1. Ayyıldız Tim forumu Hariç Hiç Bir şekilde Rütbeli Oldugunu İddaa edenlere inanmayınız..⠀ Ayyıldız Tim Adına Sizden Bilgi Belge TC Kimlik Vb Evrak İsteyenlere Asla Bilgilerinizi Vermeyiniz.

Linux Komut Satırı Serisi 1 : Dizin Işlemleri

'Linux' forumunda Atilla-Han tarafından 19 Temmuz 2017 tarihinde açılan konu

 1. Atilla-Han Guest

  • Guest
  Katılım:
  30 Haziran 2017
  Mesaj:
  651
  Alınan Beğeniler:
  1,054

  Özel Mesaj
  Tekrardan merhabalar.. Linux yazılarına yepyeni bir seri ile devam ediyoruz. Bu seri altında artık Komut Satırı’ndan(Terminal, Uçbirim, vs.) işlerimizi nasıl halledeceğimizi göreceğiz. Sade ve basit bir düzeyde yazmaya çalışacağım, umarım Linux’a yeni başlamak isteyenlerin hoşuna gider.. Faydalı olması dileğiyle, hafiften bir giriş yapalım..

  İlk olarak birkaç tanım vererek başlamak istiyorum.

  Terminal Nedir?
  Terminal; sistemi birtakım komutlarla kullanmayı sağlayan, oluşabilecek sorun ve hataları tespit etmeyi, vs. gibi sistem ile ilgili yönetimi elimizde bulundurmamızı sağlayan bir araçtır. Linux’ta işlerimizi her ne kadar GUI arayüzüne sahip yazılımlarla halletsek de bazı durumlarda Terminal kullanmamız gerekebilir.

  Kabuk(Shell) Nedir?
  Terminal üzerinize girdiğimiz her komut aslında kabuk aracılığıyla yorumlanıp işletilmektedir. Terminal’i açtığımız sırada aşağıdaki şekildeki gibi bir ekranla karşılaşırız:

  [​IMG]

  Burada gördüğümüz gibi bir imleç yanıp sönmektedir. Burada bizden girmemiz istenen bir komut beklemektedir. Terminal’e girdiğimiz komut arkaplanda kullanılan Kabuk(Shell) araclığıyla işletilmektedir. Terminal ve Kabuk birbirini tamamlayan iki sevgili gibidir diyebiliriz.

  Başlamadan Önce
  Bu serinin ilk yazısında ilk olarak dizinler arası işlemleri inceleyeceğiz. Linux’ta dizin yapısını bilmiyorsanız eğer “Linux : Dosya Sistemi Hiyerarşisi” isimli yazıyı incelemenizi tavsiye ederim.

  Terminal’i açtığımızda aşağıdaki düzende bir yazıyla karşılaşırsınız:

  kullanici_adi@bilgisayar_adi:~/bulunulan_dizin$

  Burada kullanıcı ve bilgisayar adı her kullanıcıya özeldir. Terminal’de gezindiğimiz dizinin konumu da genel olarak hemen bilgisayar adımızın yanında yazar ve satır sonu $(dollar) işareti ile biter. Buradaki $ işareti bizim sistemde normal bir kullanıcı olduğumuzu belirtir. Eğer sistemde Root(yçnetici) olsaydık aşağıdaki bir komut ile karşılaşırız:

  root@bilgisayar_adi:~/bulunulan_dizin#

  Dikkat ederseniz de sistemde Root kullanıcı iken, satır sonu #(diyez) işaretiyle bitti. Bu işaretten önce de her zamanki gibi bulunduğumuz dizinin adı görüntülenir. Bununla ilgili birkaç örnek vereyim:

  n_x_r@KiB:~/$
  ata@ata:~/bin$
  root@kali:~/root#

  Umarım açıklayıcı olmuşumdur. $(dollar) işareti bizi normal kullanıcı, #(diyez9 işareti ise root kullanıcı olduğumuzu gösterir. Aynı zamanda $(dollar) işaretinin diğer bir anlamı da Bash kabuğunda olduğunuzu gösterir.

  Bulunduğumuz Dizin : Pwd
  Genel bilgileri verdikten sonra artık icraata geçelim. İlk olarak şunu belirtmeliyim ki Terminal’i açtığınız zaman aksi belirtilmediği sürece sizi kullanıcı dizininde açar.

  [​IMG]

  Eğer hangi dizinde olduğunuzun tam yolunu öğrenmek isterseniz, pwd komutunu kullanabilirsiniz..

  Dizinler Arası Gezinme : Cd
  İşletim sistemini kullanırken Dosya Yöneticisi aracılığıyla dizin değiştirmek kolay, peki Terminal’de bu işlemi nasıl yapabiliriz.. Hemen açıklayayım cd komutuyla istediğimiz dizine gidebiliriz.. Kullanım şekli aşağıdaki gibidir:

  cd /hedef/dizin

  cd Komutunu kullanırken arada bir boşluk bıraktıktan sonra istediğimiz dizine gidebiliriz.. Örnek olarak birkaç kullanım sunayım:

  cd /root
  cd /usr/local/bin
  cd /usr/share/bin
  cd /etc

  Bu kullanımları kendiniz deneyebilirsiniz. Bulunduğunuz dizinde olup olmadığınızı doğrulamak amacıyla pwd komutunu kullanabilirsiniz:

  [​IMG]

  Aslında zaten aksi belirtilmediği sürece sizin bulunduğunuz konum bilgisayar adınızdan sonra yazar ve pwd komutu kullanımına gerek kalmaz. Eğer siz bulunduğunuz konumu satır başında göremiyorsanız bu gibi durumlarda pwd komutunu kullanabilirsiniz..

  Dizindeki Dizin ve Dosyaları Listeleme : Ls
  Çoğu zaman bulunduğumuz dizindeki dosya ve dizinler görmek isteriz. Bunu öğrenmek için Terminal’e ls komutunu verebiliriz. Örnek olarak:

  [​IMG]

  Bulunduğum dizin benim kullancı dizinim(/home/n_x_r). Buradaki bulunulan dizin ve dosyaları ls komutu kullanarak listelemiş oldum. Lakin ls komutu her ne kadar sizin bulunduğunuz dizindeki dizin ve dosyaları listelese de tek başına ls ifadesi ile işe yaramaz. Çünkü ls komutu kullandığımızda gizli dosya ve klasörler görmezden gelinir.

  Linux’ta bir gizli klasör veya dosya oluşturmak istersek o dosyanın isminin başına .(nokta) koymamız yeterlidir. Örneğin .bashrc, .config, .cache, vs. gibi dosya ve klasör isimleri gizli olduklarını belirtir ve direk görünmezler..

  Bu tip klasör ve dosyaları eğer Dosya Yöneticisinde görmek isterseniz bulunduğunuz dizinde CTRL+H kombinasyonuyla görebilirisiz. Terminal’de görüntülemek için yine ls komutunu kullanabiliriz ancak buna ek olarak -a parametresi verilecektir. Örnek olarak yine aynı konumda ls komutunu kullanayım ancak bu sefer ls -a olarak kullanacağım:

  [​IMG]
   
 2. Atilla-Han Guest

  • Guest
  Katılım:
  30 Haziran 2017
  Mesaj:
  651
  Alınan Beğeniler:
  1,054

  Özel Mesaj
  Fark ettiğiniz gibi eskiden daha farklı bir çıktı aldım. Çünkü eski kullanımda gizli dosya ve klasörler listelenmiyordu. Ls -a kullanılarak bu klasör ve dosyaların listelenmiş olmasını sağladık.

  Bu yazıyı da burada noktalayayım ve serinin devamında görüşmek dileğiyle.. Daha pek çok komut ve kullanım parametreleri mevcut ancak bunu serinin diğer konularında paylaşmak daha faydalı olacağını düşünüyorum.. Saygılarımla..
   

Bu Sayfayı Paylaş