Joomla Nedir? Nasıl Kurulur? Nasıl Kullanılır?

'Joomla' forumunda DieAnotherDays tarafından 22 Mayıs 2017 tarihinde açılan konu

  Katılım:
  17 Mayıs 2017
  Mesaj:
  398
  Alınan Beğeniler:
  258

  Özel Mesaj
  Joomla Nedir? Nasıl Kurulur? Nasıl Kullanılır?

  [​IMG]
  Joomla nedir?
  Joomla bir CMS(Content Management System-İçerik Yönetim Sistemi)'dir. PHP ile yazılmıştır. Veritabanı olarak MySQL'i kullanır. Açık kaynak kodlu Ücretsiz bir yazılımdır. GNU ile lisanslanmıştır. joomla'nın üretilme amacı web tasarım hakkında bilgisi olmayan ama dinamik yapılı bir site oluşturmak ve yönetmek isteyen kişilerin de kendi sayfalarını oluşturup kolayca yönetebilmelerini sağlamaktır. Joomla bir bakıma internet günlüğü olarak da değerlendirilebilir. Tüm sistem tek satır kod yazmadan yönetilebilir. Ayrıca açık kaynak kodlu bir sistem olduğu için internet üzerinde oldukça büyük bir geliştirici kitlesine sahiptir. Bu kitle Joomla için pekçok yeni eklenti ve modül geliştirmiştir ve geliştirmeye devam etmektedir. Joomlanın modüler yapısı, istenen eklentini kolayca sisteme entegre edilmesine olanak sağlar. Örneğin; sisteme ekleyeceğiniz bir modül ile sitenizi sadece birkaç adımda bir e ticaret sitesine dönüştürebilirsiniz. İsterseniz bunu görmek için eCommerce eklentisini buradan indirip deneyebilirsiniz. => eCommerce indir

  joomla sistemini kullanan bir kişi için sitenin görünümünü değiştirmek çok kolaydır. Bunun için internette hazır bulunan Joomla temalarından istediği herhangi birini seçip indirmesi yeterlidir. Gerisini sistemin yönetim panelinden rahatlıkla halledebilir.

  Joomla Nasıl Kurulur?

  joomla'nın kurulumu çok kolaydır. Bunun için ilk önce Joomla'nın sitesinden kurulum dosyalarını indirin.
  Joomla kurulum dosyalarını buradan indirebilirsiniz.=> Joomla Kurulum Paketi İndir
  Maalesef Kurulum dilini Türkçe olarak seçebilsek de kurulum tamamlandıktan sonra sistem İngilizce olarak karşımıza çıkıyor. Joomla'yı Türkçe yapmak için kurulum tamamlandıktan sonra Joomla'nın o sürümüne ait Türkçe dil paketini internetten bulup ayrıca yüklemeniz gerekmekte. Ben bunu sizin için yaptım :)) Size verdiğim linkten indirdiğiniz sıkıştırılmış dosya içinde uygun dil paketi bulunmakta. Kurulum tamamlandıktan sonra bu paketi kullanabilirsiniz.

  Kurulum dosyalarını bilgisayarınıza indirdikten sonra, bu dosyaları sunucunuzun kök klasörüne kopyalayın. Ardından tarayıcınızın adres satırına kurulum dosyalarının adresini yazın joomlanın kurulum ekranı karşınıza gelecektir.

  [​IMG]  Unutmayın, Joomla PHP ile yazılmıştır. sitemi kurabilmek için sunucunuzun PHP'yi desteklemesi şart. veritabanınız da MySQL olmalıdır. Kurulum dilini seçip yönergeleri takip ederek Joomla kurulumunu kolayca tamamlayabilirsiniz. eğer bir hosting hesabınız yoksa ve Jooomlanın nasıl çalıştığını merak ediyorsanız sistemi bilgisayarınıza yerel sunucu kurarak da deneyebilrisiniz. Bilgisayarınıza yerel sunucu(lochalhost) kurmak için easyPHP, xampp ya da WampServer gibi ücretsiz yazılımlardan faydalanabilirsiniz. Ben WampServer'i kullanıyorum. Kullanımı çok basit. Türkçe dil desteği de vermekte ve localhost üzerinden PHP çalışmak için ideal bir yazılım.

  [​IMG]
  Wamp serverın 32 ve 64 bitlik versiyonlarından sisteminize uygun olanını aşağıdaki tabloda verdiğim linklerden indirebilirsiniz.

  WampServer 2.2 32 bit WampServer 2.2 Download(32 bit)
  WampServer 2.2 64 bit WampServer 2.2 Download(64 bit)

  Localhostta yani yerel sunucu üzerinde sistemi kurmak için önce verdiğim linkten Wampserver'ın uygun versiyonunu indirin ve kurun. kurulum tamamlayınca WampServer'ı başlatın. Ekranın sağ altında, sistem saatinin bulunduğu yerde, yandaki logoya benzer krımız renkte bir logo belirece. logonon rengi önce sarı sonra yeşil olduğunda yerel sunucunuz kullanıma hazır demektir. Eğer logo sarı ya da kırmızı olarak kalıyorsa muhtmelen Apache ya da MySQL servislerinden birisi çalışmıyordur. Denetim masasından yönetimsel araçlara girin ve oradan hizmetler kısayoluna tıklayın. açılan menüden Apache ve/veya MySQL'i el ile başlatın. Eğer Herşey yolunda ise tarayıcınızın adres çubuğuna http://127.0.0.1 ya da localhost yazıp enter'a basın açılan sayfa WampServer'ın yönetim panelidir.

  Joomlayı burada kurabilmek için kurulum dosyalarını c:/Wamp/www/ yolundaki klasörün altına kopyalayın. localhost sayfasını yenilelidiğinizde kurulum dosyalarının bulunduğu klasör görüntülenecektir. Dosyanın linkine tıkladığınızda yukarda gördüğünüz kurulum ekranı görüntülenir. Yönergeler aynı şekilde takip edilir tek fark veritabanı ayarları yapılırken veritabanı kullanıcı adına "root" yazılır ve şifre kısmı boş bırakılır. Geri kalan adımlar takip edilerek kurulum tamamlanır.

  Joomla Nasıl Kullanılır?

  Joomla'nın kullanılması ve yönetilmesi çok kolaydır. tüm sistem tek bir yönetim panelinden yönetilir. Bu panelden yeni yazı ekleyebilir, yazılarınız kategorilendirebilir, yazıların gösterileme sırasını belirleyebilir, eklentiler, modüller eklenebilir, kullanıcı profili yönetiminden, site temalarını değiştirmeye kadar sitenin tüm dinamikleri kolayca yönetilebilir.
   
  SANSAR35, XSuPerSoNx ve texas1212 bunu beğendi.
  Katılım:
  6 Haziran 2017
  Mesaj:
  177
  Alınan Beğeniler:
  121

  Özel Mesaj
  Devrem localhosta girmiyor benimki
   
 1. Silayer ER

  Katılım:
  25 Ağustos 2017
  Mesaj:
  24
  Alınan Beğeniler:
  14

  Özel Mesaj
  eline saglık devrem,

  bi konuda yardım isitiyorum,

  http://www.bz-immobilien.at/administrator/index.php bu sitenin bilgilerine ulaştım giriş yapa biliyorum fakat sayfa icerisinden bir şey anlamadım joomla ya yabancıyım

  kullanıcı adı ve şifresi admin
  hackliye biliyormusun, hackliye biliyorsanız buyurun sizindir.
  kolay gelsin iyi akşamlar.
   
  Katılım:
  24 Eylül 2017
  Mesaj:
  73
  Alınan Beğeniler:
  2

  Özel Mesaj
  Saol devrem guzel sunum olmus
   
  Katılım:
  20 Haziran 2017
  Mesaj:
  16
  Alınan Beğeniler:
  7

  Özel Mesaj
  elinize sağlık. Jooomla linki çok alakasız yere yönlendiriyor linki düzenlermisiniz ?
   
  Katılım:
  2 Kasım 2017
  Mesaj:
  2
  Alınan Beğeniler:
  1

  Özel Mesaj
  Katılım:
  17 Mayıs 2017
  Mesaj:
  398
  Alınan Beğeniler:
  258

  Özel Mesaj
  Devrem Alıntı Olması Emek Hırsızlıgı Olduguna İşaret Etmez. Bide Teftiş Yaptıgını Sanmışsın. Sadece Gülümsedim. Alıntı Ve Çalıntı Arasındaki Farkları Analman Gerekiyor. Bende Zaten O Kaynaktan Almadım Saglam Bir Kaynaktı Orasıda Alıntı Yapmış Zaten. Bende Güzel Bir Kaynaktan Edınen Bilgiyi Sadece Burda Devremlerin Bilgilenmesi İçin Yazdım. Gerçekten Komiksin Devrem.
   
 2. AlaCosS ER

  Katılım:
  21 Haziran 2017
  Mesaj:
  14
  Alınan Beğeniler:
  7

  Özel Mesaj
  Devrem benim telefonum 1 başkası tarafından takip ediliyor neler yapıp yapmadığımıda çok iyi biliyor ama ben programı bilmiyorum bana bi yardın edermisiniz