1. Ayyıldız Tim forumu Hariç Hiç Bir şekilde Rütbeli Oldugunu İddaa edenlere inanmayınız..⠀ Ayyıldız Tim Adına Sizden Bilgi Belge TC Kimlik Vb Evrak İsteyenlere Asla Bilgilerinizi Vermeyiniz.

PHP Nuke nasıl kullanılır ?

'Php-Nuke' forumunda WUB tarafından 16 Ocak 2016 tarihinde açılan konu

 1. WUB Guest

  • Guest
  Katılım:
  10 Ocak 2016
  Mesaj:
  64
  Alınan Beğeniler:
  6
  Meslek:
  Ortaokul

  Özel Mesaj
  Eğer sizde PHP kullanarak Web üzerinden güncellenebilecek bir Portal kurmak istiyorsanız bundan sonra seri olarak yazacağım makalelerimi okumanızı tavsiye ederim. En basit şekli ile sizlere nasıl bedava portal sahibi olabileceğinizi anlatmaya çalışacağım.  İlk olarak işe kendi bilgisayarımıza bir Apache WebServer, PHP ve MYSQL kurarak başlamalıyız.PHP ile ilgili ilk çalışmalarımızı kendi bilgisayarımız üzerinden yapmamız daha doğru olacaktır.Bu işe yeni başladığımda, bunların hepsini ayrı ayrı kurmayı denedim fakat her seferinde ayarlarını tam yapamadığım için pek başarılı olamamıştım. Ben sizlere bu konuda PHP Triad neden bir programı önermek istiyorum. Bu programi download bölümümüzden bulabilirsiniz. Yaklaşık 11 MB lık bu programı indirip sisteminize kurarsanız direkt olarak PHP ile ilgili işlerinizin giriş kısmını bilgisayarınızı bir WebServer olarak kullanarak yapabilirsiniz. Kurulumla ilgili geniş bilgiyi Apache Web Server konu başlığı altında bulabilirsiniz. Zaten fazla bir şey yapmanızada gerek kalmıyor. Direkt kendini
  "C:/apache" klasörü içerisine kuruyor.  Ben, sizlerin sisteminize bu programı kurduğunuzu ve Web Server ınızın sağlıklı bir şekilde çalıştığını varsayarak yazıma devam etmek istiyorum. Şimdi ihtiyacımız olan bir Portal kabuğu. Şu anda sizlere iki adet Portal Kabuğu önerebilirim. İlki PHP Nuke. Bu portal aracını http://www.phpnuke.org adresinden veya
  direkt olarak sitemiz içindeki Download bölümümüzden indirebilirsiniz.Çok profesyonelce hazırlanmış kullanımı çok kolay olan ama biraz karmaşık bir portal aracı. Eğer daha basit bir portal kurmak isterseniz DCP-Portal'ı da sizlere tavsiye edebilirim. Üstelik tamamen Türk yazılımcılar tarafından sizler için hazırlanmış bir portal kabuğu. Her iki kabuğu da Download bölümümüzden bulabilirsiniz. Her iki aracında Türkçe dil desteği mevcut. Yani birde çeviri işi ile uğraşmayacaksınız.Bunun ne işimize yarayacağını kısaca anlatmaya çalışayım.

  PHP dili; HTML, CGİ, ASP dillerinden farklı olarak ana bir database dosyasına bağlı olarak işleyen Server Taraflı web sayfalarının yapımında kullanılır. Bizde bu sebepten denemelerimizi ve sitemizin ana hatlarını server haline çevirdiğimiz bilgisayarımızdan yapacağız.  Biraz öncede söylediğim gibi eğer sisteminize Apache Webserver i ve MYSQL yu doğru biçimde kurduysanız, sitemizden indirmiş olduğunuz PHP-Nuke adlı zip dosyasını "C:/apache/htdocs" klasörü altına unzip yaparak açın. Herşey doğru gitmişse PHP-Nuke kendini "html" adında bir dosyanın içine kuracaktır.  İkinci aşamada çok önemli bir görevimiz var. PHP Nuke ile birlikte gelen dosyalar içinde "nuke.sql" isimli bir dosya bulunmaktadır. Bu genelde C:/apache/htdocs/html/SQL isimli klasörün altında olur. "nuke.sql" isimli dosyayı ordan almalı ve C:/mysql/bin klasörü altına kopyalamalıyız. Eğer PHP-Triad kullanarak sisteminize gerekli bileşenleri kurdu iseniz C:/apache/mysql/bin klasörü altına kurmalısınız. Yazimin bundan sonraki bölümünü sizin PHP Triad ı sisteminize kurduğunuzu var sayarak yazacağım. Bundan sonraki işimiz hiç bilmesekte MYSQL kullanmak olacak.  Bilgisayarınızdaki C:/apache/mysql/bin klasörü altında winmysqladmin.exe isimli bir dosya olacak. Bu dosyayı bir kereye mahsus olmak üzere çalıştırırırsanız, bundan sonra bilgisayarı her açışınızda MySQL'in otomatik çalıştırılmasını sağlayacaksınız ve dahası, bu programın ikonunun saat bölgesinin bulunduğu bölüme yerleştiğini göreceksiniz. Ayrıca masaüstünüzdeki sağ alt tarafta bulunan çerçeve içinde bir trafik lambası ışıklı ikon göreceksiniz. Bu ikondaki en alttaki ışık olan yeşil yanıyorsa MySQL'iniz düzgün çalışıyor demektir.  Bu ikona farenizle tıklayın ve "Show Me" komutunu seçin. Ekrana MySQL'in Windows ekranı gelecektir. Burada hiç oyalanmadan en sağdaki database menüsüne gidin. Bu menü altındaki ekranda sol tarafta var olan veri tabanlarının isimlerini göreceksiniz. Bu alana sağ tıklayıp, "Create Database" bölümünü seçin ve bu alana nuke yazın.  Buraya kadar işlem tamam. Farenizin sağ tuşunu tıklayarak "Refresh database" komutu ile yarattığınız veritabanını görebileceksiniz.(ama içi boş olacak). Şimdi sıra geldi PHP Nuke 'ün can damarı olan veri tabanını kurmaya.  MySQL altında PHP Nuke veritabanını oluşturmak için, önce DOS moduna geçin. Bu bölüme Start-Run bölümünden "command" yazıp, "enter" tuşuna basarak gecebilirsiniz. Burada hemen c:/apache/mysql/bin klasörüne girin ve şu komutları yazın:  mysql nuke < nuke.sql  Bu komutu yazıp enter tuşuna bastığınızda nuke.sql altındaki veri tabanı bilgileri, biraz önce açtığımız nuke isimli veri tabanı içine kopyalanacaktır.  Değişiklikleri görmek için WinMySQL Admin penceresi içinde Database bölümü altında, farenin sağ tuşuna basarak gelen menüde "Refresh Databases" yapın.
   

Bu Sayfayı Paylaş