1. Ayyıldız Tim forumu Hariç Hiç Bir şekilde Rütbeli Oldugunu İdda edenlere inanmayınız.. Ayyıldız Tim Adına Sizden Bilgi Belge TC Kimlik Vb Evrak İsteyenlere Asla Bilgilerinizi Vermeyiniz.
    Duyuruyu Kapat

Kali Linux / Ders 8

'Linux' forumunda CATMAN tarafından 22 Eylül 2020 tarihinde açılan konu

1. CATMAN Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    244

Özel Mesaj
    Selamun aleykum / Aleykum selam
    Bu dersimiz kısa olacak. Bugün "Linux’ta ve Kali Linux’ta Paket Yönetim Sistemi"nden bahsedeceğiz. Paket, program ve Repository terimlerini açıklayacağız. Son olarak da kaynak koddan Kali’ye program kuracağız inşaAllah.

Paket Yönetim Sistemi‎

1-Paket, Program ve Repository Terimleri
    Programı hepimiz biliriz. Gom player, VMware Workstation gibi sayısız program mevcuttur. Paket ise programın işletim sistemine özel halidir. Çünkü bir paket her işletim sisteminde çalışmaz.
    Örnek verecek olursak; Foxit Reader (pdf okuyucu) programının Linux, Windows ve Android için üretilmiş pek çok paketi vardır.

Bilgisayara kurduğumuz programlar aslında paketlerdir. Paket yükleriz, paket sileriz vs.

Bu arada, Linux için üretilmiş bir program her Linux sürümünde çalışmayabilir.
    Örneğin; Red Hat Linux için hazırlanmış bir paketi Pardus’a yükleyemeyiz.

Repository (Havuz)
    Yazılım deposu olarak tanımlayabiliriz. İhtiyacımız olan paketi oradan indirip kurabiliriz. İşletim sistemlerine göre farklı açık kaynak kodlu paketleri bulundurur.

Büyük sistemlerdir. Linux sürümlerinin hepsinde paket yönetim sistemi vardır ve paket yüklemek için Repository kullanırız.

Kali Linux’ta Paket Yönetimi
    Bazı komutlar: Kali’de;
    Paket yönetimini çalıştırmak için terminal ekranına apt-get komutunu,
    Kaynak listesini bulmak için /etc/apt/sources.list komutunu,

Kali Paket Yönetimini güncel tutmak için #apt-get update veya #apt-get upgrade komutlarını,
    Paket yöneticisinden program yüklemek için #apt-get install paket_adı komutunu,
    Paket yöneticisinden program kaldırmak için #apt-get remove paket_adı komutunu,
    Paket yöneticisinde program aramak için #apt-get search paket_adı komutunu,
    Synaptic ile tüm süreçleri arayüzden yönetmek için #apt-get install synaptic -y komutunu kullanırız.

Oldu ki paketi manuel olarak kurmak gerekti. O zaman kaynak kodun bulunduğu dizine geçeriz ve ./configure && make && make install komutunu yazarız.

Örnek bir paketin kaynak koddan kurulumu
    1. adım : Kuracağımız paketi indiriyoruz.

2. adım : Kurulumu yapıyoruz.

3. adım : Uygulamayı çalıştırıyoruz.

CATMAN

Orion-Pax bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş