1. Ayyıldız Tim forumu Hariç Hiç Bir şekilde Rütbeli Oldugunu İddaa edenlere inanmayınız..⠀ Ayyıldız Tim Adına Sizden Bilgi Belge TC Kimlik Vb Evrak İsteyenlere Asla Bilgilerinizi Vermeyiniz.

Mühendis Adaylarına Tavsiyeler

'Beyin Fırtınası' forumunda note tarafından 8 Kasım 2018 tarihinde açılan konu

1. note Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    6,798

Özel Mesaj
    teşekkür ederim. Mekatronik bölümünden arkadaşlarım var, onlarla konuştum birkac kez. Genelde robotik üzerine çalışıyorlardı. Bilgisayar+elektronik+mekanik birleşimi güzel ama bana zor gelen bir bölüm.

sonunun ne olacağı konusu hepimiz için kafa kurcalayan bir konu. ama şimdilik bu konuları bir kenara bırakıp okula odaklanmaya karar verdim. bir an önce bitirip çıkmak istiyorum, o hale geldik yani :)

insanımız ile ilgili yazacak o kadar çok şey var ki, sayfalar süren analiz konusuna döner burası.

2. darkness11 Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    933

Özel Mesaj
    Kesinlikle katılıyorum ve biz burda sabaha kadar bu sorunlardan bahsetsek, 40 çeşit çözüm üretsek değişen birşey olmayacak :)
    Okulu bitirmek bence sorun değil senin içinde öyledir. Ha 3 yılda ha 4 yılda yada 6 yılda yada 10 yılda bir şekilde bitirirsin mesele okulu bitirmek değil bence olmamalı okuldayken bir plan yamak var ben o plan yapmanın başındayım :) yai ortaya bişey koymak gibi düşün ortaya bişe koyacaksın ki mezun olunca toplayacaksın işte ben ne koyacağımı bilmiyorum durum daha vahim :)

AydoganGotu, botcuTHT ve note bunu beğendi.
  3. dragov Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    1,351

Özel Mesaj
    Tavsiye verecek kadar tecrübeli değilim. Fakat 2018 mühendislik mezunu olarak sadece şunu söylemek isterim;
    Olay tamamen öğrencide bitiyor. Evet hoca faktörü çok önemli, arkadaş çevresinin tutumu önemli, vs.
    Ben bir dönem boyunca girmediğim bir dersten AA almıştım. Hocanın anlatım tarzı kafamı karıştırıyordu. Hergün self study yaptım.

Öğrenme işi hayat boyu devam eden (özellikle de IT dünyasında olanlar için) bir aktivite olduğundan dolayı self study ye alışmanı öneririm.

Diğer önemli nokta ise mezun olana kadar dolu bir github hesabına, aktif bir linkedin profiline sahip olmak. Özellikle linkedin konusu önemli. Çok basit bile olsa bildiğin şeyleri paylaştığında insanlardan olumlu tepkiler alıyorsun network ün genişliyor.

En önemli kısım ise sağlam bir altyapıya sahip olmak. Bu gözler network bilmeyen bilgisayar mühendisi gördü :) Zaten forumda gözlemlediğimiz kadarıyla senin bu konuda sıkıntın yok. Temellerini sağlam tutuyorsun. Bu seni mezun olduğunda 1-0 önde başlatır.

Daha spesifik bir öneri vermek gerekirse; çalışmak istediğin alanı bilmiyorum. Fakat kripto veya reverse bilip de işsiz kalanı görmedim. Hatta öğrenciyken şirketler kapıyor o insanları. 19 yaşında malware analyst olarak çalışan öğrenciler var.

Ve en önemlisi siber kamplara katılmalısın bence. Turkcell cyber camp oldukça kaliteli. Kamp sonrası da iş teklifi yapıyorlar. BGA, Lostar gibi firmaların da kampları var. Bu kampların en güzel tarafı, işe girmesen bile çevreni geliştirmesi. Birçok firmada referans olarak düşünebileceğin insanlar oluyor. Kariyer gelişimi açısından çok iyi oluyor açıkcası.

4. note Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    6,798

Özel Mesaj
    önerilerin için çok teşekkür ederim. bunları dikkate almak için uğraşacağım :)

Orion-Pax, botcuTHT, dragov ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  5. note Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    6,798

Özel Mesaj
    yanlış oldu, uygulamak için uğraşacağım :)

6. AYDOĞAN TÜMGENERAL

• Forum Denetleme Gözlem Komutanı
    Alınan Beğeniler:
    58,924
    Meslek:
    Defender Ayt

Özel Mesaj
    Önce diploma.) Mühendislik toplumda saygın bır müessesedir.Anadoluda eskiden ...Ne mühendisler.doktorlar ıstedide kızımızı vermedik derlerdi.Meslek krıteri burdan önceliğini kazanıyor.Bırde eğitim yetersiz vs hemen ümitsizliğe kapılmayın,işe girdiğinizde okulda2 senede öğrendiğiniz şeyi 2 ayda öğrendiğinizide görürsünüz.

7. note Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    6,798

Özel Mesaj
    Derslere çalışırken Türkçe kaynak bulmak gerçekten zor. Yararlanabileceğimiz bazı linkleri burada bırakıyorum

Bazı matematiksel dersler için güzel anlatımların olduğu youtube kanalı

https://www.youtube.com/playlist?list=PL_OkErp2FkJRoQOWQu7eOoZXvHdE-CpKL

Çeşitli konularda videolar(Bilgisayar mühendisliği)

https://www.youtube.com/channel/UC-PNIxulvuf0nNyvXXOO0FA

Çeşitli dersler için Türkçe kaynaklar
    http://leventbayindir.net/wp-content/uploads/2013/07/bim301-hafta1.pdf (işletim sistemleri - hafta 1,2 diye linki değiştirerek diğer PDF dosyalarına ulaşabilirsiniz)

http://www.yarbis.yildiz.edu.tr/web/userCourseMaterials/hbayir_f2ab9044145d30f33ecec511399c2f29.pdf (Sayısal yöntemler)

http://abl.gtu.edu.tr/hebe/AblDrive...2_511_59669005/Downloads/bil511-notlar1-3.pdf (Ayrık matematik)

8. note Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    6,798

Özel Mesaj
    Biraz film de izleyelim :)

9. HACKEDmedya Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    1,220
    Meslek:
    ORTAOKULDA OKUYORUM

Özel Mesaj
    Şuan fen lisesindeyim . Hedefin nedir diye sorduklarında mühendis olmak istiyorum diyorum . Soruyu soran kişinin yüzünde hemen bir somurtma beliriyor . Sen fen lisesindesin doktor olman lazım bla bla bla.. Lise çağında mühendislik okumak isteyen birine ne gibi önerilerde bulunurdunuz ? Herkese hayırlı forumlar

AydoganGotu, botcuTHT ve acikvarbegendim bunu beğendi.
  10. AYDOĞAN TÜMGENERAL

Alınan Beğeniler:
    58,924
    Meslek:
    Defender Ayt

Özel Mesaj
    Yukardaki mesajlarda yeteri kadar öneri verilmiş.Note ve dragov devrelerinin mesajlarını iyi oku.Herkesin dediğinide boş ver kendi yolunu kendin çiz,yüreğinin götürdüğü yere git.

11. note Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    6,798

Özel Mesaj
    Aslında bunu iş garantisi olduğu için söylüyorlar. Sen ne olmak istediğine kendin karar vermelisin. Avantajlarını ve dezavantajlarını iyi düşün. Bir işi sadece sevdiğin için yapmayı düşünme, iş hayatını da düşün. Bu işi gerçekten yapan insanlara sor bu mesleği, bilmeyenlere sorma. Tanıdığın mühendis büyüklerine iş hayatını sor. Ama duygusal olma, duymak istemediğin şeyleri sana söyleyebilirler. Bunları dinle ve durumuna göre değerlendir.

Ha ben karar verdim, kesinlikle okumak istiyorum diyorsan verebileceğim birkaç tavsiye var. Bunları tecrübelerime dayanarak söyleyeceğim. Öncelikle matematik ve fizik temelin mutlaka sağlam olsun. Çünkü okul hayatın boyunca bu ikisi ile ister istemez işin oluyor. Derslerle uğraşırken bir yandan gidip matematik fizik çalışmak istemiyorsan bunları sağlam öğren. Bir diğeri ingilizce. Kesinlikle boş vaktin varken ingilizce çalış. Mühendislik alanında Türkçe kaynak bulmak gerçekten zor, bulamazsın demiyorum ama buldukların hep yüzeysel anlatan kitaplar. Akademisyenlerin yazdığı bazı önemli ders kaynakları bile ingilizce. Son olarak sağlam bir irade. Okul hayatında sürekli felaket tellallığı yapan insanlar olacaktır. Yok bu ders çok zor, yok bu hoca adamı bilmem ne yapar falan boşver. Dersine gir kendin gör. Yoksa korkudan derse bile çalışamazsın. Sonra kalırsın işte. Ama sınavlarda ne sorabilir,tarzı nedir falan onları dinle tabi :)

12. note Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    6,798

Özel Mesaj
    Piyasadaki gelişmeleri takip edin, okula 4 sene önce girdiğinizdeki teknoloji olmayabiliyor. O yüzden mutlaka sektörden tanıdık insanlar olmalıdır. Ki kendilerine sorular sorup sektör hakkında bilgi alabilesiniz. İşi daha hızlı yapmanızı sağlayan programları kullanmayı öğrenin. Örneğin git versiyon kontrol sistemi. Kendi kendinize yazdığınız programları bile git ile yönetin. Elinizdeki programlama dilinin enterprise için geliştirilmiş çözümlerini inceleyin, kimse sadece Java bildiğiniz için sizi işe almaz.

Orion-Pax bunu beğendi.
  13. note Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    6,798

Özel Mesaj
    Network alanında gelişmek isterseniz, Cisco tarafından hazırlanan https://www.netacad.com/ sitesine göz atabilirsiniz. Cisco'nun ne olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Network'ün yanısıra C/C++, Siber Güvenlik, IoT, Packet Tracer simulasyon programları için de eğitim içeriyor.

Ben de elimden geldiği kadar kendimi bu alanda geliştirmeye çalışıyorum(bu alanda ilerlemek ne kadar doğru bir karar bilmiyorum ama), farklı kaynaklarınız varsa rica edeceğim :)

Barlas_01, Orion-Pax ve OguzKagan_57 bunu beğendi.
  14. note Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    6,798

Özel Mesaj
    Şöyle güzel bir röportaj bırakmak istiyorum..

Semtex ve Orion-Pax bunu beğendi.
  15. Semtex Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    4,059

Özel Mesaj
    Röportaj güzel...

Aslında aklımda bu konuda uzunca bir yazı yazmak vardı...

Ama vazgeçtim...

Önce röportajdan kim ne ders çıkardı onu merak ediyorum...

Bunu için bir soruyla başlayım...

Eğer devrim arabası sorunsuz çalışsa ve bahsedilen tökezlemeler olmasa ne olurdu?

Burada zihin jimnastiği...

Diğer taraftan yerli mi ithal mi?

Birincisinin cevabı uzunca olduğundan, görüşleri gördükten sonra belki yazarım...

İkinci sorumun cevabı da zaten ithal olacak diye özetleyip...

İkisini bir arada uzunca bir yazıda sonraya bıraktım...

sn note un emeğine sağlık...

Bu konuları düşünmek ve kafa yormak ülkeye dair umutlarımı artırıyor...

note ve Orion-Pax bunu beğendi.
  16. AYDOĞAN TÜMGENERAL

Alınan Beğeniler:
    58,924
    Meslek:
    Defender Ayt

Özel Mesaj
    Semtex ..artık ayda bir yazıyorsun.17.kasım—17 aralık.—19 ocak.)Üç noktalı mesajları özletme...)

megalanya, note, OguzKagan_57 ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  17. note Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    6,798

Özel Mesaj
    Sağolun yorumunuz için. Devrim arabaları hakkında yorum yapmak benim haddime değil. Ama eğer araba orada tökezlemeseydi, tahminime göre bu sefer de üretilecek arabaların maliyetli olduğuna karar verecekler ve yine üretimine destek olmak yerine köstek olacaklardı. Biz yapıyorsak kalitesizdir ama batı yapıyorsa kesin kalitelidir sorgulamaya gerek yok kafasında insanlar halen var olacaktı. Arabalar on numara değil, elbette kusurları var. Daha doğru düzgün testleri yapılmamış, biter bitmez görüme çıkmış. Bana göre, bu koşullar altında biraz kusurlu olması kadar doğal birşey yoktu.

Hayırlısı buymuş, rahmetli Kemalettin Vardar hocamızın da dediği gibi bu proje onlara cesaret vermiş, onlar da lokomotif imalatına girmişler. Bu cesareti zorla da olsa kazanmışlar. Demek ki zorunlu cesaretin neticesi olumlu olabiliyormuş.

Orion-Pax bunu beğendi.
  18. AYDOĞAN TÜMGENERAL

Alınan Beğeniler:
    58,924
    Meslek:
    Defender Ayt

Özel Mesaj
    Yerli otomobilde köstek olanlar,yıllarca fahiş fiatlarla hiç bir özelliği olmayan kuş serisi ve TL,Ts,19—21 vs modeli arabalara binmemizi sağladılar.Fazla açılmıyayım.

note, megalanya ve Orion-Pax bunu beğendi.
  19. Semtex Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    4,059

Özel Mesaj
    AYDOĞAN paşam, yoğunluk iş güç yazmaya fırsatım olmuyor bazen, okumak da güzel...

Uçan tepikleri seyrediyorum, konu kilitleri seyrediyorum...

Tabi ki katkılarım olacak, elimde epey konu birikti, fotoğraflar çektim, devreler çizdim, programlar yazdım, 3d printer topladım, oled ekranlarda arduinolu tetrisler yazdım fotoğrafladım...

Lakin hayat işte, iş yoğunluğu ile ailevi konularla zamanın biraz farklı yönlere kaydı...

Fırsat buldukça bir şeyler tabi ekleyeceğim...

Müsaadenizle konuya dair bir iki kelam edeceğim mesajımı bir başka mesajda yazacağım...

note, Orion-Pax ve AYDOĞAN bunu beğendi.
  20. Semtex Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    4,059

Özel Mesaj

Şimdi yazalım konuya uzunca...

Devrim arabaları...

Aslında sohbet tadındaki röportaj kendini gayet güzel ifade etmiş...

Neden girdik bu işe, nasıl planlandı, nerede tıkandı ve hatta benzin koymayı unutma kısmı dahi gayet güzel ifade edilmiş...

Dönemi iyi hayal etmeye çalışalım...

Bir darbe olmuş, askeri bir cunta hükümeti var...

Ve tabi dediğim dedik metotlarla emir üzerine işe başlanmış...

Askeri cunta da olsa niyet belli ki iyi...

Tabi araya bir de komplo teorisi sıkıştıralım...

Belki de hevesleri kırmak adına şartları kontrol altında tutan otomotiv lobileri, denensin yapamıyoruza ikna edilsin diye proje başlatılmış ve bitirilmiş olabilir...

Tabi komplo teorisini bir kenara bırakalım ve yolumuza normal şartlar altında devam edelim...

Otomobil niçin onur meselesi oldu oradan başlamak gerekir belki...

Belletilmiş çaresizlik konusu var...

Beş maymun hikayesi...

Tabi arada hatırlatıp çaresiz bırakmak harekete geçmeyi engellemek amacıyla tekrarlanmış olabilir...

Dedim ya bunları bir kenara bıraktık...

Öncelikle gerçekten otomobil üretmeye ihtiyacımız var mı?

Açıkçası hem evet hem hayır...

Zamanında uçak motoru üretebilen bir ülkenin ne olup da sonradan araba dahi üretemiyoruz...

Çaresizliğine sıkıştığını anlamak gerekir...

Otomobil niçin üretilmelidir...

Otomotiv sektörü...

Bir çok sektörü lokomotif gibi çeker...

Çelik üretimini, çelik kalitesini...

Sac üretimini, sac imalat kalitesini...

Cıvata sektörünü...

Otomotiv elektrik ve elektroniğini...

Kalıpçılık...

Kaynak...

Hafif alaşım metaller...

Cam sektörünü...

Plastik, petrokimya, bakalit...

Deri...

Kompozit malzemeler, fabricler, fiberler....

Vs.vs...

Dünyada teknolojinin gelişmesinin en büyük sebebi...

Savaşlardır...

Savaş teknolojileri geliştikçe...

Barış zamanında bunlar sivil halkın ihtiyaçlarına göre piyasaya yayılır...

İstihbaratta kullanılan mini fotoğraf makinelerinden daha yeteneklilerinin telefonlarımızda yer bulmasından tutunda...

Runflat lastiklere kadar bir çok konu önce askeri nedenlerle üretilir sonrasında halka kadar ulaşır...

Japon yapıştırıcısının hikayesine de bakabilirsiniz...

Bu nedenle otomobil ve otomotiv sanayi önemlidir...

Otomotiv sanayisi güçlü ülkeler elde ettikleri bilgi ve deneyimin finansmanını halka otomobil satarak sağlarlar...

Elde ettikleri gelirle edindikleri bilgileri arge ile geliştirerek...

Askeri üretime ve askeri bilgiye dönüştürebilirler...

Ülkemizde örnekleri var...

Vw ye sac parça üreten bursalı bir otomotiv parça firması, şu an elde ettiği deneyimle, tai, boeing ve airbus gibi firmalara sac parçalar üretip satıyor...

Yani ucundan kıyısından tutarsanız ve argeniz olursa askeri ve milli gelişime katkınız olur...

Ama maalesef aynı firma, hem imalat için kullandığı tezgahları, DMG adından bir şirketten temin ediyor (DMG Mori Seiki AG) ve aynı şekilde alaşım saclarda yurt dışından geliyor...

Yanlış hatırlamıyorsam HYUNDAI ASSAN alaşım saclar için arge ve yatırıma başladı...

Görüleceği üzere aslında sektörün gelişmesi bir çok alt bileşeni geliştireceği gibi bir çok üst düzey yeteneğe de katkı sağlayabiliyor...

Yani havacılık malzemesi ve askeri ihtiyaçlar için yerli ham madde üretimi için ne gerekiyorsa, otomotiv sektörü için de gerekli...

Aynı şekilde, ne kadar askeri ihtiyaç varsa yolu bir şekilde otomotiv sektöründen geçecektir...

Velakin bunun yolu sürekli askeri finansman değil...

Tüketiciden elde edilecek gelirlerdir...

Yani sürekli müşterisi halk olan bir şirketin...

Askeri harcamaları finanse etmesi her zaman daha kolay olacaktır...

Bu nedenle askeri, stratejik ve bir çok farklı gerekçe ile otomotiv sektörü desteklenmesi gereken bir sektördür...

Sorunun başına bir dönelim...

Devrim arabası...

Burada hiç yoktan araba yapalım deyince yapılabileceği görülmüştür...

Aslına bakılırsa görmeye de gerek yoktur...

Türkiyede araba yapılır...

Mühendislikte olmaz bir durum yok...

Ama aynı zamanda yapılamaz...

Peki nasıl oluyor bu?

Şöyle ki, mühendisler bir şekilde mühendislik problemlerini çözer...

Yani prototip üretim yapılabilir...

Burada mühendisin işi biter...

Asıl yapılamazın sebebi ekonomiktir...

Ki ekonomi mühendisliğin doğrudan konusu değildir...

Yaptık ürettik...

Şimdi servis ağı, şirket, yatırımcı, girişimci ve dış pazar gerekli...

Bunlar olmadan asla ve asla satış güvence altında olmaz ve bu durumda kimse de o otomobili almaz...

Milli duygularla hayır amaçlı almaya kalkmakla olmaz bu iş...

Dünya devi...

Chevrolet'in Türkiye piyasasından çekildiğini de hatırlatırım...

Düşünün bir otomobil ürettiniz...

Sonucunda ihraç da ettiniz...

İhraç ettiğiniz ülke bu aracın servis garantisini istediğinde planınız nedir?

Yani avrupadan asyaya bir servis ve yedek parça ağı kurabilecek misiniz?

Kim size niçin güvenip alacak?

Bunları tasarlamadan planlamadan otomobil gibi bir ürünü satamazsınız...

Aynı şekilde...

Zaten hiç bir marka artık yüzde yüz kendi ürününü üretmiyor...

Motorları birileri...

Şasileri birileri...

Dişli kutularını bir başkası...

Hatta far ve camları da bir başka üretici ülkeden temin etmekteler...

Bu bahsettiklerimin hiç biri devlet eli ile bürokratik olarak yürütülecek işler değildir...

Bu işler şirket mantığı ve ticari kurallarla yürütülecek işlerdir...

Açıkçası bir otomobil tasarımını, yurt içi veya yurt dışında bastırıp paranızı anında yaptırabilirsiniz...

Akabinde bunu üretim bandına getirip, ürete de bilirsiniz...

Hem yerli hem milli olarak da satışa sunabilirsiniz...

Asıl mesele, piyasa koşulları ile rekabet edebilecek mi?

Satış grafiğini yukarı taşıyabilecek mi?

Bu işlerin reklam pazarlama tarafı ayrı, servis ve satış sonrası diğer hizmetleri ayrı ele alınması gereken konular...

