1. Ayyıldız Tim forumu Hariç Hiç Bir şekilde Rütbeli Oldugunu İddaa edenlere inanmayınız..⠀ Ayyıldız Tim Adına Sizden Bilgi Belge TC Kimlik Vb Evrak İsteyenlere Asla Bilgilerinizi Vermeyiniz.

Arch Linux Kurulumu Ve Pacman Paket Yönetimi

'Linux' forumunda Militarist tarafından 3 Şubat 2019 tarihinde açılan konu

 1. Militarist Guest

  • Guest
  Katılım:
  22 Aralık 2015
  Mesaj:
  96
  Alınan Beğeniler:
  131
  Meslek:
  Lise

  Özel Mesaj
  Herkese merhaba. Bu konuda Arch Linuxu VirtualBox üzerine kuracağız.
  Arch Linux u virtualbox üzerinden boot edildiğinde bize böyle bir ekran gelecek.

  [​IMG]

  Kuruluma başlamadan önce klavye ayarlarımızı ve isteğe bağlı font ayarımızı yapalım ve internet bağlantımızı kontrol edelim:

  Kod:
  loadkeys trq
  setfont lat5-12
  ping -c 3 www.google.com
  [​IMG]

  1) Diskleri Bölümleme Biçimlendirme ve Bağlama
  Diskte yeni bölümler oluşturmak için cfdisk cgdisk fdisk gibi farklı araçlar bulunmaktadır. MBR bölümlerdirme tablosu için cfdisk GPT bölümlendirme tablosu için cgdisk komutunu tercih etmelisiniz. Ben şuan kurulumu VirtualBox üzerinde yaptığım için MBR bölümlendirme tablosu oluşturacağım.
  1.1) Cfdisk ile Bölümlendirme
  cfdisk komutunu girdikten sonra çıkan label type bölümünden dos seçerek devam ediyorum. Ekrana disk bilgileri gelecek.

  [​IMG]

  Şimdi sırasıyla New tıklayarak yeni bölüm oluşturuyorum ve boyutunu 200MB olarak ayarlıyorum ve primary seçiyorum. Bu bizim boot bölümüz olduğu için bootable olarak işaretliyorum.
  Ardından tekrar new tıklayarak yeni bir 4GB bölüm oluşturuyorum ve primary seçiyorum. Bu da bizim swap bölümümüz ve type seçeneğinden açılan listede partition type olarak Linux Swap / Solaris i bulup seçiyorum. Swap alanı oluşturmak isteğe bağlıdır boyutunu da isteğiz boyutta oluşturabilirsiniz ama önerilen swap alanı boyutu ram miktarınızın iki katıdır.
  Son olarak dosya sisteminin kurulacağı bölümü yani root bölümünü oluşturmak için tekrar new seçeneğini seçiyorum. Burada boyut girmeden devam edebilirsiniz çünkü geriye kalan bütün boş alanı kullanacağız enter ile devam ediyorum ve primary seçerek yeni bölüm oluşuyor. Bölümlendirme bitti çıkmadan önce write ile disk üzerindeki değişiklikleri kaydediyoruz emin misiniz gibisinden bir soru soracak yes diyerek devam ediyoruz ve quit ile cfdiskten çıkıyoruz.

  [​IMG]
  1.2) Fdisk ile Bölümlendirme
  Kod:
  fdisk /dev/sda
  komutu ile fdisk e giriyoruz

  [​IMG]

  Önce VirtualBox üzerinde kurulum yaptığım için dos partition table oluşturmalıyım. “o” komutu ile oluşturuyorum.

  “n” komutu ile yeni bir bölüm oluşturuyoruz. primary mi extended mı diye soruyor “p” komutu ile primary seçiyorum. ve partition number soruyor. 1 diyerek bölüm numarasını veriyorum. Şimdi boyutunu balirlemek için First Sector soruyor. Biz ilk sektör den itibaren boyutlandıracağız için bir şey yazmandan geçebiliriz. Last Sector sorusuna “+200M” diyerek 200MB boyutunda bir bölüm oluşturmuş oluyoruz. “a” komutu ile bu bölümü bootable olarak işaretliyoruz. “n” komutuyla şimdide swap alanını oluşturuyoruz. tekrar primary seçiyorum disk numarası enter ile devam edebişlirim çünkü default olaran 2 numarasını vericek first sektörü de boş bırakıyoruz last sektör ise “+4G” girip 4GB bölüm oluşturuyoruz. Bu bölümü swap alanı olarak işaretlemek için “t” komutunu giriyorum disk numarası soruyor swap alnımız 2. diskimiz olduğu için 2 seçiyorum ve hex kodunu soruyor. Linux Swap / Solaris hex kodu 82 olduğu 82 girerek devam ediyorum. son olarak root bölümü için tekrar “n” komutunu veriyorum. Diskin geri kalan bütün boş alanını kullanacağım için herhangi bir şey girmeden sorulara enter ile geçebiliriz.

  Bölümlerdirme bitti “p” komutu ile diskimizin son halini görebiliz “w” komutuyla kaydedip “q” komutuyla çıkıyorum.

  [​IMG]  1.3) Bölümleri biçimlendirme
  Oluşturduğumuz bölümleri şu komutlarla biçimlendiriyoz.
  Biçimlendirme sırasında proceed anyway sorusu ile karşılaşırsak y deyip geçiyoruz.
  Kod:
  mkfs.ext4 /dev/sda1
  mkswap /dev/sda2
  mkfs.ext4 /dev/sda2
  [​IMG]

  1.4) Bölümleri bağlama

  Kod:
  mount /dev/sda3 /mnt
  mkdir /mnt/boot
  mount /dev/sda1 /mnt/boot
  swapon /dev/sda2
  /dev/sda3 bölümünü /mnt dizini altına bağladım, /dev/sda1 bölümünüde /mnt altında oluşturduğum boot dizinine bağladım ve son olarak swap alanını aktif hale getirdim.

  2) Yansı Seçimi
  Kurulum sırasında kurulacak paketlerin hızlı bir şekilde indirmek için bize en yakın sunucuyu seçmemiz gerekiyor. Sunucular /etc/pacman.d/ dizinindeki mirrorlist dosyasındadır. nano metin editörü ile ile bu dosyayı açıp Turkey altındaki sunucuyu listenin en üstüne taşımalıyız.
  Kod:
  nano /etc/pacman.d/mirrorlist
  komutu ile dosyamı açıyorum bize en yakın sunucuyu buluyoruz. En üste taşımak için sunucu adresini seçip Ctrl+k ile kesip en üste çıkıyorum ve Ctrl+u ile yapıştırıyorum. F3 tuşu ile dosyayı kaydedip F2 tuşu ile çıkıyorum.

  3) Temel Paketlerin Kurulumu
  Temel paketleri base ve base-devel gruplarında yer alır.
  Kod:
  pacstrap -i /mnt base base-devel
  komutu ile temel paketleri kuruyoruz. Bize base ve base-devel gruplarından hangi paketleri kuracağımızı soruyor hepsini kuracağımız için enter ile geçiyoruz. En son kuruluma devam et diyor “y” ile kurulumu başlatıyoruz ve bitmesini bekliyoruz.

  Base ve base-devel gruplarındaki paketleri şuradan görebilirsiniz:
  https://www.archlinux.org/groups/x86_64/base/
  https://www.archlinux.org/groups/x86_64/base-devel/

  [​IMG]

  4) Fstab Dosyasının Oluşturulması
  Fstab bizim dosya sistemi tablomuzdur. İçerisnde disklerimiz, sürücülerimiz vs nereye ve hangi ayarlarla bağlanacılı yazılır. Fstab dosyasını şu komutla kolayca ayarlayabiliriz:
  Kod:
  genfstab -L -p /mnt >> /mnt/etc/fstab
  [​IMG]

  5) Chroot Dil Bölge Zaman Hostname Ayarlar

  Chroot yazılımlar için yeni bir kök (/) dizini tanımlar. Kısaca çalıştırılacak olan servis ya da uygulama için gerekli kütüphane, yapılandırma, sürücü dosyaları (device file), bu servis için belirlenen kök dizinde bulunan ilgili yollara (path) kopyalanır ve hapsedilmiş olarak çalıştırılır. (Alıntıdır. Gökhan ALKAN, Chroot Nedir, s.2)

  Bundan sonraki ayarlamalar için chroot a geçmemiz gerekmektedir.
  Kod:
  arch-chroot /mnt 
  komutu ile chroot a geçiyoruz.

