1. Ayyıldız Tim forumu Hariç Hiç Bir şekilde Rütbeli Oldugunu İddaa edenlere inanmayınız..⠀ Ayyıldız Tim Adına Sizden Bilgi Belge TC Kimlik Vb Evrak İsteyenlere Asla Bilgilerinizi Vermeyiniz.

Linux Komut Satırı Serisi 3 : Kopyalama Işlemleri

'Linux' forumunda Atilla-Han tarafından 23 Temmuz 2017 tarihinde açılan konu

 1. Atilla-Han Guest

  • Guest
  Katılım:
  30 Haziran 2017
  Mesaj:
  651
  Alınan Beğeniler:
  1,054

  Özel Mesaj
  Herkese Merhaba..

  Komut Satırı serimize aynen kaldığı gibi devam ediyoruz. Bilgisayardaki yapacağımız işlemlerin olmazsa olmazlarından biri olan kopyalama işlemini bu yazımızda ele almaya çalışacağız. Faydalı olması dileğiyle..

  Kopyalama İşlemi
  Linux’ta bir dosyayı veya dizini kopyalamak için cp komutundan faydalanırız. Örnek olarak bulunduğumuz bir dizinden başka bir dizine dosya kopyalaması yapmak için aşağıdaki şekilde bir kullanım sergileyebiliriz:

  cp <dosya_adı> </hedef/dizin>

  Bu şekilde bir kullanım yaptığımızda bulunduğumuz dizindeki dosyayı kopyalayabiliriz. Eğer siz başka bir dizinden dosya kopyalaması yapacaksanız, tek yapmanız gereken dosya adını belirtirken, bulunduğu dizin ile birlikte belirtmek olacaktır. Yani şu şekilde;

  cp </bulunan/dizin/dosya.txt> </kopyalanacak/dizin>

  Kabataslak olarak bu şekilde bir kullanım sergileyebiliriz. Dilerseniz bir örnek yapalım. Uçbirim’i Masaüstü dizininizde açın ve metin isminde bir dosya oluşturun. Oluşturulan bu dosyayı başka bir dizine kopyalamak için:

  cp metin ~/Belgeler/

  şeklinde kullanım yaparak kullanıcı dizinimiz altındaki Belgeler isimli klasörüne göndermiş olduk..

  [​IMG]

  Benim sistem İngilizce olduğu için Belgeler yerine Documents’e dosyaları gönderdim. Burada değinmem gereken birkaç husus var. Bunlardan ilki kullandığımız ~/ sembolü. Bu sembolü kullanarak, Uçbirim’de sistemi kullandığımız kullanıcının ana dizinini belirtmiş olursunuz. Root kullanıcı iseniz /root, normal kullanıcı iseniz /home/kullanici dizinini belirtmiş olursunuz.

  İkinci değineceğim nokta ise, kullanmış olduğumuz ls -a ~/Documents ifadesi ile uzaktaki bir dizin altındaki dosyala ve dizinleri listelemiş olduk. Aynı işlem başka dizinler için de geçerlidir. Tek yapmanız gereken;

  ls </hedef/dizin>
  ls <parametre> </hedef/dizin>

  Tabi Uçbirim’de ihtiyaçlarınıza göre parametre kullanıp, kullanmamak size kalmış bir durumdur.

  Fark ettiğiniz gibi bir dosyayı kopyalamak hiç zahmetli bir işlem olmadı ancak dizin kopyalaması için bir parametre kullanımına ihtiyaç duyarız. Öncelikle şunu belirteyim aşağıdaki kullanım yanlıştır.

  cp <dizin> </hedef/dizin>

  Çünkü böyle bir kullanımı biz dosya kopyalarken yapıyorduk. Dizin kopyalamak için ise Cp komutuna -r parametresi eklememiz gerekmektedir. Şu şekilde kullanımımızı düzenleyebiliriz:

  cp -r <dizin> </hedef/dizin>

  İşte artık bir dizini kopyalayabiliriz. Bu sefer bir işlem yapalım ve bu sefer masaütümüzde içi dolu bir new klasörü üzerinde çalışalım.

  cp -r new/ ~/Belgeler

  Dikkat new kopyaladığım dizin ismidir.. Bu şekilde bir kullanım yaptığınızda farkettiğinizde Belgeler klasörünüze new dizinimiz içerisindeki dosyalar ile birlikte gitti.

  [​IMG]

  Tam da istediğimiz gibi bir işlem ile sonuçlandı. Peki biz new klasörünü değilde içerisindeki etc dizinini sadece kopyalamak isteseydik?? İşte bu durumda aşağıdaki şekilde kullanırdık:

  cp -r new/etc/ ~/Documents

  Bu şekilde örneklerimiz çoğaltılabilir. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere..
   
  Gizemli54, jackbirdy0, Dnarib ve 2 kişi daha bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş