1. Ayyıldız Tim forumu Hariç Hiç Bir şekilde Rütbeli Oldugunu İddaa edenlere inanmayınız..⠀ Ayyıldız Tim Adına Sizden Bilgi Belge TC Kimlik Vb Evrak İsteyenlere Asla Bilgilerinizi Vermeyiniz.

Linux'ta Otomatik Giriş

'Linux' forumunda Atilla-Han tarafından 10 Temmuz 2017 tarihinde açılan konu

 1. Atilla-Han Guest

  • Guest
  Katılım:
  30 Haziran 2017
  Mesaj:
  651
  Alınan Beğeniler:
  1,054

  Özel Mesaj
  Linux sistemlerinde açılışta şifre girmek istemeyenler aşağıdaki yöntemi kullanarak, sisteme otomatik bir şekilde giriş yapabilirler. Her ne kadar soran olmazsa da bilgiyi paylaşayım :)

  Bu iş için /etc/passwd dosyasından yararlanabiliriz. Linux sistemlerde kullanıcılara ait temel bilgiler /etc/passwd dosyasında saklanmaktadır. Bu dosyada;

  • Kullanıcının ismi
  • Kullanıcının şifresinin sorulup sorulmayacağı
  • Kullanıcının home dizini
  • Kullanıcının kullandığı shell(kabuk)

  gibi bilgiler bulunmaktadır. Yukarıdaki listeye dikkat ederseniz ikinci şık kullanıcının şifresinin sorulup sorulmayacağıdır.

  Dosya içerisinde bu alanlar iki nokta ile birbirinden ayrılmıştır. İkinci bölümde x harfi bulunmaktadır. Bu x harfinin anlamı, kullanıcıya login ekranında şifresinin sorulup sorulmayacağıdır. Bu x harfini silerek dosyayı kaydettiğimizde bir daha kullanıcı için şifre istenmez. Dosyayı açmak için ise Root haklarıyla gerekmektedir.

  Root hakkını elde etmek için Terminal'e su komutunu gireriz ve root şifremizi yazarız ardından düzenlenecek olan /etc/passwd dosyamızı açarız..

  Kod:
  su
  nano /etc/passwd
  Açılan dosyada kullanıcı ismimizle başlayan satırı bulup gerekli düzenlemeyi yapıyoruz. Benimki şu şekilde;
  Kod:
  n_x_r:x:1000:100::/home/n_x_r:/bin/bash
  Buradaki x harfini silip aşağıdaki şekle getiriyorum.

  Kod:
  n_x_r::1000:100::/home/n_x_r:/bin/bash
  Ardından F3 ile dosyayı kaydedip, F2 ile çıkış yapıyoruz. Bilgisayarımızı her yeniden başlatmada artık şifre istemeden Login olacaktır.
   
  Gizemli54 ve ERVAH-I-EZEL bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş