1. Ayyıldız Tim forumu Hariç Hiç Bir şekilde Rütbeli Oldugunu İddaa edenlere inanmayınız..⠀ Ayyıldız Tim Adına Sizden Bilgi Belge TC Kimlik Vb Evrak İsteyenlere Asla Bilgilerinizi Vermeyiniz.

Ctf Nedir ?

'CTF(Capture The flag)' forumunda Merrcy tarafından 24 Temmuz 2021 tarihinde açılan konu

1. Merrcy Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    22

Özel Mesaj
    Öncelikle merhabalar.

CTF Capture The Flag'ın kısaltmasıdır. Günümüzde Siber güvenlik ve Siber Tehdit İstihbaratı hem tehdit hem de moda olmuştur.
    Siber güvenlik ve Siber Tehdit İstihbaratı kendi altında onlarca dala ayrılmaktadır, bu işlerin üstadı dediğimiz kişiler yada kendi alanlarında uzman kişiler alanlarını yani bölümü daha sonra bölümün güvenliği, bölümün alacağı saldırı ve gelişen teknoloji ile nasıl gelişeceğimize öğreten bir yarışma dalıdır.

CTF'in içinde Yarışma, yardımlaşma ve saldırı vardır.

Günümüzde ne yazık ki bir çok web sitesi hackleyen arkadaşlar saldırdığı teknolojinin ne olduğunu bilmiyor.

CTF platformları ilk önce bu teknolojileri öğretmektedir.

Platformlar;

1-Tryhackme
    2-Hack The Box
    3-VulnHub
    4-CTF Time

Tryhackme

Kendi içinde ayrı bir dünya barındırmaktadır. Sistem yöneticiliği(Ağ yönetimi,işletim sistemi ve server yönetimi), adli bilişim, web güvenliği & zafiyetlerini, web programlamada da ne gerektiğini anlatır içten.

Hack The Box

Kendisi makine içinden soruları verir ve flag ister.

VulnHub

ova, vmdk gibi formatlarda açıklı şekilde hazırlanan makineleri yayınlar. Seviye seviyedir.

CTF Time

Dünya genelinde ödüllü olan ctflerin duyurusunun yapıldığı platformdur. Global olduğu için yarışmacılar dişli sorular da hard seviye de olur.

Kendinizi geliştirmeniz adına tryhackme den başlamanız tercihimdir. Unutmayalım ki web sitesi hacklerken bile ağ-sistem bilmeniz gerekmektedir. Nedeni ise web sitesine ulaşmamız için bir makinede yani sunucuda yayına verilmesi lazım ve sizler sunucunun ne olduğunu nasıl güvenliğinin alınıp saldırıldığını öğrenmezseniz önünüze verilen balığı yemek dışında bir şey yapamazsınız.

Bu konu altında aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Müsait oldukça girip cevaplamaya çalışırım.

2. XINERVA Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    678

Özel Mesaj
    Eline sağlık devrem çok güzel olmuş.
    "Günümüzde ne yazık ki bir çok web sitesi hackleyen arkadaşlar saldırdığı teknolojinin ne olduğunu bilmiyor."
    Çok doğru söylemişsin.
    Ben aktif olarak HTB ve Tryhackme çözmek teyim. Sen hangi platformlarda çözmektesin?

3. Berkyaruk Site Yetkilisi Yarbay

Alınan Beğeniler:
    2,860

Özel Mesaj
    Konu gerekli alana taşındı devamını buradan paylaşabilirsin.

4. Artuk Bey Delta Force Yüzbaşı

Alınan Beğeniler:
    6,206
    Meslek:
    Developer

Özel Mesaj
    Eline sağlık web yazılımı ve ağ , siber güvenlik için şarttır..

5. Merrcy Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    22

Özel Mesaj
    tryhackme ve vulnhub çözüyorum devrem.

Teşekkürler binbaşım.

XINERVA bunu beğendi.
  6. XINERVA Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    678

Özel Mesaj
    Peki yüzbaşım lamp? yani mesela şöyle ben geçende aws ye ubuntu kurdum, sonra tek tek lamp kurdum. herşeyi kendim kurmam hoşuma gitti. Ama gereklimidir sormak isterim?

7. Merrcy Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    22

Özel Mesaj
    Gereklidir. Yapılandırmanın nasıl olduğunu bilirsen ileride freelancer olarak iş yapabilirsiniz. Ayrıca yapılandırmada karşınıza çıkan hataları ve çözümleri yaparak deneyimde kazanmış olacaksınız.

Mr-Onion ve XINERVA bunu beğendi.
  8. Artuk Bey Delta Force Yüzbaşı

Alınan Beğeniler:
    6,206
    Meslek:
    Developer

Özel Mesaj
    Devrenin dediği gibi önce her zaman zor olanı kullanacaksın öğreneceksin bu web yazılımı alanında da bu şekilde ilerler jquery bir javascript kütüphanesidir javascript öğrenmeden jquery öğrenmek basite kaçmaktır ve kolaylığı fark edemez aynı şekilde bootstrap css kütüphanesi css yazmadan bootstrap kullanmak yanlış olur ama dile hakim olduktan sonra kütüphaneler rahatlıkla kullanılabilir

Bu Sayfayı Paylaş