  Kod:
  echo PC_ADI > /etc/hostname
  komutu ile bilgisayırın adını yani hostname belirliyorum
  Kod:
  nano /etc/vconsole.conf
  komutu ile vconsole.conf dosyamı açıyorum ve içerisine şu bilgileri giriyorum:
  Kod:
  KEYMAP=trq
  FONT=iso09.16
  Kod:
  nano /etc/locale.conf
  komutu ile locale.conf dosyasını açıyorum ve içerisine şu bilgileri giriyorum:
  Kod:
  LANG=tr_TR.UTF-8
  Kod:
  nano /etc/timezone
  komutu ile timezone dosyasını açıyorum ve içerisine şu bilgileri giriyorum:
  Kod:
  Europe/Istanbul
  Kod:
  nano /etc/locale.gen
  komutu ile locale.gen dosyamızı açıyoruz ve Türkçe için tr_TR ile başlayan satırların başındaki # işaretini kaldırıyoruz. F3 ile kaydedip F2 ile çıkıyorum. locale.gen dosyasında yaptığımız değişiklikleri locale-gen komutu ile sisteme tanıtıyoruz.

  6) İnitramfs Dosyasının Oluşturulması

  İnitramfs nin amacı kök dosya sistemini bağlamaktır. İnitramfs dosyasını
  Kod:
  mkinitcpio -p linux 
  komutu ile oluşturabilrsiniz ancak bu işlem isteğinize bağlıdır çünkü ilk başta temel paketlerin kurulumunu sırasında linux paketi kurulurken bu komut pacstrap tarafından çalıştırılır.

  7) Bootloader Kurulumu

  Bootloader kurulumu için sırası ile aşağıdaki komutları çalıştırın

  Kod:
  pacman -S grub (intel işlemciniz varsa intel-ucode paketinide kurunuz)
  grub-instal --recheck /dev/sda (Başarılı bir kurulumda ekranda No error reported yazısını görürsünüz.
  grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg 
  [​IMG]

  8) Kurulumun Tamamlanması
  Kurulumu tamamlamak üzereyiz. Şimdi yeni sistemde internete bağlanabilmek içim NetworkManager paketini kurup açılışta etkin hale getirmemiz gerekmektedir.
  Kod:
  pacman -S networkmanager
  systemctl enable NetworkManager
  Kod:
  passwd root
  komutu ile root kullanıcısı için parola belirliyoruz.
  exit komutu ya da Ctrl+D kısayolu ile chroot ortamından çıkıyoruz.
  Kod:
  umount -R /mnt
  komutu ile daha önce bağladığımız bölümleri ayırıyoruz.

  reboot komutu ile sistemi yeniden başlatıyoruz ve kurulum medyamızı çıkarıyoruz.
  Yeniden başlattıktan sonra pacman -Syyu komutu ile paket veritabanını ve sistemi güncellemekte fayda var. Kurulum tamamlandı ancak şuan herhangi bir grafiksel arayüze sahip değiliz. Grafiksel arayüze sahip olmak için istediğimiz bir masaüstü ortamını kurmalıyız. Ancak masaüstü ortamı kurmadan önce kendimiz için bir kullanıcı oluşturalım.

  [​IMG]

  Kod:
  useradd -m -g users -G optical,storage,wheel,video,audio,users,power,network,log -s /bin/bash linuxuser
  komutu ile linuxuser adında bir kullanıcı oluşturdum. linuxuser yerine siz kendi kullanıcı adını yazmalısınız.
  Kod:
  passwd linuxuser
  komutu ile linuxuser kullanıcısının parolasını belirliyorum. Ardından sistemi yeniden başlatıyorum ve bu sefer sisteme yeni oluşturdum kullanıcı ile giriş yapıyorum.

  9) X.Org ve Masaüstü Ortamlarının Kurulumu (İsteğe Bağlı)
  Aslında arch linux kurulumunu bitirdik ancak şuan herhangi bir grafiksel aryüze sahip değiliz ve komut satırı arayüzünü kullanıyoruz. Sistemi bu şekilde kullanmayı tercih edebilirsiniz. Ben masaüstü ortamı yani DE kullanmak isteyenler için farklı DE kurulumları ile devam ediyorum. Kurulumdan önce masaüstü ortamlarını çalıştırabilmemiz ve grafiksel işlemleri yapabilmemiz için gerekli olan xorg paketlerini kurmalıyız. Sistemi yeniden başlattığımızda yeni oluşturduğumuz kullanıcı ile giriş yapmıştık. Paket yöneticisini kullanırken sudo komutu kullanarak pacmani root olarak çalıştırmalıyız.

  Kod:
  sudo pacman -S xorg-server xorg-xinit mesa alsa-lib alsa-utils gamin dbus xterm
  omutu ile gerekli paketleri kuruyoruz. Sudo komutunta bu kullanıcı sudoers dosyasında değil gibi bir hata alırsak su komutu ile root kullanıcısına geçiş yapıyoruz ve nano /etc/sudoers komutu ile sudoers dosyasını açıp root ALL=(ALL) ALL satırı altına şu satırı ekliyoruz
  <kullanıcı-adınız> ALL=(ALL) ALL
  F3 ve F2 tuşları ile kaydedip çıkıyoruz ve Ctrl+D kısayolu ile normal kullanıcıya dönüyoruz. Artık sudo komutunu kullanbiliriz.

  Xorg kurulumundan sonra startx komutu ile xorg a ait grafiksel arayüzü açabilirsiniz.

  [​IMG]

  9.1) KDE Plasma Kurulumu
  KDE(K Desktop Enviromet) plasma kurulumu için şu komutları çalıştırın:
  Kod:
  sudo pacman -S plasma kde-applications
  Masaüstü ortamının yanında birde pencereleri açmak ve yönetmek için(taşıma boyutlandırma vs) pencere yöneticisi kurmalıyız. Kde için ben sddm kuruyorum. Siz farklı bir pencere yöneticisi kurabilirsiniz. Ancak Kde için önerilen sddm dir.
  Kod:
  sudo pacman -S sddm
  Başlangıçta sddm giriş ekranının aktif hale gelmesi için aşağıdaki komutu çalıştırıyorum ve bilgisayarı yeniden başlatıyorum.
  Kod:
  sudo systemctl enable sddm
  Masaüstümüz hazır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  9.2) Xfce4 Kurulumu
  Kod:
  sudo pacman -S xfce4 xfce4-goodies
  Pencere yöneticisi ve giriş ekranı için önerilen lightdm dir.
  Kod:
  sudo pacman -S lightdm
  sudo systemctl enable lightdm
  [​IMG]

  [​IMG]

  9.3) Gnome Kurulumu

  Kod:
  sudo pacman -S gnome
  Gnome için önerilen pencere yöneticisi gdm dir. Gdm gnome grubu içerisinde olduğu için otomatik kurulacaktır. Açılışta etkinleşmesi için:

  Kod:
  sudo systemctl enable gdm
  [​IMG]

  [​IMG]

  Masaüstü ortamları hakkında daha fazla bilgi için ve farklı masaüstü dağıtımlarını incelemek istiyorsanız şu linke göz atın:
  https://wiki.archlinux.org/index.php/desktop_environment

  10) Pacman ve Aur Kullanımı

  Arch linux ve arch tabanlı dağıtımlar pacman paket yöneticisini kullanmaktadır. Ayrıca bu dağıtımlarda kullanıcılar tarafın oluşturulmuş paketleri yükleyebilceğiniz aur(Arch User Repository) deposu bulunmaktadır.

