Başından Sonuna Kadar

'Web Hacking ve Güvenlik' forumunda note tarafından 19 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

1. TRMUSTAFA46 Atıldı

Alınan Beğeniler:
    0

Özel Mesaj

2. note ER

Alınan Beğeniler:
    4,464

Özel Mesaj
    Ne yazdığını göremedim. Sanırım yazmayı unuttun..

Alınan Beğeniler:
    1

Özel Mesaj
    devrem cok guzel olmus :)

note bunu beğendi.
    Alınan Beğeniler:
    1

Özel Mesaj
    Merhaba yazıyı yorumlarıyla beraber baştan sona kadar okudum. Emeğine sağlık devrem. Sıfırdan başlayacak oluşum sebebiyle phyton dilini öğrenmeye başlayacağım ilk olarak. Sonradan C# yla devam edeceğim arkasına kendiliğinden gelir diye umuyorum. Teşekkürler:)

note bunu beğendi.
  3. note ER

Alınan Beğeniler:
    4,464

Özel Mesaj
    Rica ederim. Kolay gelsin :)

Alınan Beğeniler:
    4,078

Özel Mesaj
    note Tertip öncelikle eline sağlık. İşindeki kararlılık ve sabrınla örnek aldığım bir devremsin. Uzun süre eğitim arası verdim ve geri geldim. Bazı şeyleri insan zaman geçince kavrıyor. "Hack" kavramını daha 2016'nın Kasım ayında ilk kez duyan ben zamanında her şeyi kolay zannetmiştim ama yapamayınca hemen pes etmemiştim. Bir 6-7 ay boyunca bazı şeyler yaptım herkes gibi ben de bu forumda. O zamanlar yaptıklarım güzel ve yeterli görünüyordu. Bu toz pembe dünyaların yani geçen 6-7 ayın, fikirlerin ve düşüncelerin olgunlaşma sürecine denk geldiğini düşünüyorum. Bu yüzden biraz uzun sürmüş olabilir. Şimdi hayallerimin, gelecek planlamamın çok daha bilincindeyim ve çok çalışarak hedeflerime ulaşma konusunda kararlıyım. Sana sorum şu olacak:
    Programlamada biraz Html-Css ve az da olsa python bilgim var tabi ben zamanında bunlara ağırlık vermeyip boş boş hack'e odaklandığım için yeterince sağlam bilgilerim yok. Önce bunları sağlamlaştıracağım. Web Tabanlı programlama olarak öğrenilecek şeyler belli: Html-Css-Js-Php-Asp vs. Bu bölümde bir problemim yok. Ama yazılım geliştirme açısından var. Python öğrenmeye kararımı kesinleştirdim. Ne de olsa daha önceden bununla ilgili az da olsa bilgim var Hem de öğrenmek için yazılım bilimi kanalının video dersleri ve python e-kitap da elimin altında. Ancak bunun yanında bir de nesne tabanlı programlama dili öğrenmek istiyorum. Bunun için aklımda iki seçenek var. Delphi veya C#. C# zaten herkesçe tavsiye edilir ama Delphi de gerçekten iyi görünüyor. C# için internetten eğitim setleri buldum ama beğendiklerimin çoğu derleyici olarak Visual Studio kullanıyor. Benim kullanabileceğim internet sınırlı. Evdeki telefona sadece bugün için 5 gb internet geldi :) onu kullanacağım da Visual Studio 20 gb bir şey mübarek. :/ O zaman seçenek olarak Delphi kalıyor onu öğrenmeyi düşünüyorum ama senin de fikrini almak istedim. Hem belki sen bana başka bir programlama dili tavsiye edersin.

note, Alparslan5545 ve CANERBYD bunu beğendi.
  4. dragov ER

Alınan Beğeniler:
    913

Özel Mesaj
    Visual Studio ya alternatif olarak SharpDeveloper kullanıyorum ben. Ufak tefek projelerde fazlasıyla iş görüyor. Kurulu hali 50-60 mb civarında oluyor.
    http://www.icsharpcode.net/OpenSource/SD/Download/Default.aspx

Dil tavsiyesi ise apayrı bir mevzu. Onu yapabilecek bilgi seviyem maalesef yok.

note ve ERVAH-I-EZEL bunu beğendi.
  5. note ER

Alınan Beğeniler:
    4,464

Özel Mesaj
    Teşekkür ederim. Hoşgeldin. Bazı durumları biraz daha iyi anlamana sevindim.

Şimdi programlama konusuna gelirsek, saydığın dilleri daha önce bildiğini söyledin. Dolayısıyla bunları tekrar ettiğin zaman hatırlayacaksın. Ancak öğreneceksin diye birşey yok. Yani öncelikle bahsettiğin dillerde iyi bir seviyeye gelmen gerekir. Ki ondan sonra bu diller için "fikrim var" diyebilirsin.

Hangi programlama dilini öğrenirsen öğren, bir programlama dilini etkin olarak kullanmadığın sürece hiçbir faydasını görmezsin. Sadece öğrenip geçersen, başka bir dile başlarsan inan hiç öğrenmemiş gibi olursun. O yüzden programlama dillerini öğrenmekten ziyade, sürekli projeler geliştirmeye çalış,başkasının yazdığı kodları oku. Belki ilk zamanlar yaptığın şeylerin hack ile nasıl bir gün birleşeceğini bilemeyebilirsin. Ancak sabredersen, tüm taşlar birgün yerine oturacaktır. Sabır önemlidir :)

Javascript ve bir server dili bilmek çok önemli ve güzel birşey. Yazacağın programlar global olarak yayımlanabiliyor. Herkes gelip yazdığın programları görebiliyor. Geçenlerde de birisi için önermiştim. Sen php ve js birleştirerek, ufak da olsa, bir program yaz. Sürekli denemeler yap, yazdığın programı biraz daha geliştirmeye bak.Gerekirse github üzerinden paylaş, başkalarından fikir al.

Son soruya gelirsek, nesne yönelimli programlama dili öğrenmek. Peki neden? Bir nesne yönelimli programlama dili öğrenmek zorunlu değil. C ile exploit yazanlar belki hiç nesne yönelimli programlama bile kullanmıyor. Nesne yönelimli programlama bir tekniktir, öğrenmek zorunda değilsiniz. Öğrenmeden de istediğiniz programları yazabilirsiniz. Ancak eğer ben yazılımcı olacağım, programlarımı daha güzel ve iyi yazacağım dersen o zaman öğrenmeni tavsiye ederim. PHP ve JS'de nesne tabanlı programlama yapmadan çok güzel programlar yazabilirsin. Delphi konusunda sn Semtex yardımcı olabilir.

Kısaca, birden fazla dili aynı anda öğrenmeni tavsiye etmiyorum. Tek bir dili çok iyi bir şekilde öğrenmeni tavsiye ediyorum. En azından şimdilik. Nesne tabanlı olmasına gerek yok.

dragov, Alparslan5545 ve ERVAH-I-EZEL bunu beğendi.
    Alınan Beğeniler:
    4,078

Özel Mesaj
    Teşekkür ederim devrem dediklerini dikkate alarak çalışacağım. :)

Alparslan5545 ve note bunu beğendi.
  6. note ER

Alınan Beğeniler:
    4,464

Özel Mesaj
    Rica ederim kolay gelsin. Eğer kaynak sıkıntısı olursa veya yardıma ihtiyacın olursa önce araştırmayı, sonra da forumda sormayı unutma :)

ERVAH-I-EZEL ve Alparslan5545 bunu beğendi.
  7. note ER

Alınan Beğeniler:
    4,464

Özel Mesaj
    Evet, en başından beri birçok kişi konuyu okudu teşekkür etti. Hepiniz sağolun, ancak bir soru sormak istiyorum. Ocak ayından beri kaç kişi bu yazıyı örnek alarak çalışmaya devam etti? Kaç kişi programlama dili öğrenip de kendini geliştirdi? Neredeyse 5 ay oldu. En azından belli bir seviyeye gelinmesi gerekiyor. Tabi yeni okuyanlar istisna, ancak bu yazıyı yazdığım zamandan beri kaç kişi örnek aldı?

Bunu sormak istiyorum. Çünkü bu yazıyı sadece okunsun diye yazmadım. Aynı zamanda örnek alınsın diye yazdım. Cevaplara bakılırsa bence gayet örnek alınır bir yazı olmuş. Ancak gerçekten örnek alanları merak ettim. Yoksa benim için onlarca beğeninin ve teşekkürün pek bir önemi yok :)

Cevapları bekliyorum...

dragov, ERVAH-I-EZEL ve Alparslan5545 bunu beğendi.
    Alınan Beğeniler:
    304

Özel Mesaj
  8. dragov ER

Alınan Beğeniler:
    913

Özel Mesaj
    Belki diğer tertiplere de ilham olur diye yazıyorum :) Kendi yol haritam doğrultusunda yaklaşık 16 aydır ilerliyorum. IP nedir? Noktasından başlayarak şu anda siber güvenlik analisti olarak sektörde çalışmaya başladım.

Note tertibin bu önerilerine muhakkak kulak verin. Ki yol haritası çizmek kolay bir şey değildir. Bunu sizin yerinize yapan birisine verilecek en güzel karşılık, o tavsiyelere uyarak sonuçları göstermektir :)

note, ERVAH-I-EZEL ve Alparslan5545 bunu beğendi.
    Alınan Beğeniler:
    1,274

Özel Mesaj
    Şöyle söyleyeyim sadce bu konu değil diğer yorumlarını dikkate alarak python temelini attım. Ağ programlama ile uğraşıyorum biliyorsun. Beni gelişmeye çalışanlara ekleyebilirsin :D

note ve ERVAH-I-EZEL bunu beğendi.
  9. note ER

Alınan Beğeniler:
    4,464

Özel Mesaj
    Umarım okuyup örnek alırlar :) Başarılar dilerim..

Evet farkındayım :) Çalışan belli oluyor

dragov ve Alparslan5545 bunu beğendi.
    Alınan Beğeniler:
    18

Özel Mesaj
    Yazını okuduğumda gerçekten etkilenmiştim. Demek ki halis niyetle yazdın ki etkilendik, tekrar eline koluna sağlık. Banada bir ateş geldi o sırada ama ben pek çalışmadım sadece forumda yazılanları bide merak ettiklerimi araştırıp okudum. Çünkü benim fazla hacker olma gibi bir niyetim yok, ha insanın hiç mi aklına gelmiyor hacker olmak, geliyor tabi, bilgi sahibi olmak arastırıp okumak bunlar gerçekten güzel ve ilgi çeken birşey. Ama bende şöyle düşünüyorum kaza namazları var, kaza, kefaret oruçları var, Kur'an var, Fıkıh var, Evliyaların yazmış olduğu kitaplar var, daha din konusunda bilmediğim bir çok şey var... Bunlar varken programlamaya vakit ayıramam düşüncesine vararak bu işe fazla düşmemem lazım diyorum, çünkü hayallerim farklı, hayallerim farklı derken, şuan burda birden çok kişiyle hayallerimiz aynıdır ama yollar farklı. Ama işin gerçeği ne onu yapabildim, ne bunu yapabildim ve vakit geçiyor. Ve bide gerçekten insanın bir kapasitesi var, benim bünyem buna alışık değil, rahatı seviyorum...(Ramazan Bayramımız Mübarek Olsun Cümleten)

note ve dragov bunu beğendi.
    Alınan Beğeniler:
    18

Özel Mesaj
    İnsanın kapasitesi var derken yanlış konuştuk, İnandığı birşeyi yapar insan...

note bunu beğendi.
    Alınan Beğeniler:
    1

Özel Mesaj
    Eline sağlık güzel yazı olmuş devrem

note bunu beğendi.
  10. note ER

Alınan Beğeniler:
    4,464

Özel Mesaj
    Teşekkür ederim. Geçici hevesine kapılmayıp, önemli islerini düşünerek doğru olanı yapmışsın. Hayatında başarılar dilerim.

Vecihi_33 ve dragov bunu beğendi.
    Alınan Beğeniler:
    18

Özel Mesaj
    EyvAllah...

note bunu beğendi.