Şehit Aydoğan Aydin Kimdir ? Gerçek Kahraman .

'Osmanlı ve Türk Tarihi' forumunda Aybat tarafından 11 Haziran 2018 tarihinde açılan konu

Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.
  1. Aybat ER

Alınan Beğeniler:
    290

Özel Mesaj
    Doğum Yılı :5 Haziran 1966
    Ölüm Yılı :31 Mayıs 2017 (50 yaşında)

Rütbesi :Tümgeneral
    Takma Adı :Asker Aydoğan
    Komuta Ettiği Savaşlar : Karabağ Savaşı

Aydın, 31 Mayıs 2017'de akşamı Şırnak'a bağlı Uludere ilçesinin Şenoba mahallesinden, Şırnak il merkezine gitmek için havalanan Eurocopter Cougar model helikopterin içerisinde bulunmaktaydı.Helikopter , kalkıştan üç dakika sonra yüksek gerilim hatlarına takılarak kaza kırıma uğradı ve içerisindeki tüm askeri personel ile birlikte Aydoğan Aydın da 50 yaşında hayatını kaybetti.

Aziz Hatırası

Aydoğan Aydın, Kato operasyonunu yönetmekteydi. Türk Silahlı Kuvvetleri daha sonra bu operasyonun adını "Şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın Operasyonu" olarak değiştirdi.

Şehit Paşamız AYDOĞAN AYDIN ve TÜM ŞEHİT ASKERLERİMİZİN
    TİNİ ŞAD MEKANI UÇMAĞ OLSUN !

--AYBAT

ELK, SAZAK ve kuskaya008 bunu beğendi.
  2. Aybat ER

Alınan Beğeniler:
    290

Özel Mesaj

ULU_HACK ve kuskaya008 bunu beğendi.
  3. Semtex ER

Alınan Beğeniler:
    1,452

Özel Mesaj
    Allah rahmet eylesin...

O helikopterde bir tek o şehit olmadı değil mi?

Bir pilot... Uçuş planlamasında, yükseltiler, kuleler, direkler, teller, yüksek yapılar, dağlar gibi tehlikeli noktaları rotasında işaretlerse ve ondan sonra uçuşa çıkarsa, teknik bir arıza olmazsa gidip o nesnelere çarpmaz...

Buna da dikkat etmeyecekse neye dikkat edecek...

Olaydaki şahsi kanaatim...

Courgar'ların batıda konuşlu olması ve güneydoğuda görev yapmamasından bölgeyi tanmamalarına bağlı bir acemilik...

Böyle görev şehitliğinde ziyade, İranlı generaller gibi (bkz. Irak ve Suriyede ölen İranlı generaller) sahada savaşırken şehit olmaları...

http://www.milliyet.com.tr/suriye-de-olen-iranli-general-dunya-2337512/

Örnekleyimde olay çarpıtılmasın...

Yani rahmetlikleri pistlerde görmek isteriz...

4. Aybat ER

Alınan Beğeniler:
    290

Özel Mesaj
    İranlı generalden bize ne ? AYDOĞAN paşa cephede şehit olmadı mı ? İranlı adamla kendi paşamı karşılaştırmam . Lütfen konuyu açar mısın ?

dadashack25 bunu beğendi.
  5. Semtex ER

Alınan Beğeniler:
    1,452

Özel Mesaj
    Neyi anlamadınız? Konuyu açayım.

Paşa karşılaştırması değil...

İş karşılaştırması...

Cephe nedir?

Düzenli ordularını çatışmak/savaşmak için karşı karşıya geldiği bölge...

Kara yolu ile intikali güvenli bulmadığı için hava yoluyla intikal ve görev dönüşü kelimeleri ne anlam ifade ediyor?

Bir ülkenin kendi toprakları üzerinde kara yolu güvenli değil ve bunun güvenliğini sağlayacak güvenlik gücü hava yolu ile intikal ediyorsa sorgulanacak sorular daha farklı olmalıdır.

Diğer taraftan..

Burada mukayese ettiğim konu şudur...

Savaşırken (ki ancak bu iki veya daha fazla düzenli ordunun çarpışmasıdır, terörle mücadeleden bahsetmiyorum) şehit olmak ile görev şehidi olmak farklı konulardır...

Aydoğan paşa şehit olmamıştır demedim... Zaten gerekli düzenleme kanunda mevcut ve şehitlik işlemleri de ona göre yürütülmüştür...

İranlı bir general, kendi toprağı olmayan bir ülkede ülke menfaatleri için çatışmaya giriyor ve ölüyorsa bunda bir mana göremiyorsanız sizin için söyleyebileceklerim sınırlı...

Bir olay anlatayım belki aradaki farkı anlarsınız...

Zamanın biri İran'ı kızdırıyor, kandildeki düdükler...

Onlarda kandile çıkıyor...

Tabi kandile girerken bir generalleri de "çatışmada" şehit oluyor...

Akabinde Murat Karayılan denen deyyusu alıp irana götürüyorlar...

Bildiğiniz sağlam bir dayak çekiyorlar ve bu sana son uyarı...

Öldürmek şimdilik işimize gelmiyor, ama İran'da faaliyet göstermene de müsaade etmeyiz şeklinde bir hizalıyorlar ve kandile yeniden sepet...

Şimdi size iki örnek olay anlattım...

Suriyede ve kandilde ölen İranlı general...

Ve helikopteri tele takılan general...

Sizce durum aynı mı?

Gazla değil, muhakeme ile karar verin...

Kaank52 bunu beğendi.
  6. Semtex ER

Alınan Beğeniler:
    1,452

Özel Mesaj
    Kara Pilot Üsteğmen Burak Bikebahşi (Ankara) ile Kara Pilot Üsteğmen Müjdat Kerem Şahan (Uşak)

http://www.kokpit.aero/ah1-cobra-dustu

Çatışma videolarını seyrettiniz mi bilmem...

Allah Rahmet eylesin...

Üsteğmenler çatışmada şehit...

Generaller iftar dönüşü tele takılarak...

Kimse de sormaya cesaret edemedi bu ülkede...

Bu aletin üzerinde Yerli Milli vs vs Bir şirketin füze ikaz ve koruma sistemi vardı niçin çalışmadı diye...

Koca ülkede tecrübeli pilot kalmadı da üsteğmenler göreve çıkarıldı diye de sorgulayan olmadı... Ki rahmetliklerin en ufak kabahati yada hatası yok, ellerinden gelenin en iyisini yaptılar...

İranlı generalle mukayeseyi bıraktım...

Buyrun bununla mukayese edin...

Kaank52 bunu beğendi.
  7. Aybat ER

Alınan Beğeniler:
    290

Özel Mesaj
    General kelimesinin ne olduğunu biliyor musunuz ? Zaten Şehit ayrımcılığı yapmak apayrı bir yanılış . ki beni üzen nokta İranlı general olduğu yarım belli olan adam ile Türk Askerini karşılaştırmandı . General dediğimiz adamlar KURMAYDIR kurmaylar savaşmaz ki cephede şehir olsun kurmay dediğimiz adamlar Taktikleri veren savaşı yöneten kimselerdir . Ki Aydoğan paşa KATO dağı operasyonunu sürdüren kurmaydı . Affedersin ama savaş sadece 2 ordu tarafından yapılmaz . Ailemin mesleiği sahesinde Diyarbakır/Sur operasyonlarını görme fırsatı yakaladım . Yüzlerce yiğit hendek operasyonlarında Şehit olurken onlara ''Karşıda ordu yok ise savaş da yoktur'' demek saygısızlık değil midir ?

ELK ve dadashack25 bunu beğendi.
  8. Semtex ER

Alınan Beğeniler:
    1,452

Özel Mesaj
    Tersten gidelim... Bir kaç soru var...

Karşıda ordu yok, savaş yok demek saygısızlık değildir. Bu diplomatik bir dildir. Eğer bu tür bir mücadele ve çatışmayı, savaş olarak tanımlarsan, karşındakini düzenli ordu kabul etmiş olursun. Düzenli ordu kabul edersen, karşındakini de devlet kabul edersin. Bu nedenle bunu savaş olarak adlandırmayız.

Hendek operasyonlarının olduğu yıla kadar ben de Diyarbakır'daydım... Takribi 10 yıl..

Tüm Diyarbakır, sura suriyeden militan getirildiğini, mühimmat yığıldığını biliyordu. Sınır koruma görevi kimde idi, şehre kadar bu militan ve mühimmat nasıl girmişti kendin sorgula...

Hatta daha öncesinde, 6-7 ekim olaylarında tüm halk kalkışmış, polis takviye olarak askerden destek istemiş. Asker ise Devegeçidinden tankları getirebilmeyi ancak 3 gün sonra başarabilmişti...

Tipik asker cümlesi ile cevap vermişsin... Kurmaylar savaşmaz, taktikleri verir şeklinde...

İranlı general örneğini bundan vermiştim işte... Kurmaylar da savaşır... Asker askerdir... Osmanlı tarhinine bakarsan... Hiç bir kurmayımız ordunun gerisinden değil önünden gitmiştir...

Atatürk dahil bir çok generalimiz cephede yaralanmıştır...

Savaşmayan asker, savaşı yönetemez...

Gelelim Türk Askeri, İran askeri mevzuuna...

Bize göre bizim askerim kahraman, irana göre iran askeri kahraman, Amerikalıya göre de Amerikan askeri kahraman...

Ben daha kendi askerim kahraman değil diyen millet, ırk, ülke görmedim...

Amerikan generali, göreve giderken, kendi eşyalarını kendi taşır...

Çakı gibidir, sporcudur...

Bir kaçını twitterden takip et...

Hoplar zıplar, kendi malzemesini kendi taşır, üslerinin içinde kendi arabasın kendi kullanır...

İyi bir savaşçı, bir çok silahı ve savaş aracını kendi kullanabilecek kabiliyette olmalıdır mantığındandır...

İranlılar, ise pers kökenlidir...

Persler savaşçı bir ırktır...

Yani her ordunun kendine göre özellikleri ve geçmişe dayanan köken ve kültürü vardır...

Şu anki durumda...

General savaşmaz savaşı yönetir cümlesi bizim kültürümüzde de yoktur...

Ve baştan beri altını çizdiğim konu zaten budur...

Başkalarını beğenmemek, kibirlenmek bizi doğruya götürmez...

İranlı şöyle, Amerikalı böyle demekle de olmaz...

Sorularımı tekrarlamama gerek olduğun da düşünmüyorum...

Kendi ülkemde kara yolunu güvenli bulmayan güvelik gücü mü olur...

Hava yolu ile intikal edecek..

İki kobra pilotumda anılmayı haketmiyor mu nice kahraman vatan evladı gibi arazide şehit düşen...

Konuyu hep algıda seçicilikle yorumlamışsın...

Askerlerin karşılaştırılması...

Generallerin durumu vs...

Gibi...

Buradan çıkarılması gereken ana fikir çarpıtmalar değil...

Ana fikir bana göre en kahraman komutan, cephede en önde ölüme yürüyendir...

dragov ve Alparslan5545 bunu beğendi.
  9. AYDOĞAN ALBAY

Alınan Beğeniler:
    39,646
    Meslek:
    Defender Ayt Savunma

Özel Mesaj
    Bu vatan icin sehit olan herkesten Allah razi olsun .Sehidin rutbesi olmaz erde sehit generalde sehit ve sehit olunca en yuksek rutbe onlarin oluyor.Konuyu uzatmaya polemige gerek yok.

ELK, Aybat ve SAZAK bunu beğendi.
Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.