Görüleceği üzere ülkede hiç kimse de bu işlere doğrudan girmeye yanaşmamaktadır...

Yani devrim arabası bitse...

Özel sektör ele almayacak...

Devlet de Sümerbank gibi bir süre işletip sonrasında devredip kapatma zorunda kalacaktı...

Şimdi milli ve yerli konusuna dönmek istemiyorum...

Bu işleri yerli ve milli yapabilmenin yolu yatırımdır...

Yatırımın yolu da ihracattır...

İhracatın yolu da piyasayı tanımak uluslararası standartlara uymanın yanı sıra belirleyebilecek kadar güçlü olmaktır...

Bunlar olmadan yerli milli demek çok bir yere getirmeyecektir...

Eskinin yerli malı haftasına kuru üzüm taşımak gibi yerimizde sayarız...

Yerli otomobil yaptık...

Adı devrimdi...

Yürüdü...

Ama şimdi yok...

Yerli otomobil yine yapıyoruz...

Ama arkasında özel sektörü rekabetçi piyasada dayanamazsa yine yok olacak...

Elektrikli otomobiller konusunda ise tüyo...

Tabi ki gelecekte trend elektrikli oto...

Ama bir çok sıkıntı hala çözülemedi...

Az parça az arıza az bakım...

Şu anki petrol bazlı arabaların sektöründe çalışanların iş kaygıları nedeniyle bir çok soruna yol açacak...

Ama asıl sorunu kimse konuşmuyor...

Üzerine oturduğunuz patlamaya hazır bataryalarla yolculuk etmeye hazır mısınız?

Çarpışma testlerinde sağ çıksa da patladığında diğer petrol türevi yangınlarına benzemeyecek...

Hafif metal yangınları riski tamamen çözümlenmiş değil...

Cep telefonlarındaki bataryayı delmeyiniz uyarısını, çarpışma anında araçlarda garanti edebilecek miyiz?

Yani batarya sorunları tam çözümlenmeden yüzde yüz elektrikliler sıkıntı...

Aynı şekilde şarj konusunda da çok ilerleyemediğimizi belirtelim...

Bu nedenle hibritler evet ama elektrikli soru işareti...

Üzerinde çalışmaya devam...

Aynı şekilde...

Elektriğin ucuz olduğunu kim söyledi ki?

Yani ortalıkta zaten yeteri kadar prototip var ve asıl sorunun kaynağı çözülmeden gerisi gelmez...

https://www.youtube.com/watch?v=L4GJ0hCl3nI

https://www.youtube.com/watch?v=BT9GKa4X1Gc

Bunu özellikle vermek istiyorum...

Alın size yerli...

Hem de bir kaç yıl öncesinin yerlisi...

Ama asla piyasalarda olamayacak...

Konu çok...

Dallanıp budaklandırmayayım...

Evet yerli otomotiv sektörü gerekli...

Ama askeri ve bilimsel nedenlerle...

Finansmanı da ancak yerli güçlü şirketlerin satışlarıyla sağlanabilir...

KOÇ'un Arçelik markasıyla sattığı bulaşık makinesi gelirleriyle belki de Altay tankının prototipleri finanse edildi...

Bu dengeler kurulmadan ortaya çıkmak bizi bir yere götürmeyecektir...

Son olarak...

Gelim yerli mi tercih ederim yabancı mı?

Cevabı kızdıracak ama siz şu sorulara cevap verirseniz zaten cevaplarını alırsınız...

Kırmızı ışıkta geçen ülkenin mi, kurallara uyan ülkenin mi?

Peynirine zeytinine gıdasına hile katan ülkenin mi, ülkesine girecek sebzenin kimyasal oranını ölçtüren ülkenin mi?

Evlerini çelik kapılar ve kapılarını site güvenlikleriyle dolduran ülkenin mi, yoksa ahşap kapılı kilitsiz evlerde oturanların mı?

Kargo ve postası kaybolan ülkenin mi, bunu anayasal hak görüp hesap sorulabilen ülkenin mi?

Fiyatı etikette okuduktan sonra pazarlıkla yarı fiyata alınan ülkenin mi, yoksa zaten etikete doğru fiyatı yazıp pazarlık yapılmayan ülkenin mi?

vs. vs.

Hangi ülkenin malını alırsınız siz karar verin...

note ve Orion-Pax bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş