşünüyorum. Köklü bir çöküntü olması durumunda da devletin her zaman bir B planı vardır diye düşünüyorum. Çünkü bahsettiğimiz alanlardaki yatırımlar 1 milyon değil 10 milyon değil 10 Milyar, 20 Milyar Dolar değerindeki yatırımlar; Alt yapı yatırımları. Elimizdeki Mühendislerimize ve Mühendis adaylarımıza sahip çıkmamız gerekiyor kısacası.

Allaha emanet.

15. dragov Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    1,351

Özel Mesaj
    Keşke bağımlı olmadan sadece "internal network" ile işleri sürdürebilsek. Kurumlar kendi kendini bir şekilde idare edecektir (savunma sanayii veya gemilerde zaten dışarı kapalı bir ağda çalışma yapılıyor). Peki kullanılan yazılımları nasıl güncelleyeceğiz? En basitinden bir Git reposu bağlantısı bile olmadığında; bu ülkede bankalar, devlet kurumları iş yapamaz hâle geliyor. Yakın geçmişte de github erişim engeli geldiğinde birçok sistem iş yapamadı ve engel kaldırıldı.

Pardus gibi -sözde milli- işletim sistemleri ile olmaz bu işler. Tekerleği de sıfırdan icat etmek hiç kolay bir şey değil. Hiçbir ülkede böyle bir zahmete girilmiyor zaten. Tamamen yeni bir kernel üzerine işletim sistemi inşa etmekle de bitmeyecek o iş. Yeni donanım, donanımlar için sürücü yazılımları, sürücüleri yazacak yeni bir programlama dili...Dünya'nın en gelişmiş ülkesi için bile 50 yıldan önce gerçekleşmeyecek bir durum bence bu. Tamamen izole olmaya çalışmakla elektrik fişini prizden çekmenin farkı yok bana göre.

Mühendislere destek verilmesi kısmına kesinlikle katılıyorum. B-C-D-E plânları mutlaka olmalıdır. Vardır da zaten

16. Toyonzade Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    3,200

Özel Mesaj
    Amerika istemediği sürece Türkiyeye siber saldırı olmaz bence.Türkiyedeki çoğu yazılımlar Amerikan yazılımı.Mesela bi Türk F16 sı Amerika istemediği sürece havalanamaz bile.Çünki uçağın beyninde Amerikan yazılımı var.Her konuda olduğu gibi siber konusundada Amerika abimize yaslanmışız.Onlar bizim yerimize B ve C planları yapmışlardır bile

Orion-Pax, AydoganGotu ve botcuTHT bunu beğendi.
  17. diplomats Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    171
    Meslek:
    Yükseklisans

Özel Mesaj
    Çok hevesli gördüm mesajınızı. Amerikayı neden bu kadar büyütüyorsunuz? Sizin Ecdadınız Büyük Bizans İmparatorluğu dedikleri sistemi yerle bir etmedi mi : )
    Boşverin bu Amerikan hayranlığını, filmlere göre yorumlamayın yani.

Orion-Pax, AydoganGotu ve botcuTHT bunu beğendi.
  18. Toyonzade Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    3,200

Özel Mesaj
    diplomats Benimki Amerikan hayranlığı değil sadece gerçekleri sölüyorum.Sürekli ecdadımızla övündüğümüz için bu haldeyiz.Mehteran takımı gibi iki ileri bi geri gidiyoruz.Milliyetçiyim ama 'ecdadımız bizansı yıktı' vs. bu tarz lafları sevmiyorum ve kullanmam.Şu an kullandığın internet,elindeki telefon amerika ve batı icadı.İzlediğin televizyondan , kullanılan arabalara kadar her şey batı ve amerika yapımı.Adamlar yüz sene sonrasını planlıyo ama biz halen yüzyıllar önce yapılanlarla kendimizi avutuyoruz.Suriyede fıratın doğusuna operasyon yapılcaktı.Trump bi twit attı operasyonu iptal ettik.Film değil anlattıklarımın hepsi gerçek.Sürekli ecdadımızla övünmek yerine ecdadımıza yakışır işler yapmalıyız

19. teguardian Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    103

Özel Mesaj
    Aslında bir taraftan doğru söylüyorsunuz ancak işin halk tarafınca bilinen bir noktası var ki şuan kullandığımız bir çok füzeyi veya çeşitli teknolojik silahları Amerika üretiyor tabii ki bu benim düşüncelerime göre geçici bir durum.Sadece silahlarımız da da değil bu durum İnternet de de aynı durum geçerli.

AydoganGotu ve botcuTHT bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş