1. Ayyıldız Tim forumu Hariç Hiç Bir şekilde Rütbeli Oldugunu İddaa edenlere inanmayınız..⠀ Ayyıldız Tim Adına Sizden Bilgi Belge TC Kimlik Vb Evrak İsteyenlere Asla Bilgilerinizi Vermeyiniz.

Gnu/linux Hakkında Yeni Yazı Dizisi

'Linux' forumunda Militarist tarafından 26 Ocak 2019 tarihinde açılan konu

1. Militarist Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    131
    Meslek:
    Lise

Özel Mesaj
    Uzun zamandır forumda aktif değilim ama forumda Linux konusunda eksiklikleri fark ettiğim için bir şeyler yazmak istedim. Öncelikle hacking e başlayan çoğu kişi hemen kali Linux a atlıyor. Benim de ilk zamanlarımda yaptığım bir hata olduğu için anlıyorum. Hata diyorum çünkü daha Linux un adını bile duymayıp hacking amacı ile hemen kali Linux kurmak gerçekten büyük bir hata. Kali Linux ve hatta diğer bütün dağıtımlara geçmeden önce Linux hakkında temel bilgi sahibi olmakta fayda var. Bu nedenle Linux kullanmak isteyenlere Linux hakkında bildiğim herşeyi elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım.

1) GNU/Linux nedir?

Linux Finlandıyalı Linus Benedict Torvalds tarafından 1991 yılında geliştirilen monolitik(tek dosyadan oluşan) işletim sistemi çekirdeğidir ve içerisinde kullanıcılara yönelik araçlar bulunmamaktadır.

Daha önceki yıllarda ise Richard Stallman Unix mimarisine uyumlu yeni işletim sistemi oluşturmaya başlamıştı. GNU tasarısı adı verilen bu proje 1991 yılına gelindiğinde tüm kullanıcı araçları hazırdı ancak tek eksiği vardı o da çekirdek yazılımı. Daha sonraları Linux çekirdeği ve GNU tasarısı birleşerek birbirlerinin eksiğini kapatarak ve tam bir işletim sistemi ortaya çıktı.

2) Açık Kaynak ve Özgür Yazılım

Özgür yazılım kullanıcılarını dört olmazsa olmaz özgürlüğe kavuşturmaktadır.

0) Herhangi bir amaç için yazılımı çalıştırma özgürlüğü

1) Yazılımın nasıla çalıştığını öğrenme ve onu değiştirme özgürlüğü

2) Kopyalarını dağıtma özgürlüğü

3) Tüm toplumun yarar sağlayabileceği şekilde programı geliştirme ve geliştirdiklerinizi yayınlama özgürlüğü

Biz kullanıcılar bir yazılımda bu özgürlüklere sahipsek işte o zaman o yazılım özgür bir yazılımdır. Yani bir o zaman isteğimiz için çalıştırabilir nasıl çalıştığını inceleyebilir o yazılımı arkadaşlarımızla istediğimiz gibi paylaşabiliriz. Ayrıcı o yazılımı değiştirip geliştirebilir ve geliştirdiğimiz bu yazılımı ücretli ya da ücretsiz bir şekilde yayınlayabiliriz.

Daha ayrıntılı bilgi için şu linke bakabilirsiniz: http://www.gnu.org/philosophy/free-sw.tr.html

Not: Free Software yani özgür yazılım kelimesindeki free İngilizcede özgür ve ücretsiz anlamına gelmektedir. Bu yüzden Free Software ücretsiz yazılımla karıştırılmaması gerekmektedir. Özgür yazılımlar ücretsiz olabileceği gibi ücretli de olabilir.

Açık kaynak kodlu yazılımlar yazılımın kaynak kodlarını yani kodların derlenip makine koduna çevrilmeden önceki halleri herkese açık olan yazılımlardır. Açık kaynak özgür yazılıma benzer ancak aynı şey değildir. Özgür yazılımın öncüsü Richard Stallmana göre açık kaynak bir yazılım geliştirme metodolojisi özgür yazılım ise bir sosyal harekettir.

Ayrıntılı bilgi için kaynak: https://forum.pardus.org.tr/t/ozgur-yazilim-ile-acik-kaynagin-ne-farki-var/1725

3) Linux Dağıtımları

Linux çekirdeği GNU araçları birleşiminin üzerine bir de masaüstü ortamı paket yöneticileri gibi ek yazılımlarda eklenerek dağıtım dediğimiz tam teşekkülü bir işletim sistemi ortaya çıkmıştır. Linux özgür bir yazılım olduğu için dağıtımlar amaca ve ihtiyaçlara yönelik değiştirilip geliştirilerek yeni dağıtımlar ortaya çıkmıştır. Günümüzde farklı amaçlar için geliştirilmiş yüzlerce dağıtım bulunmaktadır. Bu dağıtımların kimileri sıfırdan bağımsız olarak geliştirilirken kimileri ise farklı dağıtımlar üzerinden geliştirilmiştir. İlk çıkan dağıtımlar Slackware ve Debiandır. Günümüzde yaygın olarak kullanılan dağıtımlara Manjaro Mint Ubuntu Elementary ve Debianı örnek verbiliriz. Ülkemizde de farklı dağıtımlar geliştirilmektedir. Bunlara Pardus Archman Fux Milis Pisi örneklerini verbiliriz.

Dağıtımlar hakkında detaylı bilgi için bu siteye bakabilirsiniz: https://distrowatch.com/

Ayrıca dağıtımların hangi yılda ve hangi dağıtım üzerinden geliştirildiklerini gösteren güzel bir görsel: http://www.wikizero.biz/index.php?q...FiL0xpbnV4X0Rpc3RyaWJ1dGlvbl9UaW1lbGluZS5zdmc

4) Paket Yöneticileri

Paket yöneticileri Linux dağıtımlarında sisteme paket yani yazılım yükleme kaldırma sistemi veya paketleri güncellemek için geliştirilmiş yazılımlardır. Her dağıtımın kendine özgü bir paket yöneticisi vardır. En çok bilinenlere örnek APT DNF ve PACMAN verilebilir.

5) Masaüstü Ortamı

Masaüstü ortamları sistemi görsel olarak kullanmamıza olanak sağlar ve içerisinde dosya yöneticisi gibi kendilerine özgü yazılımlar barındırır. Masaüstü ortamına örnek oalarak KDE, GNOME, Xfce ve Cinnamon verebiliriz.

Şimdilik bu kadar. Elimden geldiğince bir şeyler anlatmaya çalıştım ama daha bitmedi bundan sonra farklı konu başlıkları altında farklı dağıtımların kurulumu Linux temel komutları paket yöneticilerinin kullanımı gibi konulara değineceğim.

Teşekkürler.

Bu Sayfayı Paylaş