Program Aktivasyon- Lisanslama Örnek

'Asp.NET - C# - VB.net' forumunda websor tarafından 4 Haziran 2018 tarihinde açılan konu

1. websor ER

Alınan Beğeniler:
    21

Özel Mesaj
    Merhaba üstlerim ve devrelerim
    C#'da veya başka bir dilde ticari bir program yazıp satışa çıkarmadan önce herkesin bildiği gibi mutlaka aktivasyonunu kontrol altına almamız gerekir. Diğer bir deyişle lisanslama... İnternette araştırırsanız bunla ilgili bir çok yöntemi görebileceksiniz. Eğer internette bulduğunuz bir aktivasyon kodunu kopyala yapıştır mantığıyla programınızda kullanırsanız , başkaları programınızın aktivasyonunu çok rahat kırabilir. İnternette bulduğunuz kodu kullanıyorsanız, en azından üzerinden bazı değişiklikler yapın ve sadece size özel aktivasyon yazılımı olmasını tavsiye ederim. Belki aranızda bu işin mantığını hiç bilemeyenler vardır. En azından bir fikir verme babında kendi lisanslama tekniğimi ( fazla detaya inmeden :) ) anlatacığım...

Ticari Programımı ilk kez bir bilgisayarda çalıştırdıklarında doğal olarak lisanslama uyarısı gelmektedir.

Programımda Kod kısmına: rastgele bir sayı yazdırıyorum

Kod kısmındaki rakamdan bir şifre üretiyorum.Örneğin (((sayi+8)/7)+13) çıkan sonucu tamsayı kısmını alıp şifreyi belirliyorum...(Hesaplama formulünü bilmeyen biri şifreyi çözemez..)

Eğer şifreyi yanlış girerlerse, güvenlik açısından kod kısmındaki sayıyı yine rastgele değiştiriyorum...

Şifre Doğru girildiği zaman ; Kullanıcaya ait lisans etkinleştime bilgilerini Regeditte veya gizli bir klasörde saklayabilir ve Programı her açılışta programın aktivasyonunun yapılıp yapılmadığını kontrol ettirebilirsiniz..

Ek güvenlik olarak; Bir web sitenizde varsa;

İstediğiniz zaman bir müşterinizin lisansını iptal edebilme fırsatımda olsun diyorsanız şöyle bir yol izleyebilirsiniz;
    Bilgisayarın mac adresini,Müşteri bilgileri, programın ilk kurulum tarihi, programı son kullanış tarihi vb bilgilerini sitenizin veri tabanına kaydedebilirsiniz. C# da Uzak mysql bağlantısı veya webbrowser aracılığıyla çok rahat bu işlemi yapabilirsiniz.

https://resmim.net/preview/qNAf3N.png
    Örneğin ben şöyle yapıyorum ; Kullanıcı programı açtığında mac adresi üzerinden, bilgisayarın kaydı varmı yokmu ona bakıyorum. Web sitemde kaydı yoksa kayıt yapıyorum. Eğer kaydı varsa Programı kullanmasına izin verip vermediğimi kontrol ediyorum. Eğer izin vermiyorsam, Aktivasyonunu local bilgisayarındada iptal ediyorum. Bir daha programı açamıyor. İnterneti kapatsada artık aktivasyon iptal olmuş oluyor..