  Pacman yazılım paketlerini yöneten bir yardımcı programdır. Bir paket formatı olarak basit sıkıştırılmış dosyaları kullanır. Pacman sistemde paketler ekler, kaldırır ve yükseltir ve yüklü paketler ve dosyalar için paket veritabanını sorgulamanıza olanak sağlar. Ayrıca bağımlılıkları otomatik olarak ele almaya çalışır ve paketleri uzaktaki bir sunucudan indirebilirsiniz. (Alıntıdır. https://www.archlinux.org/pacman/ den çevrildi)


  • pacman -S paket_adı paket(leri) kurar
  • pacman -S $(pacman -Ssq package_regex) regex içeren bir paket listesi kurma
  • pacman -S grup_adı paket grubu yükleme
  • pacman -Sw paket_adı paketi indirir ama kurmaz
  • pacman -U /dosya_yolu/paket_adı-sürümü.pkg.tar.xz yerel paketi kurar
  • pacman -R paket_adı paket kaldırma
  • pacman -Rs paket_adı bir paketi diğer paketlerin gerektirmediği bağımlılıkları kaldırma
  • pacman -Rsc paket_adı bir paketi bağımlılıkları ve bu pakete bağlı tüm paketlerle birlikte kaldırma
  NOT: Bu komut ihtiyaç duyulan birçok paketi kaldırabileceği için dikkatli kullanılmalıdır.
  • pacman -Rdd paket_adı bir paketin bağımlılıklarını kaldırmadan kaldırır.
  NOT: Bu komut sistemi kırabileceği için bu komutu kullanmaktan kaçının
  • pacman -Rn paket_adı bir paketi kaldırırken config dosyasının(.pacsave) oluşmasını engeller.
  • pacman -Syu depo veritabanını senkronize eder ve sistem paketlerini günceller(depolarda bulunmayan yerel paketler hariç)
  • pacman -Ss paket_adı veritabanında paket arar
  • pacman -Qs paket_adı kurulu paketler içerisinde arama yapar
  • pacman -Si paket_adı paket hakkında detaylı bilgi verir
  • pacman -Qi paket_adı yerel olarak kurulu paket hakkında detaylı bilgi verir
  • pacman -Ql paket_adı paket tarafından yüklenen dosyaları listeler
  • pacman -Qo /dosya_yolu/dosya_adı bir dosyanın hangi pakete ait olduğu bilgisini verir
  • pacman -Qdt daha önce bağımlılık olarak yüklenmiş ancak artık gerek duyulmayan paketleri listeleri
  • pacman -Qet kurulmuş ve bağımlılık gerektirmeyen paketleri listeler
  Pacman kullanımını daha detaylı öğrenmek için şu linklere göz atın:
  https://www.archlinux.org/pacman/pacman.8.html
  http://archman.org/forum/index.php?topic=2989.0


  Aur paketlerini yönetmek için yay pakku aurutils aurman gibi farklı yazılımlar mevcut. Biz pakku kullanacağız.
  pakku kurmak için aşağıdaki komutları uygulayın

  Kod:
  git clone https://aur.archlinux.org/pakku.git
  cd pakku
  makepkg -si
  
  • pakku -Ss paket_adı aurda arama yapar
  • pakku -S paket_adı aurdan paket yükler
  • pakku -R paket_adı aurdan kurulan paketi kaldırır.

  Elimden geldiğince bildiklerimi anlamaya çalıştım. Eğer bir hata veya sorunla karşılaşırsanız buraya yazarsınız
  Teşekkürler

  Linux üzerinde temel komutları öğrenmek için şu konuya bakınız
  https://forum.ayyildiz.org/konu/gnu-linux-komut-satırı-ve-bazı-temel-komutlar.154177/
   
 2. BYE Atıldı

  • Guest
  Katılım:
  15 Aralık 2018
  Mesaj:
  309
  Alınan Beğeniler:
  639

  Özel Mesaj
  Iyide tertip icinde program lar yok
   
  AydoganGotu ve botcuTHT bunu beğendi.
 3. Militarist Guest

  • Guest
  Katılım:
  22 Aralık 2015
  Mesaj:
  96
  Alınan Beğeniler:
  131
  Meslek:
  Lise

  Özel Mesaj
  Programlar derken neyden bahsediyorsuz
   
  AydoganGotu ve botcuTHT bunu beğendi.
 4. BYE Atıldı

  • Guest
  Katılım:
  15 Aralık 2018
  Mesaj:
  309
  Alınan Beğeniler:
  639

  Özel Mesaj
  Msfconsole vb
   
  AydoganGotu ve botcuTHT bunu beğendi.
 5. Militarist Guest

  • Guest
  Katılım:
  22 Aralık 2015
  Mesaj:
  96
  Alınan Beğeniler:
  131
  Meslek:
  Lise

  Özel Mesaj
  Bu bir Kali linux değildir. Bu dağıtımın en güzel yanı kurulumda hiçbir paketin yani programın olmamasıdır diğer dağıtımlar gibi içinde gereksiz paketlerle sistemi yormaz. Kullanıcı ihtiyacı olan paketleri yükler sadece böylece saf temiz ve basit bir linux deneyimi sunar.

  son olarak msfconsole için metasploit paketini kurmanız gerekmektedir.
  Kod:
  sudo pacman -S metasploit
   
  AydoganGotu ve botcuTHT bunu beğendi.
 6. BYE Atıldı

  • Guest
  Katılım:
  15 Aralık 2018
  Mesaj:
  309
  Alınan Beğeniler:
  639

  Özel Mesaj
  Iyide zaten hack ogrenmek isteyen bir kisi yukleyecegi isletim sistemindeki butun programlari ogrenmesi gerekir
   
  AydoganGotu ve botcuTHT bunu beğendi.
 7. Militarist Guest

  • Guest
  Katılım:
  22 Aralık 2015
  Mesaj:
  96
  Alınan Beğeniler:
  131
  Meslek:
  Lise

  Özel Mesaj
  Hayır gerekmez zaten bir işletim sistemdeki bütün programlar hack ile ilgili değildir. Ayrıca ben web hack öğreneceksem dex2jar ı niye öğreneyim
  Ayrıca ben bu konuda arch linux ile ilgili bilgi vermeye çalıştım konumuzla hack ne alaka
   
  AydoganGotu ve botcuTHT bunu beğendi.
 8. BYE Atıldı

  • Guest
  Katılım:
  15 Aralık 2018
  Mesaj:
  309
  Alınan Beğeniler:
  639

  Özel Mesaj
  Sen hic linux u hack amaci olmayan bir kisinin kullandigini gordunmu hade bu soru es gec hic hack konusu olmayan bir kisinin linux die bir isletim sistemi oldugunu bilirmi tmm mesela ornek verelim ben bur websitesi hackleyecegim diger programlar bana lazim degil ben neden indireyim ben sana acik bir sekilde soyleyecegim sen bir donerci de calisiyorsun ve sadece salata yapmayi ogrendin sence ve aslada doner kesmeyi ogrenemiceksin sence bu sana sacma gelmezmi iste senin dedigin olay bu sen zannet ki kali linux kuranlar sadece 1 is icin kullaniyor zaten kali linux kuranlarin cogu hack konusundaki butun islevleri ogrenmek icin kuruyor
   
  AydoganGotu ve botcuTHT bunu beğendi.
 9. Militarist Guest

  • Guest
  Katılım:
  22 Aralık 2015
  Mesaj:
  96
  Alınan Beğeniler:
  131
  Meslek:
  Lise

  Özel Mesaj
  Linux sadece hack amacıyla mı kullanılıyor?
  Çok yanlış düşünüyorsun şahsen ben günlük işlerimi halletmek sunumlarımı hazırlamak film dizi müzik oyun oynamak ve programlama için kullanıyorum ve bu şekilde linux kullanan o kadar çok insan var ki ...

  İşte benim burada bu tarz konular açmamın nedeni forumda linux hakkında hiçbir bilgisi olmadan linux kullanmaya çalışanların olması linuxun kullanım alanının sadece hack olduğu düşüncesi daha önemlisi linux deyince akla sadece kali linux gelmesi

  İnşallah forumdaki bu kişiler kendileri geliştirip bu hatalarını anlarlar.

  Ayrıca verdiğiniz örnekte biraz saçma olmuş ama neyse
   
  AydoganGotu ve botcuTHT bunu beğendi.
 10. BYE Atıldı

  • Guest
  Katılım:
  15 Aralık 2018
  Mesaj:
  309
  Alınan Beğeniler:
  639

  Özel Mesaj
  Sizin verdiginiz ornek dir iste
   
  AydoganGotu, botcuTHT ve Militarist bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş