1. Ayyıldız Tim forumu Hariç Hiç Bir şekilde Rütbeli Oldugunu İddaa edenlere inanmayınız..⠀ Ayyıldız Tim Adına Sizden Bilgi Belge TC Kimlik Vb Evrak İsteyenlere Asla Bilgilerinizi Vermeyiniz.

Basit bir mail scripti yapma

'Php-Nuke' forumunda pR. tarafından 11 Ocak 2013 tarihinde açılan konu

 1. pR. Guest

  • Guest
  Katılım:
  2 Ocak 2013
  Mesaj:
  353
  Alınan Beğeniler:
  24
  Meslek:
  Lise (Öğrenci)

  Özel Mesaj
  Sizlere çok basit bir şekilde mail script nasıl yazılır anlatmak istiyorum. İşin temelini kavradığınızda internette dolaşan mail scrpitlerden çok daha iyisini yapacağınıza eminim. Öncelikle scriptimiz için bir mail form oluşturmamız gerekiyor. Mail formumuzu oluştururken az da olsa html bilginiz olduğunu varsayıyorum.


  <html> <head> <title>Basit Mail Form</title> </head> <body> <form action="gonder.php" methot="post"> <p><strong>İsim:</strong></br><input type="text" size="25" name="isim"></p> <p><strong>E-Posta:</strong></br><input type="text" size="25" name="posta"></p> <p><strong>Mesaj:</strong><br><textarea name="mesaj" cols="30" rows="5"></textarea></p> <p><input type="submit" value="gönder"></p> </form> <body> <html>

  yukarıda verdiğim kodları mail.html adında bir text dosyasına yerleştirip kaydedin. Daha sonra kaydettiğiniz dosyayı ana dizininize upload edin. mail.html dosyasına tarayıcınız ile erişmek istediğinizde aşağıdaki gibi bir sayfa ile karşılaşmanız gerekir.

  [​IMG]

  Şimdiki bölümde forma girilen bilgileri alıcıya ulaştıracak scripti kodlamayı öğreneceğiz.
  <html><head><title>Mail gönderme scripti</title><body><?phpecho "<p>Teşekkürler, <b>$_POST[isim] </b>, mesajınız başarı ile gönderildi!</p>";//posta yapısını oluşturalım$msg = "İsim: $_POST[isim]\n";$msg = "E-Posta: $_POST[posta]\n";$msg = "Mesaj: $_POST[mesaj]\n";//postayı oluşturalım$recipient = "mail@siteniz.com";$subject = "Form deneme sonuçları";$mailheaders = "Kimden: siteniz <defaultmail@siteniz.com> \n";$mailheaders .= "Kime: $_POST[posta]";//şimdide postayı gönderelimmail($recipient, $subject, $msg, $mailheaders);?></body></html>

  Yukarıda yazdığım script'teki $_POST[isim], $_POST[posta], $_POST[mesaj] değişkenleri bir üstte belirttiğim formdaki alanların isimleridir ve değerleri $_POST globalinin bir parçası olarak kaydedilir. Bu script ile birlikte formun sadece ekrana yazılmasını sağlamıyoruz aynı zamanda ekrana yazılan verilerin alıcıya ulaşmasınıda sağlıyoruz.

  Yukarıdaki php kodlarındaki mail alanlarını kendimize göre düzenledikten sonra kodları gonder.php olarak kaydedip yine ana dizinimize upload ediyoruz. Daha sonra tarayıcımıza siteniz.com yazarak formu tekrar çağırıyoruz. Gerekli bilgileri girdikten sonra gönder butonuna tıklıyoruz. Mail kutunuza baktığınızda yeni bir mail göreceksiniz.

   

Bu Sayfayı Paylaş