1. Ayyıldız Tim forumu Hariç Hiç Bir şekilde Rütbeli Oldugunu İddaa edenlere inanmayınız..⠀ Ayyıldız Tim Adına Sizden Bilgi Belge TC Kimlik Vb Evrak İsteyenlere Asla Bilgilerinizi Vermeyiniz.

Arch Linux Hakkında

'Linux' forumunda Atilla-Han tarafından 21 Temmuz 2017 tarihinde açılan konu

1. Atilla-Han Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    1,054

Özel Mesaj
    Arch Linux; x86_64 işlemci mimarisine uygun olarak geliştirilen bir Linux dağıtımıdır. İlk sürümü 2002 yılında yayınlanan Arch Linux, KISS(Keep It Simple Stupid) isimli prensibiyle öne çıkmaktadır. Arch Linux'un hedef edindiği kullanıcı kitlesi daha çok Linux konusunda biraz tecrübe kazanmış kişilere yöneliktir. Basitlik ve sadelik anlayışıyla öne çıkan bu dağıtımın özelliklerine gelin hep birlikte bakalım..

1-> Pacman ve AUR
    Arch Linux, kendi tabanını almış bir Linux dağıtımıdır. Kendi paketleme sistemine ve kendi paket yöneticisine sahip olan bu dağıtımın uygulama deposu da bir o kadar geniştir. Doğrusunu söylemek gerekirse Arch Linux'un genel olarak kabul edeceğimiz 2 yazılım deposu bulunmaktadır. Resmi yazılım deposundan uygulamalar pacman ile kurulurken, AUR(Arch User Repository) üzerinden bulunan yazılımlar yaourt ile kurulabilir. Peki nedir bu AUR?

AUR; Arch Linux'u diğer dağıtımların önüne geçmesini sağlayan en büyük özelliğidir. Tamamen kullanıcıları tarafından geliştirilen bu depoda onbinlerce yazılım bulmanız mümkün.. Üstelik de güncel [​IMG]

2-> Rolling Release(Yuvarlanan Sürüm)
    Arch Linux bir defa kurulduktan sonra bir daha kurulmaya gerek kalmadan kendini güncelleme özelliğine sahip. Örneğin; Ubuntu'da bir paket güncellendiğinde bu paketi kullanmak için Nisan ve Ekim ayını beklemeniz gerekmekteydi. Arch Linux'ta ise böyle değildir, bir defa kurulduktan sonra ke ndisini devamlı günceller ve tekrar kurmaya gerek kalmaz. Hatta istediğinizde sistemi ilk haline getirebilirsiniz [​IMG] Arch Linux'un bu özelliğiyle güvenlik bakımından sisteminize güç katar.

3-> Stabilite(Kararlılık)
    Bu özelliği yazmak ne kadar doğru bilmiyorum ancak tartışılabilir. Her ne kadar uygulama deposun a eklenen bir yazılım testing deposundandan geçse o yazılıma nadiren de olsa buglarla karşılaşabilirsiniz. Gerçeği bunun önlemini istediğiniz uygulamayı eski versiyonlarına düşürerek yada güncellemeyerek alabilirsiniz. Bu sayede kendinize göre bir kararlı sisteme sahip olabilirsiniz..

4-> Kişileştirme
    Arch Linux'un zorluğu sadece kurulumda gelmektedir. Karmaşık olan bu kurulumda kullanıcı kendisine göre sistemini baştan dizayn edebilir ve gereksiz yazılım kurmak zorunda kalmaz. Bu sebepten ötürü kişileştirme olarak en iyi Linux dağıtımları arasında yer alabilmektedir.

5-> Arch Wiki
    Arch Linux'un kendine ait bir wiki'si var ki dillere destan.. Neredeyse çoğu paket hakkında bilgiler, kurulumlar ve yapılandırmalar bulunmaktadır. Hatta başka dağıtım kullanıp Arch Wiki sayesinde sorunlarını çözen insanlar bile var. Bence sırf bu açıdan bile Arch Linux kullanılabilir..

6-> Kolay Kullanım
    Burada dikkat edin "kurulum" değil "kullanım" dedim. Evet, Arch Lİnux bir kere kurulduktan sonra çok kolay bir şekilde alışılıp kolay kullanılan bir Linux dağıtımıdır. Kurulumu zor olsa da basitleştiren bazı materyaller bulunmaktadır. Örneğin; Arch-Anywhere, revenge-installer, vs.

Şimdi diyeceksiniz ki bu dağıtımın hiç mi kötü bir yanı yok? Cevap vereyim, "Yok!".. En azından bu benim kişisel görüşümdür, Arch'ı kullandıktan sonra kendisine çok rahat bir şekilde alıştım ve hiç zorlanmadan da kullanabildim.. Eğer illa dezavantaj isterseniz de kurulum'u örnek verebiliriz. Kurulum işlemi biraz meşaketlidr ancak yukarıda da dediğim gibi bir kez kurulduktan sonra insan çabucak alışabiliyor.

Bu Sayfayı Paylaş