1. Ayyıldız Tim forumu Hariç Hiç Bir şekilde Rütbeli Oldugunu İddaa edenlere inanmayınız..⠀ Ayyıldız Tim Adına Sizden Bilgi Belge TC Kimlik Vb Evrak İsteyenlere Asla Bilgilerinizi Vermeyiniz.

Linux : Başlangıçta Uygulama Çalıştırmak

'Linux' forumunda Atilla-Han tarafından 21 Temmuz 2017 tarihinde açılan konu

 1. Atilla-Han Guest

  • Guest
  Katılım:
  30 Haziran 2017
  Mesaj:
  651
  Alınan Beğeniler:
  1,054

  Özel Mesaj
  Bazı durumlarda ihtiyaç olarak herhangi bir uygulamanın açılışta başlamasını isteyebiliriz. Bunun için kullanılan dağıtımların bazıları kullanıcıya kolay bir arayüz sunarken, bazıları ise komut ile gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bu konuda bir uygulamanın, başlangıçta nasıl çalıştırılabileceğini göreceğiz. Lafı fazla uzatmadan konuya geçelim [​IMG]

  Ubuntu İçin
  Eğer kullandığınız Ubuntu sürümü 14.04'ten yüksek ise "Başlangıç Uygulamaları(Startup Applications)" gibi bir uygulama bulunmaktadır. Bu uygulama ile çok kolay bir şekilde ekleme/çıkartma yapabilirsiniz. Arama seçkesine kullandığınız dile göre bu uygulamanın ismini yazmaya çalışın, resimde ingilizce olarak yazılmış:
  [​IMG]
  Buradan açılışta çalıştırılabilmesi için herhangi bir uygulamayı ekleyip kaldırabiliriz. Bir uygulamayı eklemek istediğinizde "Ekle(Add)" komutu kullanılabilir.

  [​IMG]

  XFCE Masaüstü Ortamı İçin
  Eğer kullandığınız masaüstü ortamı XFCE ise çok kolay bir şekilde bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken "Ayarlar>Oturum ve Başlangıç>Uygulama Otomatik Başlat" yolunu takip etmektir. Buraya geldiğinizde aşağıdaki gibi bir ekran sizi karşılayacaktır:

  [​IMG]

  Buradan açılışta çalıştırılabilmesi için herhangi bir uygulamayı ekleyip kaldırabiliriz. Bir uygulamayı eklemek istediğinizde "Ekle(Add)" komutu kullanılabilir.

  [​IMG]

  Arayüz Olmadan
  Kullandığınız dağıtımda veya masaüstü yöneticisinde benzer araçlar olmayabilir. Fakat, yine bu işlemi gerçekleştirmenin basit bir yolu daha mevcut. Onu da göstereyim. :) Yapacağımız işlem tamamen ~/.config/autostart klasöründe olacak. Bu klasörde çalıştıracağımız uygulama isminde bir başlatıcı oluşturmamız gerekecektir.

  Kod:
  sudo mousepad uygulamaismi.desktop
  
  Yukarıdaki komutu kendinize göre düzenlemeniz gerekmektedir. Açılan dosyaya aşağıdaki satırlar eklenecek şekilde düzenlemeyi yapınız..

  Kod:
  [Desktop Entry]
  Type=Application
  Name=<Uygulama İsmi>
  Exec=<Uygulama Konumu ve Çalıştırılabilme Parametreleri>
  Icon=<İkon Yolunu Belirtiniz>
  Comment=<Açıklama Giriniz>
  X-GNOME-Autostart-enabled=true
  Bu işlemi açılışta plank için yapacak olursak şöyle bir yol izleyebiliriz:

  Kod:
  sudo mousepad plank.desktop
  Kod:
  [Desktop Entry]
  Type=Application
  Name=Plank
  Exec=/usr/bin/plank
  Icon=/usr/share/icons/plank.png
  Comment=Plank Panel
  X-GNOME-Autostart-enabled=true
  Ardından bu başlatıcıya çalıştırılabilme işlemi izni verelim ve bilgisayarı yeniden başlatarak işlem geçerli oldu mu diye bakalım..

  Kod:
  chmod +x ~/.config/autostart/plank.desktop
   
  DrMehmet, Gizemli54, Dnarib ve 2 kişi daha bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş