1. Ayyıldız Tim forumu Hariç Hiç Bir şekilde Rütbeli Oldugunu İddaa edenlere inanmayınız..⠀ Ayyıldız Tim Adına Sizden Bilgi Belge TC Kimlik Vb Evrak İsteyenlere Asla Bilgilerinizi Vermeyiniz.

Linux : Sık Sorulan Sorular

'Linux' forumunda Atilla-Han tarafından 19 Temmuz 2017 tarihinde açılan konu

1. Atilla-Han Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    1,059

Özel Mesaj
    Gün geçtikçe, Linux'un kullanım oranı yayılmaktadır. Sunucu, Masaüstü, Geliştirici gibi alanlarda sık kullanılan Linux dağıtımı kullanıcılarına çevremizde rastlamak mümkün olabiliyor. Çoğumuz mutlaka piyasada bulunan yüzlerce Linux dağıtımları arasında kararsız kalabiliyoruz veyahut da Linux'a geçerken bazı sorularımız olabiliyor. Bu sorulardan bazılarını bu konu altında toplamaya çalıştım, umarım Linux'a yeni başlayacaklar için faydalı olur..

• Linux Nedir
    Linux; işletim sistemlerinin en temel parçası olan bir çekirdektir. GPL(Genel Kamu Lisansı) altında sunulan bu çekirdek, Linux Vakfı çatısı altında geliştirilen bir özgür yazılım projesidir. Linux çekirdeği, Linus Torvalds tarafından 1991 yılında yazılmaya başlamıştır. Linux, sadece bir çekirdek olduğundan üzerinde hiçbir işlem yapılamaz..

• GNU Nedir
    GNU; çekirdeği, sistem araçlarını, init araçlarını, kütüphaneleri ve son kullanıcıya uygun yazılımlar içeren GNU Tasarısı kapsamında geliştirilen bir işletim sistemidir. GNU isminin açılımı GNU's Not Unix(GNU Unix Değildir!)'tir.

• Linux Dağıtımı Nedir
    Linux dağıtımı kısaca, Linux çekirdeği kullanılarak üzerine yazılmış bir nevi işletim sistemidir. Linux dağıtımları, kurulduğunda beraberinde Linux çekirdeğini ve kendi kapsamında GNU araçlarını beraberinde getirmektedir. Örnek olarak; Debian, Arch Linux ve Gentoo Linux verilebilir. GNU/Linux dağıtımlarının bir listesini internet üzerinde araştırarak bulabilirsiniz..

• Neden Bu Kadar Linux Dağıtımı Mevcut
    Biliyorum, eğer Lİnux'a yeni geçmeyi düşünmüşseniz aklınızı tırmalayan bir sorudur. Piyasada günümüzde 300'den fazla Linux dağıtımı mevcut ancak bu dağıtımların sadece bazıları kendi tabanını kullanmaktadır. Kendi tabanını kullanan dağıtımlara örnek olarak, Arch Linux, Gentoo, Debian, SlitAZ, Milis Linux vs. gibi dağıtımlar verilebilir. Türkiye'de şuan LFS kurallarına uygun olarak yazılan Milis Linux işletim sistemi kendi tabanını kullanan bir dağıtımdır.

Linux dağıtımlarının bu kadar fazla olma sebeplerine örnek verecek olursak; ihtiyaçlar, milliyetçilik duygusu, son kullanıcıya hitap, vs. sıralanabilir. Her Linux dağıtımının hedeflediği bir kitle mevcuttur.

• Hangi Linux Dağıtımını Kullanmalıyım?
    Linux'a yeni geçecek olanlar için pekçok Linux dağıtımı mevcuttur. Bunlardan bazıları da Fux Linux, Manjaro Linux ve Linux Mint örnek verilebilir. Ben bu konuda yalnızca birkaç tane örnek veriyorum, son kullanıcı için uygun daha pekçok Linux dağıtımı mevcuttur.

• Linux Dağıtımları Ücretsiz Midir?
    Çoğunlukla Linux dağıtımları ücretsizdir lakin ücretli bir şekilde dağıtılanlar da bulunmaktadır. Bilinen en önemli örneği de Red Hat Linux'tur. Tüm Linux dağıtımları ücretsiz olacak diye birşey yoktur, ücretli olanlar da vardır.

• Linux Dağıtımlarını Nasıl Edinebilirim veya Nasıl Kurabilirim?
    Kullanmak istediğiniz Linux dağıtımına ilişkin indirme adreslerine, o dağıtımın kendi websitesi üzerinden erişebilirsiniz. Aşağıda bazı dağıtımları edineceğiz adresler mevcuttur:

Fux Linux
    Manjaro Linux
    Linux Mint

İndirdiğiniz ISO kalıbını bir USB yada DVD'ye yazdırarak Dual Boot oalrak kurabilrisiniz. Dual boot olarak kurmak istemeyenler için Windows üzerinde herhangi bir sanallaştırma yazılımı kullanılarak test edebilirsiniz..

• Dual Boot Nedir?
    Dual boot; bir bilgisayarda birden fazla işletim sistemiyle birlikte çalışmasını açıklayacak terimdir. Herhangi bir Linux dağıtımı Dual Boot olarak kurulduğunda, GRUB yada LILO ile birlikte gelerek, bilgisayar açılışında işletim sistemi seçimini yapmanızı sağlar. Linux dağıtı mlarının büyük çoğunluğu GRUB kullanır.

• Linux'ta Bir Sorun Yaşarsam Nereden Yardım Alabilirim?
    Kullandığınız Linux dağıtımına ilişkin mutlaka bir yardım sayfası bulunmaktadır ancak bunu tüm dağıtımlar yapmaz. Topluluk tarafından geliştriilen dağıtımlar bir Forum sitesi yerine sizlere Sosyal Medya üzerinden yardım etmeye çalışırlar. Diğer dağıtımlar ise kendilerine has bir Wİki yada Forum kullanarak kullanıcılarına destek vermeye çalışırlar. Linux ile ilgili herhangi bir sorun yaşadığınızda bu dağıtımların forumlarına yada genel Linux dağıtımlarına destek veren forumlara gidebilirsiniz.

• Linux'ta Windows Uygulamalarını Çalıştırabilir Miyim?
    Bu sorunun cevabını net olarak vermemiz mümkün değildir. Pekçok Windows uygulamasını alternatifi Linux altında mevcuttur ve bu alternatifler çoğu Windows uygulamalarından daha iyi iş yapmaktadır. Alternatiflerin yetersiz kaldığı durumlarda Wine kullanılarak bir Windows uygulaması çalıştırılabilir ancak bu uygulamanın tüm Windows uygulamalarını çalıştıracak diye bir garantisi mevcut değildir.

• Linux'ta Nasıl Uygulama Kurabilirim?
    Linux'ta uygulama kurmak Windows'ta uygulama kurmaktan daha kolaydır. Çoğu Linux dağıtımının kendisine ait bir paket yöneticisi ve paketleme sistemi mevcuttur. Paket yöneticileriyle, depoalrdan tek bir komut ile yazılım yüklenebilir. Yine bazı dağıtımlar kullanıcıları için Uygulama Mağazası sunmaktadır. Bu dağıtımlarda uygulama kurmak için bu mağazaları kullanarak tek tıklamayla kurulabilir.

• Kaynak Koddan Derleme Nedir?
    Linux'ta binlerce yazılımın paketlenmiş halini bulup, sisteme kurabilirsiniz ancak kimi zamanlarda bu paketlenmiş yazılımlar dağıtımın desteğine göre yetersiz kalabilmektedir. Bu gibi durumlarda paket yöneticisinden uygulama kurmak yerine, kaynak koddan derleme tercih edilmektedir.

• Linux Oyunlar İçin İdeal Midir?
    Evet yada Hayır, bu sorunun net bir cevabını belirlemek için henüz çok erken. Linux'ta Steam kullanılarak çeşitli oyunlar oynanabilir fakat Linux için oyunlar halen yetersiz kalmaktadır. Oyunlar için sadece Steam değil yine dağıtımların paket depoları da incelenebiliir.

• Donanımlarım Linux Tarafında Desteklenir Mi?
    Çoğu donanım sürücüsü Linux ile birlikte gelmektedir. Ancak buna rağmen bazı donanımlar çekirdekten çıkarılır ve bazılarına ise hiç destek vermez. Örneğin AMD firmasının Linux'a düşmanlığı.. Çoğu donanım geliştiricisi Linux'a sürücü çıkarırken, bazı firmalar bu gibi zahmete girmez ve sadece tek platforma yönelik donanım sürücüsü çıkarmaktadır. Donanımların Linux'a olan uyumunu herhangi bir dağıtımı Live DVD/USB üzerinden test ederek veya ufak bir araştırmayla öğrenebilirisiniz.

• GNOME, XFCE, Cinnamon, vs. Nedir?
    Bunlar tamamen masaüstü yöneticileridir. Linux aleminde, Windows'taki gibi tek bir masaüstüne hapsolmazsınız. Masaüstü ortamlarında pekçoks eçeneğiniz mevcuttur.

• Nedir bu Terminal, Uçbirim?
    Terminal namı diğer Uçbirim dediğimiz araç sistemi komutlarla kullanmamızı sağlayan bir yazılımdır. Olası bir sorunda Uçbirim kullanılarak sistemi geri getirme yada kurtarma gibi çalışmalar yapılabilir. Bunlar yanında Uçbirim üzerinde çoğu işlemlerimizi gerçekleştirebiliriz..

• sda, hda OLayı Nedir?
    Linux'ta disk sürücüleri, Windows'taki gibi C, D, A olarak sıralanmaz. Onun yerine daha düzenli olması açısından dosya halinde sda, sdb, hda, cdrom şeklinde /dev dizini altında saklanırlar.

• /(Kök) Dizininde Bulunan Bu Klasörler De Neyin Nesi?
    Linux'ta uygulamalar için gerekli olan tüm çalıştırma dosyaları, kütüphaneler, ayar dosyaları bu gibi klasörlerde saklamaktadır. Kök dizini altında bulunan /etc, /bin, vs. gibi dizinlerin amaçları vardır. Bu olaya da yakın zamanda diğer yazımlarda değineceğim.

• Neden Sürekli Şifre Giriyorum?
    Linux'ta güvenlik prensibi oldukça gelişmiş bir yapıya sahiptir. Önem arz eden dosyalarda yazma ve düzenleme işlemleri root kullanıcısna verilmektedir. Bu dosyalarda işlem yapabilmek için kullanıcının yönetici haklarına erişmesi gerekmektedir. Bu hakkı elde etmek için sudo aracı kullanılmaktadır.

• Linux'ta Neler Yapabilirim?
    Herhangi bir Linux dağıtımı üzerinde sunucu, masaüstü, geliştirici gibi alanlarda kendiniz için destek bulabilirsiniz. Windows'ta yapıp da Linux'ta yapamayacağınız fazla iş yoktur hatta Linux'un sunduğu özgür yazılım ve açık kaynak keyfini yaşayacağınızı umuyorum.

Aklınıza takılan herhangi bir soruda bu konu altında bildirerek yada forumda konu açarak sormayı deneyebilirsiniz..

2. Atlantik Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    834

Özel Mesaj
    eline sağlık devrem fakat soruların başlıklarını küçült

3. Atilla-Han Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    1,059

Özel Mesaj
    Konuda düzenleme butonu görünmüyor. Bundan sonraki diğer konularımda bir tık daha küçültürüm.

ERVAH-I-EZEL bunu beğendi.
  4. aresmy Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    17

Özel Mesaj
  5. Atlantik Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    834

Özel Mesaj
    telefonda var devrem kolay gelsin ya da sadece bende var bilmiyorum

6. Atlantik Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    834

Özel Mesaj
  7. Atilla-Han Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    1,059

Özel Mesaj
    Olsaydı zaten çoktan düzenlerdim. Bazı konularda Düzenle butonu çıkıyorken bazılarında çıkmıyor. Örneğin bu konuda çıkmıyor. İlgili komutanalrımızdan biri görürse düzeltmesi daha uygun olur.

Atlantik bunu beğendi.
  8. ERVAH-I-EZEL Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    4,930

Özel Mesaj
    Eline sağlık devrem. İyi oldu devam ettiğin... :)

Atilla-Han bunu beğendi.
  9. Atilla-Han Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    1,059

Özel Mesaj
    Geçenki seride fazla ve yoğun bilgi vermiştim, daha basit bir seriyle devam edeceğim.

fehva ve ERVAH-I-EZEL bunu beğendi.
  10. Nizami-Cedid Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    92
    Meslek:
    Orta Öğretim

Özel Mesaj
    Elinize emeğinize sağlık. Güzel ve yararlı bir paylaşım olmuş. Teşekkürler.

11. tebos Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    37

Özel Mesaj
    Eline sağlık devrem

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    35

Özel Mesaj
    4 gb rem var lünix 2017 yüklersem sıkıntı olur mu

12. Atilla-Han Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    1,059

Özel Mesaj
    Lünix değil Linux!..

Sadece RAM değil diğer donanım sürücülerini de bilmemiz gerekir ve Linux sadece Kali Linux değildir. O yüzden yazıyı okumanızı tavsiye ederim..

13. pekiweb Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    3
    Meslek:
    Üniversite Terk

Özel Mesaj
    Kolay Gelsin,

ben Windows'tan Linux (Ubuntu)'a geçmek için çok düşündüm, kafamda hep soru işaretleri vardı. Buna karşılık Windows sürekl olarak ağırlaşıyor ve kasıyordu. Yaklaşık olarak 6 aydır Ubuntu kullanıyorum ve çok memnunum diyebilirim. Yazılım geliştirici birisi olarak arayıpta bulamadığım bir uygulama yok diyebilirim. Bir o kadarda hızlı ve güvenli diyebilirim.

Tulparr ve Atlantik bunu beğendi.
    • Guest
    Alınan Beğeniler:
    13

Özel Mesaj
    merhaba admin ben windovs 10pro 20h2 jullanıyorum kali linux yükleye bilimim hangi sürümümü yükleye bilirim yardımcı olurmusunuz teşekkür ederim

Bu Sayfayı Paylaş