Isra Suresi, 4-7 Ayetlerinde, Israil Oğullarının Yahudilerin, Iki Defa Kargaşa Çıkaracakları Ve Ceza

'Dünyadan Haberler' forumunda MehmetIslamTurk tarafından 15 Mayıs 2018 18:34 tarihinde açılan konu

  Katılım:
  19 Aralık 2017
  Mesaj:
  799
  Alınan Beğeniler:
  512

  Özel Mesaj
  Değerli kardeşimiz,

  İlgili ayetlerin meali şöyledir:

  "Biz kitapta İsrail oğullarına şu hükmü de bildirdik: ‘Siz ülkede iki defa fesat çıkaracak ve açık zorbalıklar yapacaksınız. Onlardan birincisinin vâdesi geldiğinde, kuvvet ve şiddet sahibi olan kullarımızı sizin üzerinize musallat ederiz. Onlar sizi yakalayabilmek için evlerin aralarına bile girerek her tarafı didik didik edip araştırırlar. Bu yerine getirilmesi gereken bir sözdür." (İsra Suresi, 17/4-5).

  Bir çok tefsirci, ayetin bu ihbarını İslam öncesi devirlerde Yahudilerin yaptıkları fesat ve uğradıkları hezimete hamlederek ona göre mana vermişlerdir. Kuşkusuz, Kur’an’ın ifadelerinde geçmişe yapılan işaretlerin, geleceğe ait işaretleri de barındırmasına engel değildir.

  Ayette geleceğe yönelik işaretleri barındırdığını gösteren ipuçları vardır. Mesela; 5. âyette geçmekte olan "İzâ" Arapça'da zarf edatı olarak kullanılan bir kelimedir ve olayın gelecekte gerçekleşeceğine delâlet eder. Nitekim, Nasr Suresindeki İza'da aynı anlamda kullanılmıştır. Aynı şekilde 4. âyette yer almakta olan "le tufsidunne" "ve-le ta'lunne" fiilleri gelecek zamana ait kiplerdir. Bu fiillerin başında bulunan "le" de, Arap gramerinde, başında bulunduğu gelecek zaman kipini pekiştirmek için kullanılır.

  Öyleyse, ayette yer alan ve geleceğe ait olan bu kelimelerin varlığı, Yahudilerin çıkaracakları fesadın daha gelmemiş olup, âyetlerin nüzulünden sonra gelecek bir zaman diliminde gerçekleşeceğini düşünmek ve özellikle Kur’an’ın verdiği bu gibi haberleri, “tarihin tekerrür prensibi” çerçevesinde değerlendirmek isabetli bir yaklaşımdır.

  Bu ayetlerden anlaşılmaktadır ki Yahudiler, İslâm'ın Mekke döneminden sonra fitne ve fesat çıkaracaklar, ancak vakti geldiğinde, Cenab-ı Hakk'ın "kullarım"dediği Müslümanlarla bu ateş söndürülecek ve Yahudiler bozguna uğratılarak, bütün diyarları İslâm'ın kontrolüne girecektir... Nitekim aynen böyle olmuş, Mekke Dönemi, Medine Hicreti ve sonra gelişen olaylarla Yahudiler, çıkardıkları her türlü hile ve entrikaya rağmen ilk Müslümanlar tarafından mağlûp edilmişler ve Medine, Hayber, Teyma gibi bölgelerdeki Yahudi gücü yok edilerek buralardan kovulmuşlardır. Yâni, İsra 17/5. âyetindeki vaat gerçekleşmiş ve Yahudiler, ikinci fesatlarına kadar bu bölgelerde aktif olarak barınma şanslarını kaybetmişlerdir.

  İkinci fesat ve hezimetlerini anlatan ayetlerin meali de şöyledir:

  "Bunun ardından sizleri onlara galip getireceğiz, mallar ve çocuklarla size yardım edecek ve savaşçılarınızın sayısını arttıracağız.. İyilik ederseniz, kendinize iyilik etmiş olursunuz. Kötülük ederseniz, onu da kendi aleyhinize işlemiş olursunuz. Derken, sonraki taşkınlığınızın vakti geldiğinde, kederinizden suratlarınız asılsın, daha önce girdikleri gibi yine Mescide girsinler ve ele geçirdiklerini mahvetsinler diye başınıza düşmanlarınızı musallat edeceğiz"(İsra Suresi, 17/6-7).

  - Bu âyette Cenab-ı Hak, Yahudilerin bu defa aynı bölgelerde bir gün tekrar hâkimiyet şeklinin bir "devlet" tarzında olacağını da haber vermektedir. Zira âyetin metninde geçen "kerre" kelimesi, Arapça’da “zafer”, “galibiyet”, "devlet" ve "hakimiyet" mânâlarında kullanılır. Nitekim, İslâm'ın ilk devirlerinden sonra (1. Fesat'dan sonra) 1948'lere kadar önemli bir Yahudi meselesiyle uğraşmayan Müslümanlar, 1948 yılında Yahudilerin bir İsrail Devleti kurmasıyla ikinci Yahudi fesadıyla karşılaşmışlar ve Yahudiler, hâkimiyeti tesis ederek, bu bölgeyi elde etmişlerdir.

  - Şayet birinci fesat zamanını -tefsirlerde geçtiği üzere- eskiden olmuş kabul etsek bile bu ikinci fesadı şimdiki duruma tatbik etmek çok münasip görülmektedir. Buna göre, her iki olay da Filistin’de gerçekleşmiş oluyor. İlk fesat v e bozgunculuk sonucunda maruz kaldıkları felaket, M. Ö. 598’de Babil kralı Buhtu’n-Nasr’ın Kudüs’ü ve Beytü’l-Makdis’i yerle bir etmesiyle gerçekleşmiştir. Buhtu’n-Nasr, İsrailoğullarını Filistin’den çıkarıp çeşitli ülkelere sürmüştür.

  - İkinci hezimetleri ise, inşallah yakındır. Çünkü, ayette gelecek felaketten önce yapacakları bozgunculuğun bütün unsurları ifade edildiği gibi gerçekleşmiştir: Şöyle ki; Siyonistler, Batının süper güçlerinin desteği ile sun’î bir devleti 1948’de Filistin topraklarını işgal ederek o topraklar üzerinde kurdu. Üç milyon kadar Filistinli Müslüman’ı yurtlarından kovup, 60 yıldan beri İslam dünyasını kana ve ateşe verdi. Bu açıdan bakıldığında bu ayet, mazlum Müslümanların haklarını alıp vatanlarına kavuşacaklarına bir işaret sayılabilir.

  Yahudilerin bir gün galip gelerek, yeniden devlet kuracaklarını bizlere bildirildiği İsra 6. âyetten sonra gelen İsra 7. ayette de, bu devlet zulmünün bir gün biteceği ve Müslümanların ilk defa olduğu gibi tekrar Mescid-i Aksa'ya girerek Yahudileri cezalandıracağı ve onların yüz hatlarının çok kötü bir hale geleceği bizlere müjdelenmektedir. Dikkat edilirse, Müslümanların tekrar Mescid-i Aksa'ya gireceği ifadesinde; Mescid'in Yahudilerin işgalinde olacağı da anlatılmak istenmiştir. Nitekim Mescid-i Aksa, 1967 yılında Yahudilerin eline geçmiştir.

  Âhirzaman peygamberi Hz. Muhammed (a.s.m) buyuruyor:

  "Müslümanlar, Yahudilerle harp etmedikçe kıyamet kopmayacak. Harp olacak ve Müslümanlar onları kırıp mahvedecekler. Öyle ki, Yahudilerden bir kimse bir ağaç veya bir taşın arkasına saklanacak olsa, o ağaç ve taş dile gelerek "Ey Müslüman, ey Allah'ın kulu, arkamda bir Yahudi var, gel onu öldür," diyecek. Sadece Ğarkad ağacı haber vermeyecek, çünkü bu ağaç, onların ağacıdır. (Müslim, Fiten, 82). Bu hadisten anlaşılıyor ki, Müslümanların galip olmalarının şartı: samimi Müslüman ve içten/gönülden Allah'ın kulu olmalardır. Rabbimiz bizi kendine samimi kul, peygamberine layık ümmet eylesin. Âmin.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

  Alıntı
   
  BezmialemSultan, DuhaYunus ve Ilhan59 bunu beğendi.
 1. byislam ER

  Katılım:
  4 Ağustos 2015
  Mesaj:
  343
  Alınan Beğeniler:
  66

  Özel Mesaj
  İsrail Operasyonu Olacak mı ?
   
  BezmialemSultan bunu beğendi.
  Katılım:
  19 Aralık 2017
  Mesaj:
  799
  Alınan Beğeniler:
  512

  Özel Mesaj
  israile vur emri Kerem Şah Noyan Paşam tarafından verildi.
   
  BezmialemSultan bunu beğendi.
 2. byislam ER

  Katılım:
  4 Ağustos 2015
  Mesaj:
  343
  Alınan Beğeniler:
  66

  Özel Mesaj
  Toplu Operasyon Tim Halinde Bireysel Degilde
   
  BezmialemSultan bunu beğendi.
  Katılım:
  19 Aralık 2017
  Mesaj:
  799
  Alınan Beğeniler:
  512

  Özel Mesaj
  gruplaşmak yasak
   
  BezmialemSultan bunu beğendi.
  Katılım:
  12 Mayıs 2018
  Mesaj:
  227
  Alınan Beğeniler:
  220

  Özel Mesaj
  Güzel paylaşım devrem .. Rüyamda görduğüm gibi zulum yaklaşıyor hatta çıkmak için son kapı kırılmak üzereydi .. ama kumların olduğu diyarlarda yani müslumanların yaşadığı yerlerde tebessum olacak birgün güneş doğacak ve o güneş peygamber salaavatlarıyla zafere işaret eden huzura mutluluğa dönecek .. Zalimin zulmu varsa ALLAHIN da bir planı var ama onlar da imtihan ediliyor muminlerde .. oyle zorluk olacak kı muminler Allahın yardımı nerede gelsin artık diyecekleri kadar imtihan edilecek zalim kendini kral sanacak amayardım GELINCE KAYBEDEN onlar olacak .. Kuran a iman eden mumin ayetlerdeki emirleri uygular ve emrolunduğu gibi cihad olduğunda da KORKMADAN SAVAŞIR afrin de olduğu gibi . Rüyamda kıyamet kopacak sandiğım kapıyı kırmaya çalışan o tehlike belki zalimliklere işaret ediyordu ama ALLAH zaferi güneş doğar gibi inanlara yaaşatacak insaAllah salavat sesleri yükselmesi peygamberi bir yardımdır da ümmetine . Afrin oncesi gorduğum bir rüyaydı... ZALIMLER kaybedecek mutlak gerçek bu . Gayb ilminde ne varsa hepsine iman eder ve Adaletine sonsuz sığîndığımız RAHMAN bizleri son nefeste dahil IMANLA yaşatıpölmeyi nasip etsin ... aminn . Tekrar konu için tesekkurler devrem ..
   
  MehmetIslamTurk bunu beğendi.
  Katılım:
  19 Aralık 2017
  Mesaj:
  799
  Alınan Beğeniler:
  512

  Özel Mesaj
  Amin.
   
  BezmialemSultan bunu beğendi.
 3. byislam ER

  Katılım:
  4 Ağustos 2015
  Mesaj:
  343
  Alınan Beğeniler:
  66

  Özel Mesaj
  Anlamadın Herhalde Ayyıldız Tim'in Alt Timleri Operasyon Yapmayacak mı Diye Sordum Sen Bana Gruplaşmak Yasak Diyorsun.
   
  BezmialemSultan bunu beğendi.
  Katılım:
  19 Aralık 2017
  Mesaj:
  799
  Alınan Beğeniler:
  512

  Özel Mesaj
  sen diyorsunki tim halinde bireysel degil.
   
  BezmialemSultan bunu beğendi.
  Katılım:
  19 Aralık 2017
  Mesaj:
  799
  Alınan Beğeniler:
  512

  Özel Mesaj
  tabii ki yapa bilirsin t
   
  BezmialemSultan bunu beğendi.