1. Ayyıldız Tim forumu Hariç Hiç Bir şekilde Rütbeli Oldugunu İddaa edenlere inanmayınız..⠀ Ayyıldız Tim Adına Sizden Bilgi Belge TC Kimlik Vb Evrak İsteyenlere Asla Bilgilerinizi Vermeyiniz.

Linux : Dosya Sistemi Hiyerarşisi

'Linux' forumunda Atilla-Han tarafından 19 Temmuz 2017 tarihinde açılan konu

 1. Atilla-Han Guest

  • Guest
  Katılım:
  30 Haziran 2017
  Mesaj:
  651
  Alınan Beğeniler:
  1,054

  Özel Mesaj
  Dosya Sistemi Nedir?
  Dosya sistemi; işletim sisteminin bir disk veya bölüm üzerinden takip edilmesini sağlayacak şekilde oluşturulmuş veri bütünüdür. Windows işletim sisteminden Linux'a yeni geçen kullanıcıların en çok sıkıntı yaşadığı kısım da genel olarak Dosya Sistemi'nden kaynaklanmaktadır. Windows'ta Program Files, Documents and Settings, Windows, vs. gibi dosyalar sisteme ait dosyalardı ve silindiğinde işletim sistemini veya belli bir yazılımı olumsuz etkileyebiliyordu. Linux'ta ise dosya sistemi yapısı tamamen farklıdır ve Windows kadar karmaşık değildir.

  Linux'ta dosya sistemi "/"(ileri slaş)(kök) ile başlar ve buradan bin, etc, usr, dev gibi dizinler ile devam etmektedir. Her ne kadar çok fazla klasör olduğunu düşünsek de aslında herşeyin bir mantık üzerinde oturtulduğunu anlayabiliriz. Hatırlarsanız Windows'ta dizinler arası geçiş yaaprken " \"(geri slaş) kullanarak yapılmaktaydı. Linux'ta ise durum böyle değildir aksine "/"(ileri slaş) kullanarak dizinler arası geçiş yapılmaktadır. Örneğin; /etc/shadow, /home/atilla-han, vs. gibi..

  Dosya Sistemi Klasörleri
  Yukarıda belirttiğim gibi Linux'ta tüm klasörler "/"(kök) ismindeki bir dizin ile başlar ve diğer tüm dizinler buraya bağlıdır. Bunu bir şema ile göstermeye çalışırsak:

  [​IMG]

  Dilerseniz ilk olarak buradaki klasörlerin ne işe yaradıklarını kısaca anlatalım. Daha sonra biraz ayrıntılı olarak ele alalım..

  /bin : Kullanıcılar için çalıştırılabilir komut satırı araçlarını barındırır.
  /boot : Sistem açılışında gerekli olan dosyaları saklamaktadır.
  /dev : Açılımı device(cihaz). Sistemde bağlanılan cihazları barındırır.
  /etc : Sistem yapılandırma yarlarını barındırır.
  /home : Kullanıcı dosyalarını barındırır. Her kullanıcı için ayrı bir klasör eklenir.
  /lib : Sistem ve uygulamalara ait kütüphane dosyalarını barındırır.
  /media : Çoğunlukla çıkarılabilir diskler için bağlama noktasıdır.
  /mnt : Mount(bağlama) klasörüdür. Dsoya sistemleri ve donanım aygıtları için bağlama noktasıdır.
  /opt : Üçüncü parti uygulamalar ve yazılımların saklanacağı klasördür.
  /proc : Varsayılan donanım ve işlem bilgilerinin saklandığı klasördür.
  /root : Sistem yöneticisi'ne ait dizindir.
  /sbin : Sistem'e ait çalıştırılabilir komut satırı araçalrını barındırır.
  /tmp : Geçici dosyaları barındırır.
  /usr : Kullanıcılara ait diğer çalıştırılabilir dosyalar, kütüphaneler, vs. saklandığı alandır.
  /var : GÜnlük verilerin tutulduğu alandır. Tipik örnek : log kayıtları..

  Linux'ta dosya sistemleri izin mantığıyla çalışır ve genel olarak sistem klasörün ün düzenleme yetkisi Root kullancısına aittir. Her Linux kullanıcısı için Root ve kullanıcı şifresinin ayrı olması önerilmektedir. Bu klasörlerin izninin değiştirilmesi sistemi olumsuz etkileyebilir.

  1. /bin Klasörü
  İşletim sisteminin kullanımında gereken pekçok komut burada bulunmaktadır. Örneğin cat, mkdir, ls, cp, mv, vs. Diğer temel komutları da bu klasörde bulabilirsiniz..

  2. /boot Klasörü
  Boot; işletim sisteminin yüklenmesi olayıdır. Linux'taki /boot klasörü ise sistem açılışında gerekli olan dosyalar burada barındırıır. Örneğin, önyükleyici oalrak GRUB ve LILO için gerekli dosyalar ve yapılandırma ayarları burada bulunur.

  3. /dev Klasörü
  Linux'ta herşey bir dosyadır. Donanım aygıtları da öyledir. Diskler, USB-Grişleri, CD-DVD'ler, vs. B ütün aygıtlar /dev klasörü altında tutu lan bir dosyadır. Örneğin, SATA destekli bir HDD'miz /dev dizini altında sda olarak ve bu HDD'nin diğer bölümleri de sda1, sda2, sda3, sda4, vs. şeklinde sıralanır.

  4. /etc Klasörü
  İşletim sisteminin beyn i aslında burasıdır diyebiliriz çünkü bütün yapılandırma dosyalarımız bu klasörde bulunur. Çekirdeğe, kullanıcıya, GNU araçlarına, vs. aklınıza gelebilecek pekçok yapılandırma dosyası bu dizin altında bulunur ve tüm kullanıcılar için buradaki yapılandırma ayarı kullanılır. Buradaki bütün dosyaları tek tek incelememiz mümkün değildir ancak birkaç örnek verecek olursak:

  /etc/shadow : Kullanıcılara ilişkin şifre bilgilerini tutar.
  /etc/resolv.conf : DNS adreslerini tutar.
  /etc/.bashrc : Bash kabuğu için gerekli yapılandırma ayarları.

  5. /home Klasörü
  İçerisinde her kullanıcının ismini göre bir klasör oluşturarak, kulla nıcıya ait verileri barındırır. Örneğin sistem kullanıcı adımız barlow ise /home/barlow dizini bize aittir. Bu dizin altında istediğimiz herşeyi yapabiliriz..

  6. /lib Klasörü
  Çekirdeğe ait modüller ve uygulamalara ait paylaşılan kütüphane dosyaları bu klasörde bulunur. Buradaki kütüphanelerden birinin eksik olması sistemi olumsuz etkileyebilir. Örneğin, kullanılan çekirdeğe ilişkin modüller /lib/modules dizini altında yer almaktadır.

  7. /media Klasörü
  CD-ROM, disket sürücü, vs. gibi bütün çıkarılabilir aygıtlar bu klasörde tutulur. Örneğin bir USB bağladınız ve etiket(ismi) AYYILDIZ olduğunu düşünürsek /media/AYYILDIZ ile USB'ye erişim sağlanabilir.

  8. /mnt
  /media dizini gibi ancak tek farkı burada çıakrılabilir aygıtlar yerine diğer donanım sürücülerimiz geçici olarak bağlanabilir. Burada bağlanılan herhangi bir dosya sistemi veya donanım işletim sistemimizin kullanmasını sağlar.

  9. /opt Klasörü
  Kullanıcının kendisine göre yüklediği diğer yazılımlar burada bulunabilir. Örneğin Franz isim li uygulamayı kuracağımız nokta /opt/Franz olabilir. Tabii üçüncü parti yazılımalr bu klasör yerine başka bir klasöre de yüklenebilir ancak bu klasör genel olarak bu amaçla kullanılmak için tasarlanmıştır.

  10. /proc Klasörü
  /proc işletim sistemine ait bilgileri saklayan klasördür. Buradaki bulunan dosyalar fiziksel olarak değil de sanal olarak listelenir. Örneğin; /proc/cpuinfo dosyası bizim işlemcimize ait bilgilerin tutulduğu dosyadır.

  11. /root Klasörü
  Sistem yöneticisine ait klasördür. Root ayrı bir kullanıcıdır ve aksi belirtilmediği sürece tüm dosyalara erişim hakkı bulunmaktadır.

  12. /sbin Klasörü
  Linux'ta normal kullanıcının kullanılabileceği komutlar /bin klasörü altında iken , sistem kullanıcısının kullanıalbileceği komutlar /sbin altında yer almaktadır. Kısaca root ve yönetici için kullanılan önemli araçalrın barındırıldığı klasördür.

  13. /tmp Klasörü
  Geçici dosyalar burada yer almaktadır. Bu klasörün boyutu genel oalrak kullanılan dağıtıma göre değişmektedir. Bazı uygulamalar tarafından kullanılabilir. Örneğin, Arch Linux'ta yaourt ile indirilen uygulamalar önce buraya iner ardından kurulum işlemine geçilir.

  14. /usr Klasörü
  İşletim sisteminde kullandığımız diğer çalıştırılabilir uygulamalar, kütüphane dosyalarının, döküman dosyalarının yer aldığı dizindir. Bu klasörün altında da ayrı oalrak bin, sbin, share gibi klasörler bulunur. Bu klasör altında bulunan 2 klasörden kısaca söz etmek gerekirse:

  /usr/share : Sonradan yüklenen uygulama ait dosyalar burada bulunur.
  /usr/local : Kullandığımız maki neye özel olarak kullanılan dosyalardır. Örneğin; /usr/bin klasöründeki komutlar aynı ağdaki tüm bilgisayarlar tarafından erişileb ilirken /usr/local/bin klasöründeki komutalr sadece kullandığınız makineye özeldir.

  15. /var Klasörü
  Log kayıtları, e-mail kayıtları, vs. gibi değişen sistem bilgilerini barındırır. Sisteme dair tutulan log kayıtlar buradan bakılabilir ve bilgili kullanıcıalr için sistemin güvenliği buradan kontrol edilebilir.

  Linux'ta dosya sistemi hiyerarşisi bu kadarlıktır. Aklınıza takılan herhangi bir soru için forumda konu açarak veya bu konu altından sorarak yardım alabilirsiniz..
   
 2. ERVAH-I-EZEL Guest

  • Guest
  Katılım:
  30 Ocak 2017
  Mesaj:
  1,333
  Alınan Beğeniler:
  4,868

  Özel Mesaj
  Böyle bir konuya neden ilgi gelmez ki? Ellerine sağlık devrem, kaçırıyorum konuları bazen ama yine de takibindeyim. :)
   
  Orion-Pax, sebuhi ve Atilla-Han bunu beğendi.
 3. Atilla-Han Guest

  • Guest
  Katılım:
  30 Haziran 2017
  Mesaj:
  651
  Alınan Beğeniler:
  1,054

  Özel Mesaj
  Teşekkür ederim devrem. :) Konulara ilgi gelip gelmemesi umrumda değil.. Ben paylaşırım faydalanmak isteyen faydalanır..
   
  Gizemli54, Orion-Pax ve ERVAH-I-EZEL bunu beğendi.
 4. ERVAH-I-EZEL Guest

  • Guest
  Katılım:
  30 Ocak 2017
  Mesaj:
  1,333
  Alınan Beğeniler:
  4,868

  Özel Mesaj
  Tebrik ederim devrem, böyle devam ettiğin sürece çok iyi yerlere geleceğine inanıyorum. :)
   
  Orion-Pax ve Atilla-Han bunu beğendi.
 5. Haladir Guest

  • Guest
  Katılım:
  9 Kasım 2017
  Mesaj:
  11
  Alınan Beğeniler:
  3

  Özel Mesaj
  Devrem merhaba , ben yeni linux kullanıcısıyım #kali dağıtımını ufak çaplı diz üstüme kurdum kaynak arıyordum senin linux ile ilgili olan tüm konularını okuyorum ve teşekkürü kendime borç biliyorum.. Çok okunaklı düzgün bir üslup ile konularına yön vermişsin anlatımın çok güzel ve temiz , ellerine sağlık. Windowstan linuxa geçince biraz afalladım fakat üstüne koyarak bu sistemin windowstan cok daha ileri seviye olduğunu kavrıyacağım gibi.. teşekkür ediyorum.
   
  Orion-Pax bunu beğendi.
 6. astrax Guest

  • Guest
  Katılım:
  9 Kasım 2018
  Mesaj:
  3
  Alınan Beğeniler:
  7

  Özel Mesaj
  Teşekkürler eline sağlık.
   
 7. wh0ami Guest

  • Guest
  Katılım:
  4 Temmuz 2019
  Mesaj:
  28
  Alınan Beğeniler:
  7

  Özel Mesaj
  SAĞOL DEVREM
   
  Orion-Pax bunu beğendi.
 8. eticaretci Guest

  • Guest
  Katılım:
  6 Haziran 2020
  Mesaj:
  21
  Alınan Beğeniler:
  28

  Özel Mesaj
  Devrem ders niteliğinde olmuş kali linux meraklısı biri olarak hepsini deftere yazdım
   
  Orion-Pax bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş