1. Ayyıldız Tim forumu Hariç Hiç Bir şekilde Rütbeli Oldugunu İddaa edenlere inanmayınız..⠀ Ayyıldız Tim Adına Sizden Bilgi Belge TC Kimlik Vb Evrak İsteyenlere Asla Bilgilerinizi Vermeyiniz.

Apple Pegasus Casus Yazılımının Kullanımı Nedeniyle Nso Group'a Dava Açtı

'Dünyadan Haberler' forumunda N0N4M3CR3W tarafından 24 Kasım 2021 23:22 tarihinde açılan konu

 1. N0N4M3CR3W Guest

  • Guest
  Katılım:
  11 Eylül 2017
  Mesaj:
  1,621
  Alınan Beğeniler:
  2,658

  Özel Mesaj
  Apple, Pegasus casus yazılımıyla ABD'li Apple kullanıcılarını hedef aldığı iddiasıyla İsrailli siber şirket NSO Group ve ana şirketi OSY Technologies'e dava açtı.

  Reuters'in bildirdiğine göre iPhone üreticisi, NSO Group'un daha fazla kötüye kullanımı önlemek için Apple yazılımlarını, hizmetlerini veya cihazlarını kullanmasını da yasaklamaya çalıştığını söyledi.
  Pegasus Projesi, NSO Group tarafından üretilen ve lisanslanan casus yazılımların gazeteciler, hükümet yetkilileri ve insan hakları aktivistleri tarafından 37 akıllı telefona yönelik teşebbüs ve başarılı saldırılarda kullanıldığını tespit etti.
  En az on hükümet, en çok kullanıcıyı hedefleyen üç ülke ile casus yazılımın kötüye kullanılmasına karıştı. Meksika'da 15.000, Cezayir ve BAE'de 10.000'er soruşturma vardı.
  Casus yazılım, iPhone ve Android mobil cihazlar aracılığıyla çalışır ve mesajlara, e-postalara, fotoğraflara erişmesine ve hatta aramaları gizlice kaydetmesine ve mikrofonları etkinleştirmesine olanak tanır.
  Apple, Pegasus bilgisayar korsanlığı aracının üreticisinden sonra gelen bir iş ve hükümet alanındaki en son kişidir. NSO ayrıca Microsoft, Meta, Alphabet ve Cisco'dan yasal işlem veya eleştiriyle karşı karşıya kaldı. Bu ayın başlarında ABD'li yetkililer şirketi kara listeye aldı.
  Reuters, NSO'nun iddiaya göre bu şirketlerin ürünleri için güvenliği aşmakla ve bu geçişleri bilgisayar korsanlığı araçları şeklinde yabancı hükümetlere satmakla ilgilendiğini bildiriyor.

  NSO, araçlarını yalnızca hükümetlere ve kolluk kuvvetlerine sattığını ve kötüye kullanımı önlemek için güvenlik önlemleri aldığını söylüyor.
  Bir sözcü yaptığı açıklamada, "Pedofiller ve teröristler teknolojik güvenli limanlarda faaliyet göstermekte özgürler ve hükümetlere onlarla mücadele etmeleri için yasal araçlar sağlıyoruz. NSO Grubu gerçekleri savunmaya devam edecek." dedi.
  Apple şikayetinde, NSO'nun araçlarının "2021'de Apple müşterilerini hedef almak ve onlara saldırmak için ortak bir çaba" içinde kullanıldığını ve "ABD vatandaşlarının NSO'nun uluslararası sınırları geçebilecek ve yapabilecek mobil cihazlarda casus yazılımları tarafından izlendiğini" söyledi.
  Apple, NSO Grubunun saldırılarını gerçekleştirmek için sahte Apple Kimliği kullanıcı kimlik bilgileri oluşturduğunu iddia ediyor. iPhone üreticisi, sunucularının ihlal edilmediğini iddia etse de, NSO saldırıları gerçekleştirmek için sunucuları kötüye kullandı ve kurcaladı.
  İlginç bir şekilde Apple, NSO Grubunun saldırılar için danışmanlık hizmetleri sağlamaya doğrudan dahil olduğunu iddia ederken, NSO araçlarını müşterilere sattığını iddia etti.
  Apple, "Sanıklar Apple'ı devam eden bir silahlanma yarışına zorluyor: Apple çözümler geliştirip cihazlarının güvenliğini artırsa da, sanıklar Apple'ın kendi güvenlik yükseltmelerinin üstesinden gelmek için sürekli olarak kötü amaçlı yazılımlarını ve açıkları güncelliyorlar" diyor.
  Endemik bir sorun

  Küresel Ticari Casus Yazılım Veritabanına göre, özel gözetim araçları düzinelerce şirket tarafından yapılır ve Polonya, İtalya, İspanya ve Amerika Birleşik Devletleri dahil olmak üzere dünya çapında en az 65 hükümet tarafından kullanılır.
  Polonya'daki yolsuzlukla mücadele kurumları tarafından politikacıları gözetlemekten Endonezya'daki LGBT vatandaşları ve dini azınlıkların veritabanlarını derlemeye kadar uzanan kullanım örnekleriyle, ticari casus yazılım şirketleri artık devletler tarafından özel istihbarat teşkilatları olarak kullanılıyor.
  Çoğu otokratik rejim, teknolojik bilgi eksikliklerini gidermek için bu güçlü araçları kullanırken, demokrasiler, devlet güvenlik aygıtları tarafından koşulsuz gözetimi yasaklayan kendi yasalarını aşmak için özel şirketler kullanma eğilimindedir.
  Casus yazılım şirketlerine ev sahipliği yapan devletler, benzersiz teknolojik bilgileri nedeniyle, ürünlerini para, kaynak veya diplomatik kaldıraç karşılığında ihraç edebilecekleri stratejik varlıklar olarak görerek daha çok silah üreticilerine benzeme eğilimindedir.
   
  ibrahimenter bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş