1. Ayyıldız Tim forumu Hariç Hiç Bir şekilde Rütbeli Oldugunu İddaa edenlere inanmayınız..⠀ Ayyıldız Tim Adına Sizden Bilgi Belge TC Kimlik Vb Evrak İsteyenlere Asla Bilgilerinizi Vermeyiniz.

Linux Komut Satırı Serisi 2 : Dosya Işlemleri

'Linux' forumunda Atilla-Han tarafından 20 Temmuz 2017 tarihinde açılan konu

1. Atilla-Han Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    1,054

Özel Mesaj
    Lİnux’u Uçbirim üzerinden kullanmaya devam ediyoruz. Geçenki yazımızda dizinler arası gezinmeyi(cd) ve o dizinde bulunulan dosya, klasörleri listelemeyi(ls) görmüştük. Serinin devamında ise bu yazımızda dosya işlemlerini ele alacağız. Faydalı olması dileğiyle..

Dosya Oluşturmak
    Uçbirim üzerinden dosya oluşturmak için touch komutu kullanabiliriz. Touch ile UTF-8 formatinda içerisine metin ekleyebileceğimiz bir takım dosyalar oluşturabiliriz. Kullanımı;

touch <dosya_adı>

Bu şekilde bir kullanım ile bulunduğumuz dizinde, belirttiğimiz dosya adıyla kendimize bir dosya oluşturmuş oluruz. Dosya adı oluşturduğunuz sırada, bir dosya uzantısı verip vermemek size kalmıştır ama ben alışmışım, dosyalara mecbur kalmadıkça bir uzantı vermiyorum.

Touch komutunu kullanarak hedef dizinde de bir dosya oluşturmamız mümkündür. Bu durumda yapacağımız şey hedef dizini kullanımda belirtmek olacaktır. Örneğin:

touch ~/dosya
    touch ~/Belgeler/dosya.txt

Ancak yapacağımız işlemlerde belirttiğimiz dizinin yerinde olması gerekmektedir. Çünkü Touch komutu dizini bulamazsa dosyayı oluşturamaz.

Dosya Hakkında Bilgi Almak
    Az önce dedim ya ben dosya oluşturduğum zaman dosya uzantı vermem.Çünkü çoğu zaman hangi dosyanın hangi uygulamayla açılacağını kestirebilirim. Bazı durumlarda ise yine Komut satırı üzerinden o dosya hakkında bilgi alabilirim..

Dosya hakkında bilgi almak için biz file komutunu kullanırız. Dosyanın bazı özellikleri bu komut aracılığıyla gösterilir. Kullanımı ise bu şekildedir;

file <dosya_adı>

Kendisine gönderilen dosya adı üzerinde bize bir bilgi sunar. Sunulan bilgi aracılığıyla dosyanın formatını öğrenmek kolaydır:

Masaüstümde görünen dosyalar ve dizinler üzerinde file komutunun denemelerini yaptım. Bu denemelerin ilkinde az önce oluşturduğumuz “dosya” ismideki dosyamız hakkında bilgi aldık. Bu dosyaya bir ekleme yapmadığımız için dosya boş eki bize gönderilmiş oldu.

“AYT Konu Listesi” ismindeki dosyamda ise içerisinde metinler işlenmiş vaziyette olduğu için, UTF-8 formatında bir metin dosyası olduğunu göstermiş oldu. Resmi dikkatle incelerseniz, file komutuna parametre olarak dizin gönderdiğimde, onun bana bir dizin olduğunu belirttiğini fark edersiniz..

Dosyaya Yazı Yazmak
    Uçbirim üzerinde dosya oluşturmayı ve bu dosya hakkında bilgi edinmeyi öğrendik. Peki oluşan dosyaya nasıl bir yazı yazabiliriz? Bunun için de komut satırı tabanlı metin editörleri mevcuttur. Bu metin editörlerine örnek verecek olursak:

Nano : Komut satırı tabanlı basit bir metin editörüdür.
    Vim : Komut satırı tabanlı, sık kullanılan bir metin editörüdür.

Metin editörleriyle ilgili kullanımları sonraki yazılarımda dile getireceğim ancak şimdilik, biraz değinmek istiyorum. Burada belirtilen metin editörlerinin bilgisayarımızda yüklü olduğundan emin olamlıyız. Linux dağıtımlarının çoğu varsayılan olarak içerinde Nano editörünü barındırarak yüklü gelmektedir. Nano ile bir dosyaya veri yazmak için, kendisine poarametre olarak dosyanın ismini vermek yeterli olacaktır.

nano <dosya_ismi>

Şeklinde kullanım yaptığınızda karşınıza dosya içerisindeki bilgilerle görünecektir, zaten dosyanın içi boşsa temiz bir ekran gelecek ve klavyeniz aracılığıyla buraya istediğinizi yazabilirsiniz:

Bu dosyayı kaydetmek için F3 ile kaydedip, F2 ile çıkış yapabilirsiniz. Nano ile ilgili, bir diğer bilgi de eğer belirttiğiniz isimde bir dosya yoksa nano bu dosyayı oluşturur ve siz kaydettiğinizde dosya kullanıma hazır hale gelir.

Dosya Okuma
    Uçbirimde yazdığımız metin dosyalarını okumamız mümkün, gerçeği bir metin editörüyle zaten içini açıp görüntüleyebilirsiniz ancak bununla uğraşmak yerine çoğu zaman cat komutu kullanılır. Cat komutunun görevi kendisine parametre olarak gönderilen metin dosyasını Uçbirim üzerinde okutmaktır. Örnek Kullanımı;

cat <dosya_adı>

Az önce metin editörüyle yazdırdığımız dosyayı cat komutuyla okumak istersek:

Gördüğümüz gibi yazdığımız dosyayı okumayı başardık. Unutulmaması gereken bir nokta da cat komutu sadece UTF-8 formatındaki metin dosyalarını okutabilir. Bir de değinmek istediğim bir diğer komut:

less <dosya_adı>

Cat komutunun yaptığı işlemi yapar ancak, biz dosyadan çıkmadan okuma işlemi kesilmez ve yukarı-aşağı tuş takımıyla dosya içerisinde gezinebiliriz. Dosyadan çıkışımızı ise q tuşuna basarak olur. Less komutu, cat komutunun yaptığı işlemi yapar ancak daha çok büyük dosyalarda less komutu kullanılır..

Dosya İşlemleri’ni şimdilik burada noktalıyorum. Aklınıza takılan herhangi bir soruda konu altına yorum yaparak bildirebilirsiniz.. Saygılarımla..

2. ERVAH-I-EZEL Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    4,868

Özel Mesaj
    Devrem sen yeniden yazıyorsun, ben de tekrar okuyorum. Gayet iyi gidiyor... :D
    Ellerine sağlık. :)

BAYULKEN ve Atilla-Han bunu beğendi.
  3. Atilla-Han Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    1,054

Özel Mesaj
    Teşekkür ederim devrem.. Yazmaya devam edeceğim.. Sıradaki konu bomba gibi bir konu olacak :) İnşallah sabaha doğru tamamlayıp, atarım..

BAYULKEN ve ERVAH-I-EZEL bunu beğendi.
  4. BAYULKEN Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    4,539

Özel Mesaj
    Devrem ne kadar linux kullanmasını bilmesemde eline sağlık (Android kullanıyorum)

HARDEF, ERVAH-I-EZEL ve Atilla-Han bunu beğendi.
  5. Atilla-Han Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    1,054

Özel Mesaj
    Teşekkür ederim devrem. Bu arada Android de bir Linux dağıtımıdır. Bence sende eğer varsa bir bilgisayaraın, Linux dağıtımı kur kullan.. Açtığım konuları takip edersen çok geçmeden iyi bir Linux bilgisine sahip olabilirsin..

BAYULKEN ve ERVAH-I-EZEL bunu beğendi.
  6. BAYULKEN Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    4,539

Özel Mesaj
    Devrem Bilgisiyarım olsa, android'le işim neydi :D

HARDEF, ERVAH-I-EZEL ve Atilla-Han bunu beğendi.
  7. Haladir Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    3

Özel Mesaj
    Devrem ben '' cd '' komutlarını kavradım fakat touch komutunda kafam karıştı.. '' cd /home '' komutunu uyguladıktan sonra '' touch dosya '' diyorum home ya herhangi bir dosya gelmiyor fakat '' cd /root '' yapıp '' touch dosya '' komutu uyguladığımda Home'a dosya isimli .txt geliyor ben klasör oluşturmak istersem sonuna ne uzantısı koymam gerek ? ve '' cd /desktop '' komutu ve ya '' cd /music '' komutları kullanıl mıyor mu tıpkı '' cd /bin '' komutunu kullanabildiğimiz gibi buralara giremıyor muyuz ? '' No such file '' hatası alıyorum sorularım cok basit olabilir fakat yeni başladım sizde deneyimli bir kaynağa benziyorsunuz.

Bu Sayfayı Paylaş