Azim Ve Kararlılığın Abidesi Gazi Mustafa Kemal Atatürk!

'Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK' forumunda BoZKuRT4848 tarafından 21 Mart 2018 tarihinde açılan konu

Alınan Beğeniler:
    8

Özel Mesaj
    Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk yürekleri titreten,aziz devletimiz Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması yolundaki uğraşlarından bir anekdot olarak;
    13 Kasım 1918’de Yıldırım Orduları Grubu Komutanlığı’nın kaldırılması üzerine Adana’dan İstanbul’a gelen Mustafa Kemal’in yetkililerle yaptığı görüşmelerden çıkardığı sonuç, ülkeyi İstanbul’dan kurtarmanın artık mümkün olmadığıydı. Bu nedenle Anadolu’ya geçmek, milli bir teşkilât kurup mücadeleyi Anadolu’dan başlatmak kararındaydı. Samsun ve dolaylarında meydana gelen karışıklıkları önlemekle görevlendirilen Mustafa Kemal, 9. Ordu Müfettişi olarak Bandırma ile İstanbul’dan Samsun’a doğru hareket etti. Atatürk yola çıkış öyküsünü şöyle anlatmaktadır: “İstanbul’dan ayrılmak üzere, evimden otomobile bineceğim sırada Rauf Bey yanıma gelmişti. Bineceğim vapurun izleneceğini ve beni İstanbul’dayken tutuklamadıklarına göre, belki de Karadeniz’de batırılacağımı güvenilir bir yerden işitmiş, onu haber verdi. Ben, İstanbul’da kalıp tutuklanmaktansa, batıp boğulmayı tercih ettim ve yola çıktım. Kendisine de, eninde sonunda İstanbul’dan çıkmak zorunda kalırsa benim yanıma gelmesini söyledim.”

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün,Türkiye Cumhuriyeti gençlerine yani bizlere emanet ettiği bu cumhuriyetin kuruluş aşamalarını anlatan,vatan yolunda ne badirelerden geçildiğini anlatan muhteşem eseri olan ve her Türk gencinin okuması gereken NUTUK'ta bu bölümü okurken gözlerinizden yaş,tüylerinize ürperti,yüreğinizde bir titreme yaşayacaksınız.

Bu aziz vatan uğrunda;
    Başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarına,tüm cephelerimizde vatan yolunda şehit düşen tüm mehmetçiklerimize ve polislerimize Allah'tan rahmet dilerim.Ruhları şad olsun.Vatan sizlere minnettardır!

Saygılarımı sunarım.

1. EfEnd ER

Alınan Beğeniler:
    34

Özel Mesaj
    Eline sağlık devrem

BoZKuRT4848 bunu beğendi.
    Alınan Beğeniler:
    8

Özel Mesaj
    Teşekkürler devrem sağol varol.

Alınan Beğeniler: