1. Ayyıldız Tim forumu Hariç Hiç Bir şekilde Rütbeli Oldugunu İddaa edenlere inanmayınız..⠀ Ayyıldız Tim Adına Sizden Bilgi Belge TC Kimlik Vb Evrak İsteyenlere Asla Bilgilerinizi Vermeyiniz.

Kali Linux'a Merhaba De ( Komutlar )

'Linux' forumunda topyekun1923 tarafından 27 Ocak 2021 tarihinde açılan konu

1. topyekun1923 Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    135

Özel Mesaj
    Merhaba devrelerim ve komutanlarım Uzun bir zaman olcak ve keyifli bir eğiitmiz olacaktır. Kali linux serimin ilk bölümüdürv ( Genellikle Makale Yazılarım olacaktır ) , Görsel ve videolu anlatım ilerki zamanlarda eklerim .

Forumda bu konu üzerinde konu var ama , seri bir şekilde kullanaçağım için bunlar es geçemiyorum ...

YA ALLAH BİSMİLLAH ! DİYEREK BAŞLAYALIM

Komutlar

Neden Linux Terminal komutlarını öğreniyoruz ? derseniz , şöyle bir tanım verebilirim . En basit örneklerden birini vereyim dostlar mesela klasör açarız veya txt dosyasını dimi sağ tık yaparız ve sonra açarız . İşte komutlar ile sadece terminal üzerine odaklanarak bu işlemler yerine komutlara kullanarak rahatlıkla zaman kazanabilriz .

BU KOMUTLAR HANGİLERİDİR NELERDİR ?

Cd : Belkide en çok videolarda veya eğitimlerde , makalelered bu komut kullanılır dimi , Evet dostlarım en çok kullanınlan komutlardan biridir . Cd komutu dizinler arası geçiş yapmak için kullanılır

Örnek verirsem ; Cd Desktop " biz bu şekilde Masaüstü dizine geçmiş oluruz " veya klasörlerde de bu şekilde

Klasör için Örnek verirsem ; Cd Klasörismi " Aynı şekilde bizde burda klasörler arası geçiş sağladık .

Yani kısaca önemli olan bu komut dizinler ve , klasörler arası geçiş yapmamızı sağlar .

LS : Yine aynı şekilde bu komutumuzda , çok sıklıkla kullandıgımız komuttur , bilir misiniz çok eskiden ben klasörün içindeki görmek için IS yazardım ama belkide benim gibi bu hatalara düşecek olan varsa :) "LS" diyip geçiyim

Peki bu ls komuu ne işe yarar ? : Dostlarım bu komutumuz Dizinin içindeki veya klasörün içindekileri bizlere gösterir

Örnek olarak şu fotoğrafı buldum .

Bakın Önce cd ile dizine girdi ve ls ile içindekilerini gösterdi ,olay budur .

pwd : Bu komutumuz sizin nerede bulunduğunu gösterir yazılı olarak anlatıcaksak ,

Örneğin home dizini altında salih dizinindeyiz

-Pwd

/home/salih

Bu şekilde anlamamış olan vardır o yüzden yine fotoğraf buldum , onunla daha anlayışlı olacaktır !

Bu şekilde daha iyi anlamış olduk :)

Mkdir : Devrelerim bu komutumuz , klasör oluşturmaya yarayan bir komuttur yazılı olarak şu şekilde örnek verdim ,

- mkdir klasörismi = Bu şekilde klasör oluşturabilriz .

Bu şekilde umarım daha anlayışlı olmuştur .

Touch : Devrelerim bu komutumuz dosya oluşturmanıza sağlar . Örnek olarak ,

touch dosyaoluşturdum.txt

Gibi olabilir ...

UNUTMAYIN ; DOSYA AYRI , KLASÖR AYRI , DİZİN AYRI BİR ŞEYDİR
    Rm : Devrelerim bu komutumuz ise ,dosyaları silmek için kullanılır hemen örnek verirsem ,

rm dosya , bu şekilde dosyamızı silebiliriz .

NOT : Eğerki bu dosyayı silmek istiyorsanız bu dosyanın sahibi olmalısınızn aksi takdirde silemessiniz :)

rmdir : Klasör silmemize yarar , "Klasör boş ise " silinebilir .

Bakın burda şaşırmayın :) :) 2 adet dosya var bunlardan biri kodlar.py kodlar2.py , "kodlar2.py" farkettiyseniz
    o yüzden onu siliyo ve ls yapıp diğeri kalıyor , olay bu devrlerim :)

Mv : Devrelerim bu komutumuz ile , isim değiştirme veya dosya taşıma işlemleri yapabiliyorusunuz

Örnek verirlirse ; mv dosya /root/home/Desktop

İsim değiştirmek içinde : mv dosya1 dosya = burda da dosya 2 ismini koyduk .

Who : Devrelerim bu komutumuz ise , bizim kullandığımız işletim sisteminde açılmış olan oturumları gösterir .

Help : Devrelerim bu komut ise "yardım anlamındadır" mesela diyelim ls komutunu unuttuk hemen ls -help yazarak yardım alabilriz .

Cat : Bir dosyanın içindeki yazılarını okumamıza sağlar devrelerim ..

Ve daha fazlası var ama ben hem diğer konumlarımda bahsedeçeğim hemde hatırlataçağım , yazdıklaırm en çok kullanılan komutlardır .

Evet devrelerim konum buraya kadardı biraz görsellik kattım ama ilerki konumlarda , daha çok kullanacağım temelden üst düzeye linux dersimin başlangıçıdır !

Umarım Beğenmişsinizdir . hatam veya eksik yazdığım bir şey varsa yorum olarak yazarsanız düzeltilecektir.

Saygı ve Hürmetle Kalın ...

bysemo, Zeyesl, ibrahimenter ve 4 kişi daha bunu beğendi.
    • Guest
    Alınan Beğeniler:
    721

Özel Mesaj
    Eline sağlık devrem.

ibrahimenter bunu beğendi.
    • Guest
    Alınan Beğeniler:
    378

Özel Mesaj
    Eline sağlık Devrem. Çok güzel anlatmışsın. Allah başarılarını daim etsin.

ibrahimenter bunu beğendi.
  2. topyekun1923 Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    135

Özel Mesaj
    saolasın devrem , kolay gelsin
    saolasın devrem kolay gelsin :) , amin

bysemo ve ibrahimenter bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş