1. Ayyıldız Tim forumu Hariç Hiç Bir şekilde Rütbeli Oldugunu İdda edenlere inanmayınız.. Ayyıldız Tim Adına Sizden Bilgi Belge TC Kimlik Vb Evrak İsteyenlere Asla Bilgilerinizi Vermeyiniz.
    Duyuruyu Kapat

İvan İlyiç'in Ölümü/lev Tolstoy, Kitap Yorumlaması

'Kitap' forumunda TolunayBayrak tarafından 7 Mayıs 2020 tarihinde açılan konu

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    7

Özel Mesaj
    Lev Tolstoy' un, 1870' lerin sonlarında girdiği bunalımın ardından kaleme aldığı bu eserinde, hastalığın pençesinde ve ölümü beklemekte olan İvan İlyiç' in yaşamını sorgulamasını konu alır. Bu derin kitap yaşamın sahteliğini, ölümün ise gerçekleğini hissettirmektedir. Yaşam ve ölümü büyük bir ustalıkla kaleme almış olan yazarımız, hayatımızın neresinde olduğumuzu anlamak için durup düşünmemizi istemektedir. Bu kitabı okuduktan sonra insanın kendi hayatını sorgulamaması neredeyse imkansızdır. Kitap,adeta insana rehperlik eden ve kesinlikle dünya görüşünü genişletiyor. Bu sebeple sadece İvan İlyiç' in Ölümü eserini değil, anlatımını çok sevdiğim Lev Tolstoy gibi bir ustanın kaleminden çıkmış bütün kitapları okumanızı tavsiye ediyorum. Yazımı kitaptan beğendiğim birkaç alıntı ile bitiriyorum.
    "Ya gerçekten bütün hayatım yanlışsa?"
    ''Kalabalık şehirde, ahbap, aile kalabalığı arasında olduğu halde; ne deniz dibinde, ne de yeryüzünde benzeri olmayan korkunç yalnızlığı içinde...''
    ''Nasıl da acımasız, yok edici bir varlık şu insan; kendi yaşamını sürdürebilmek için ne çok canlı varlığı, bitkiyi yok ediyor.''
    ''Yıllar ilerledikçe ağırlık omuzlarına daha çok biniyordu. Meğer başarılı bir yolda yürüdüğünü sandığı halde başarısızlığa doğru dört nala koşuyormuş da haberi yokmuş.''

Orion-Pax bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş