1. Ayyıldız Tim forumu Hariç Hiç Bir şekilde Rütbeli Oldugunu İddaa edenlere inanmayınız..⠀ Ayyıldız Tim Adına Sizden Bilgi Belge TC Kimlik Vb Evrak İsteyenlere Asla Bilgilerinizi Vermeyiniz.

4 Murat Kimdir ?

'Osmanlı ve Türk Tarihi' forumunda abdullahsdt tarafından 13 Kasım 2021 tarihinde açılan konu

1. abdullahsdt Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    19

Özel Mesaj
    17. Osmanlı Padişahı
    ( Padişah )
    Saltanat
    10 Eylül 1623 – 8 Şubat 1640
    (16 yıl 4 ay 29 gün)
    selefi Mustafa I
    Varis İbrahim
    Naip Kösem Sultan
    (1623-1632)

Doğmak
    27 Temmuz 1612
    Topkapı Sarayı , Konstantinopolis , Osmanlı İmparatorluğu
    (bugünkü İstanbul , Türkiye )
    Öldü 8 Şubat 1640 (27 yaşında)
    Konstantinopolis, Osmanlı İmparatorluğu
    (bugünkü İstanbul, Türkiye)
    defin
    Sultan Ahmed Camii , İstanbul
    Ayşe Sultan
    Konu aşağıya bakın
    İsimler
    Şah Murad bin Ahmed Han [1]
    hanedan Osmanlı
    Baba Ahmet I
    Anne Kösem Sultan
    Din Sünni İslam
    Tuğra [​IMG]

IV. Murad uzun bir süre akrabalarının kontrolü altındaydı ve Sultan olarak ilk yıllarında annesi Kösem Sultan esasen onun aracılığıyla hüküm sürdü. İmparatorluk anarşiye düştü; Safevî Devleti işgal Irak'ı hemen, Kuzey Anadolu isyanları patlak veren ve 1631 yılında Yeniçeriler diğerleri arasında, Sadrazam sarayı bastı ve öldürdü. Murad, ağabeyi II. Osman'ın(1618–22) kaderini çekmekten korktu ve gücünü savunmaya karar verdi.

1628 yılında 16 yaşında iken, kayınbiraderi ( aynı zamanda Mısır eski valisi olan kız kardeşi Gevherhan Sultan'ın kocası), Kara Mustafa Paşa'yı "Allah'ın kanunlarına aykırı" bir fiil iddiasıyla idam ettirdi. ". [4]

Sadrazam Çerkes Mehmed Paşa'nın Tokat kışında vefatından sonra, Diyarbekir Beylerbeyi Hafız Ahmed Paşa 8 Şubat 1625'te vezir ve padişah oldu. [5]

1625 yazında başlayan ve Bayrampaşa vebası olarak adlandırılan salgın , İstanbul halkını tehdit edecek şekilde yayıldı . Ortalama olarak, her gün bin kişi öldü. Halk vebadan kaçmak için Okmeydanı'na kaçtı. İstanbul dışındaki kırsal kesimde durum daha kötüydü. [5]

Mutlak yönetim ve emperyal politikalar (1632-1640)Düzenlemek
    Murad, kendinden önceki padişahların saltanatları sırasında büyüyen ve annesi vekaleten hüküm sürdüğü sırada kontrol edilmeyen fitneyi bastırmaya çalıştı.

Murad, İstanbul'da alkol, tütün ve kahveyi yasakladı. [6] Bu yasağı çiğnediği için idam emri verdi. [7]Bildirildiğine göre, geceleri sivil kıyafetlerle Konstantinopolis'in sokaklarında ve en alçak tavernalarında devriye geziyor, kılık değiştirmesini hemen çıkararak ve suçlunun kafasını kendi elleriyle keserek emrinin uygulanmasını denetleyecekti. [8]Selim'in kahramanlıklarına rakip olarak, Saray Sarayı'nın [8] yakınındaki su kenarındaki bir büfede oturur ve görünüşte spor için imparatorluk yerleşkesine çok yakın kürek çeken herhangi bir yoldan geçen veya kayıkçıya ok atardı . [9] İnfaz da dahil olmak üzere çok katı cezalarla yargısal düzenlemeleri geri getirdi; bir kez boğazladımemurun kayınvalidesini dövdüğü gerekçesiyle sadrazam .

1633 yangınıDüzenlemek
    2 Eylül 1633'te [12] büyük Cibali yangını çıktı ve şehrin beşte biri yandı. Yangın, bir kalafatın çalıyı yaktığı ve geminin duvarlara kalafatladığı gün boyunca başladı. Üç şubeden şehre yayılan yangın. Bir kol denize doğru indirildi. [12] Zeyrek'ten döndü ve Atpazan'a yürüdü. Diğer kollan Büyükkaraman, Küçükkaraman, Sultanmehmet (Fatih), Saraçhane, Sangürz (Sangüzel) mahalleleri yıkıldı. Padişah, hüküm vezirleri Bostancı ve Yeniçeri'yi izlemekten başka bir şey yapamadı. İstanbul'un en güzel semtleri Yeniodas, Mollagürani mahalleleri, Fener kapısından Sultanselim'e, Mesihpaşa, Bali Paşa ve Lütfi Paşa camilerine, Şahı buhan Sarayı, Unkapam'dan Atpazarı'na, Bostanzade evleri, Sofular Çarşısı'na kadar harap oldu. 30 saat süren yangın ancak rüzgarın durmasıyla söndürüldü. [12]

Safevi İran'a karşı savaşDüzenlemek
    Murad IV'ün saltanatı için en önemli olan Osmanlı-Safevî Savaşı (1623-1639) Osmanlı kuvvetleri işgal, fethetmek Azerbaycan başardı hangi Pers (bugün İran) karşı Tebriz , Hemedan ve 1638 yılında Bağdat'ı yakalayan Kasr-ı Şirin Antlaşması takip ettiğini tarafından kararlaştırıldığı üzere savaş genellikle sınırları teyit Amasya Barış ile, Doğu Ermenistanederken, Farsça kalan, Doğu Gürcistan, Azerbaycan ve Dağıstan'da Batı Ermenistan ve Batı Gürcistan Osmanlı kaldı. [13] Mezopotamya, Persler için geri dönülmez bir şekilde kaybedildi. [14]Savaş sonucunda belirlenen sınırlar, Türkiye, Irak ve İran arasındaki mevcut sınır çizgisiyle aşağı yukarı aynıdır. [ alıntı gerekli ]

1638'deki Bağdat kuşatması sırasında şehir kırk gün dayandı ancak teslim olmaya zorlandı .

Murad, savaşın son yıllarında Osmanlı ordusuna bizzat komuta etti.
    Murad öldü siroz 1640 yılında 27 yaşındaki Constantinople'de [26]

Murad'ın ölüm döşeğindeyken, zihinsel engelli kardeşi İbrahim'in (1640-48 saltanatı) idam edilmesini emrettiği ve bunun Osmanlı hattının sonu anlamına geleceği söylentileri dolaşmıştı. Ancak emri yerine getirilmedi. [27

2. muharem2134 Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    121

Özel Mesaj
    Gayet Güzel Acıklayıcı Bir Konu Devrem Eline Saglık

abdullahsdt bunu beğendi.
  3. Berkyaruk Site Yetkilisi Yarbay

Alınan Beğeniler:
    2,860

Özel Mesaj
    Alıntı yaptığın kaynağı altında belirt.

4. abdullahsdt Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    19

Özel Mesaj
    komutanım ben yeni kullanmaya başlamıştım yanlışlıkla bastım bilgi atarken nasıl geri alacağımı da bilemedim çok özur dilerim komutanım

5. abdullahsdt Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    19

Özel Mesaj
    k
    Komutanım nasıl belirtim

6. AYDOĞAN TÜMGENERAL

• Forum Denetleme Gözlem Komutanı
    Alınan Beğeniler:
    64,140
    Meslek:
    Defender Ayt

Özel Mesaj
    Aynı zamanda arka arkaya konu açıyorsun,Flod paylaşım oluyor.

7. Berkyaruk Site Yetkilisi Yarbay

Alınan Beğeniler:
    2,860

Özel Mesaj
    Paylaşım yaptığın konuların sonuna nereden alıntıladığını yazarsan bilginin kaynağı öğrenilmiş olur

8. abdullahsdt Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    19

Özel Mesaj
    emredersiniz komıtanım

9. abdullahsdt Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    19

Özel Mesaj
    paşam ben bu konulara yeni girdiğim için flodun ne olduğunu bilmiyorum lutfen yardımcı olabilirmisiniz

10. AYDOĞAN TÜMGENERAL

• Forum Denetleme Gözlem Komutanı
    Alınan Beğeniler:
    64,140
    Meslek:
    Defender Ayt

Özel Mesaj
    Arka arkaya devamlı konu açma.Bu demek.Bir günde bu kadar çok konu açma.!

11. abdullahsdt Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    19

Özel Mesaj
    emredersiniz paşam ben sadece faydalı bilgiler atmak istemiştim ama sizlerin emirleriniz emirdir hemen uygulanır

12. abdullahsdt Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    19

Özel Mesaj
    pasam izniniz varsa siz veya komutanlarimdan birine ozelden konusabilirmiyiz acil bi durumumuz var

Bu Sayfayı Paylaş