1. Ayyıldız Tim forumu Hariç Hiç Bir şekilde Rütbeli Oldugunu İddaa edenlere inanmayınız..⠀ Ayyıldız Tim Adına Sizden Bilgi Belge TC Kimlik Vb Evrak İsteyenlere Asla Bilgilerinizi Vermeyiniz.

Ekran Kartı Nedir?

'Windows Sürümleri' forumunda Random76 tarafından 13 Kasım 2017 tarihinde açılan konu

 1. Random76 Guest

  • Guest
  Katılım:
  7 Eylül 2017
  Mesaj:
  7
  Alınan Beğeniler:
  9

  Özel Mesaj
  Ekran kartı bir bilgisayarda yapılan tüm işlemleri monitörde görüntülenebilecek hale getirilmesini sağlayan parçadır.

  Güçlü ekran kartları daha çok, 3D grafik programları ve 3D oyunlar için gereklidir.

  Zayıf ekran kartları ise sadece basit uygulamalar, internette gezinme ve müzik dinleme için kullanılabilir, ağır grafik programları için kullanılamaz...

  Ekran kartları, işlemciler gibi bir PC de en fazla güç tüketen donanımlardır. Ortalama bir ekran kartı 50-100 watt civarı bir güç harcar. 200 watt ın üzerinde güç harcayan üst seviye ekran kartları da vardır.
  Ekran kartları anakart üzerinde bulunan slotlara takılır.
  Ekran kartlarının anakarta takıldığı arayüz ya AGP dir ya da PCI Express tir.

  Pci express ekran kartı slotları bir küçük çentik ve bir de büyük çentik olmak üzere iki çentikten oluşur.

  Agp ekran kartları da iki çentikten oluşur ve biri biraz daha uzundur.


  Günümüzde artık agp ekran kartları da yavaş yavaş piyasadan çekiliyor. Nedeni ise PCI ex. ekran kartlarının çok daha hızlı olmasıdır.

  Bir ekran kartının agp mi yoksa pci ex. mi olduğunu anlamak hiç de zor değildir. Yapmamız gereken tek şey, sadece veri arayüzüne bakmaktır.

  Aşağıdaki resimlerden daha net anlayabilirsiniz.


  Üst düzey ekran kartlarının anakarttan aldığı güç yeterli değildir. Dolayısıyla güç beslemesi için ek güç girişleri mevcuttur. Aşağıdaki resimdei ekran kartında görüldüğü gibi ek güç girişi mevcut.

  Resimlerden de anlaşılacağı gibi anakart üzerinde sadece ekran kartı slotunu görmek, anakartın desteklediği ekran kartının pci ex ya da agp bir ekran kartı olduğunu anlamamız için yeterlidir.
  Paylaşımlı Ekran Kartı Nedir?
  Ekran kartı üreten firmalar bazen ekran kartlarının belleğini az yaparlar. Dolayısıyla ekran kartları bazen dahili bellekten daha fazla belleğe ihtiyaç duyarlar.

  İşte burda paylaşımlı-paylaşımsız bellek diye adlandırılan bir özelliğe ihtiyaç duyulur.

  Paylaşımlı bellek özelliği olan ekran kartları kendi belleği dışında pc nin ram belleğini kullanabilecek özelliktedir. Bu özelliği olan bir ekran kartı ile pc ram belleğinden ram eklemesi yapabilirsiniz.
   
 2. acrYldnz Guest

  • Guest
  Katılım:
  2 Şubat 2017
  Mesaj:
  54
  Alınan Beğeniler:
  41

  Özel Mesaj
  Ekran Kartı Nedir?

  [​IMG]

  Bilgisayarlarda herhangi bir işlem yapılırken, yapılan işlemi bilgisayarın ekranında görmek mümkündür. Elde edilen işlemlerin sonuçlarının alındığı ortam veya cihazlara çıkış ünitesine ekran kartı denilmektedir. Ekran kartı, diğer bir adıyla grafik kartları,bilgisayar monitöründeki her türlü yazı, grafik, resim, film gibi şekillerin oluşturulmasında işlemci ile monitör arasında görev yapan adaptörlerdir. Monitörlerde görülen her türlü çıkışlar ekran kartından gelen bilgilerdir.

  Daha farklı olarak, ekranda oluşacak görüntü; işlemci ile monitör arasında bir ara birim olan ekran kartı tarafından toplanıp, bilgisayarın oluşturduğu bilgiler, ekran kartı tarafından monitöre video sinyali olarak gönderilmektedir. Ekran kartları farklı çeşitlerde ve kalitelerde üretildiklerinden, bu kartlarla ilgili standartlar geliştirilmiştir. Bunlar; MDA (monochrome display adapter); Bilgisayar ekranında sadece harfleri, sayıları, özel karakterleri ve ASCII karakter özel grafik simgelerini görebilir. CGA (colar graphics adapter); İlk renkli ekran kartıdır. 16 renk gösterir, yazı, grafik ve renk olmak üzere üç ayrı modda çalışır. Şu anda kullanılmamaktadır. Hercules mono graphics; Tek renkli olmasına rağmen renkleri grinin tonlarıyla gösterilmekte ve grafikleri de desteklemektedir.

  720×348 piksellik çözünürlüğü ile CGA’dan daha iyi bir görüntü sunmaktadır. Bu ekran kartı da şuanda kullanılmamaktadır. Günümüzde kullanılan ekran kartları grafik standardı VGA kartıdır. VGA bütün görüntü modlarıyla uyumlu olarak çalışmaktadır. Sayısal sinyalleri analog sinyallere dönüştürme yoluyla diğer kartlardan ayrılır. 64 bit veri yolu üzerinde 8 byte ve daha üzeri VRAM kullanan çok hızlı ekran kartıdır. VGA ekran kartıyla birlikte renkli monitörlerle kullanılmaya başlanmıştır.

  Ekran Kartı Nasıl Çalışır?

  [​IMG]

  Ekran kartlarının hepsinin farklı özellikleri bulunur. Fakat buna karşın 3 temel özelliğe sahiptirler. Bunlar; Video Chip; ekranın yansıtması gereken görüntüleri oluşturacak olan sinyalleri üretir. RAM; Ekrana gönderilen görüntü bilgilerinin saklandığı bölümdür. Erişimin mümkün olduğunca hızlı olması gerekir. RAMDAC;Grafik işlemcisinde işlenen ve video belleğine aktarılan bilgiler monitöre gönderilemez. Bunun nedeni bu sinyallerin dijital olmasıdır. Bu sinyallerin monitörlerin kabul edebileceği analog RGB sinyallere dönüştürülmesi gerekir.

  Bu görevi de grafik kartındaki RAMDAC ünitesi yapmaktadır. Bu üç bileşenin teknolojilerine göre performans gösterirler ve bilgisayar işlemcisine büyük oranda yardımcı olurlar. Ekran kartları PCI ya da AGP veri yolunu kullanmaktadırlar. CPU’dan aldıkları verileri çok hızlı bir şekilde ekrana yansıtırlar. Bu da CPU’nun rahatlamasına yol açmaktadır. Ekran kartının gücü ve hafızası ekrana yansıtılan görüntünün hızını ve kalitesini belirler. Yukarıda bahsedilen 3 unsur grafik kalitesinde büyük önem taşımaktadır.

  Konunun daha iyi anlaşılması için, bilgisayarda bulunan işlemci bir yazılımı ya da bu yazılımın gerektirdiği grafik ve resimlerin bilgilerini ekran kartına bir kablo aracılığı ile gönderir. Ekran kartı bu bilgileri kullanarak resmin ekranda hangi piksel boyutunda gözükeceğine karar verir. İşlemci bilgileri ekran kartına kendi hafızasında depolaması için gönderir. Daha sonra geometrik bilgiler ve komutlar ile ön belleğe gönderilir. Burada gölgelendirme adı verilen işlem uygulanır. Bu işlem sayesinde ön belleğe gönderilen bilgiler kullanılarak şeklin gerçeklik ve boyut kazanması sağlanır.

  Alıntıdır
   
  cemse bunu beğendi.
 3. Cehennem1453 Guest

  • Guest
  Katılım:
  20 Mayıs 2018
  Mesaj:
  25
  Alınan Beğeniler:
  13

  Özel Mesaj
  tebrikler devrem:)
   
 4. tetraxx118 Guest

  • Guest
  Katılım:
  3 Eylül 2018
  Mesaj:
  5
  Alınan Beğeniler:
  1

  Özel Mesaj
  Devrem laptoplardaki harici ekran kartı gücünde olan (1050 , ti ,1060) ekran kartları paylaşımlı mıdır paylaşımsız mıdır bilgin var mı ?
   

Bu Sayfayı Paylaş