1. Ayyıldız Tim forumu Hariç Hiç Bir şekilde Rütbeli Oldugunu İddaa edenlere inanmayınız..⠀ Ayyıldız Tim Adına Sizden Bilgi Belge TC Kimlik Vb Evrak İsteyenlere Asla Bilgilerinizi Vermeyiniz.

Programlamaya Başlamadan Önce...

'Genel Programlama' forumunda ERVAH-I-EZEL tarafından 5 Şubat 2017 tarihinde açılan konu

Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.
  1. ERVAH-I-EZEL Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    4,800

Özel Mesaj
    Hepinize iyi günler devrelerim bugün programlamaya yeni başlayacak ya da bilgilerini tazelemek isteyenlere bir konu hazırladım, biliyorum daha önce böyle konular açıldı ama ben size biraz daha detayı ile anlatım yapmak istedim. Açıkçası tam 4 saatimi aldı. Emeğe saygıma karşılık konuyu beğenirseniz gerçekten mutlu olurum. Size iyi okumalar...

1-Hangi Programlama Dili Türünü Öğrenmeliyim?
    Ne öğrenmeniz gerektiği; ne yapmak istediğinize bağlıdır. Bu konuda 2 seçeneğiniz var.

A-Web Dilleri

Web hack işleri ile uğraşacaksanız ya da kendi websitenizi oluşturacaksanız bu yoldan ilerlemelisiniz.
    HTML,CSS,Java Script,PHP/ASP.Net gibi diller web dillerine örnek gösterilebilir. Bu dillerden herhangi birini kafanıza göre öğrenip bir site oluşturamazsınız. Bunun belli bir sırası vardır. Her dilin görevi farklıdır. Şu konuyu inceleyerek bu dillerin ne işe yaradığını ve nerede kullanıldığını öğrenebilirsiniz.
    http://forum.ayyildiz.org/konu/web-programlama-dilleri-ve-kullanıldıkları-yerler.81785/

B-Bilgisayar Dilleri

İstediğiniz türden her çeşit programı yazabilirsiniz. Buna hack programları da dahildir tabii. C,C#,C++,Java,Pyhton,Ruby vb. programlama dilleri bu gruba düşer. Ve bu dillerin web dillerinden farkı istediğinizi seçip öğrenebilirsiniz. Ayrıca bir dil ile yapabileceklerinizin çoğunu başka bir dil ile de yapabilirsiniz.Peki farkı nedir? Kimi programlama dili ile yapılan program daha hızlıdır kimi ile yapılan daha etkilidir kimi ile yapılan daha güvenlidir vs.
    Çoğunuzun iki türlü programlamayı da öğrenmek istediğinizden eminim. :)

2-Hangisi İle Başlamalıyım?

Programlama dillerinin ne işe yaradıklarını ve nerelerde kullanıldıklarını öğrendiniz. Peki hangisi ile başlamalısınız? Bu konuyu zorluk açısından ele alacağım.

A-Kolaydan Zora [Tavsiye Edilir]

Kolay bir dil öğrenirken konuları rahat ilerlersiniz. Umudunuz kırılmaz. Kodlama mantığını kavrarsınız ve bu da ileride daha zor bir programlama dilini daha kolay öğrenmenize yardımcı olur.

Web Dilleri;

Web dili öğrenirken kolay ya da zor seçeneği pek fazla yoktur. Çünkü hepsi birbiri ile bağlantılıdır ve öğrenilmesi gerekir. Lâkin bu işinizin zor olacağı anlamına gelmez çünkü web dillerinden ASP.Net hariç hepsi kolay seviyededir. ASP.Net C# temelli olduğu için diğerlerine kıyasla daha zordur ve öğrenilmesi gerekli değildir. Değildir çünkü PHP ve ASP.Net aynı işe yarayan farklı dillerdir, birbirlerine alternatiftir. İkisinden birini öğrenmek yeterlidir. Detaylı bilgi şu konudadır:
    http://forum.ayyildiz.org/konu/asp-net-ve-phpnin-Özellikleri.82068/

Bilgisayar dillerine gelince;

Pyhton kolaydır. Ancak hâlâ geliştirilmekte olduğundan diğer dillere göre biraz eksiği vardır. Hack programlarında çok kullanılır ve çok başarılıdır :) Pyhton öğrendikten sonra kendi yolunuzu kendiniz çizmelisiniz.

B-Zordan Kolaya
    "Ben yaparım!" diyenler içindir. En zor programlama dili şu anda C++ diyebiliriz. Avantajı şudur ki çok karışık bir dil olduğundan dolayı bu dili orta seviyede öğrenirseniz diğer programlama dillerinde başlangıç düzey bilgiye zaten sahip olacaksınız. Ayrıca şöyle bir mantık yürütürsek: Zoru yapan, kolayı hayli yapar.

3-En Etkili Öğrenme Şekli
    Öncelikle ne öğreneceğinizi seçtikten sonra ilk işiniz elinize bir defter ve bir kalem almak olacaktır. Biz diyelim ki HTML öğrenmeye başlayacağız. Youtube'ye HTML Dersleri olarak aratıyoruz ve karşımıza çok sayıda 20-30 videoluk eğitim setleri çıkıyor. Hoşunuza gideni seçin ve öğrenmeye başlayın. Gerisi zamana kalmıştır. Düzenli olarak videoları izleyin ve izlerken de defterinize notlarınızı tutun çünkü 20-30 videonun hepsini aklınızda tutamazsınız ve bir şeyi unuttuğunuz zaman videoyu baştan izlemek yerine elinizdeki notlara göz gezdirebilirsiniz. Eğitim setinizi bitirdikten sonra çok sayıda pratik yapmalı ve öğrendiklerinizi kalıcı hale getirmelisiniz. Forumda ya da başka bir yerdeki dokümanları okuyarak bilgilerinizi tazeleyebilir, daha sonra başka bir dili öğrenmeye başlayabilirsiniz...

2. isikrecep378 Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    7

Özel Mesaj
    Önerilern program varmı

3. ERVAH-I-EZEL Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    4,800

Özel Mesaj
    Editör programı soruyorsan Notepad++ önereyim sana. Boyutu küçük ve birçok programlama dili için uyumludur.

4. isikrecep378 Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    7

Özel Mesaj
    saol adamsın

AydoganGotu, ALG0S ve ERVAH-I-EZEL bunu beğendi.
  5. ERVAH-I-EZEL Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    4,800

Özel Mesaj
    Konu güncel, hâlâ merak edenler var.

usay28 ve ALG0S bunu beğendi.
  6. oyuncu_king Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    134

Özel Mesaj
    Eline sağlık devrem. Acaba hangi programlama dilini öğrenmeliyim diyordum. Yardımcı oldun, sağol. :D

ALG0S ve ERVAH-I-EZEL bunu beğendi.
  7. cabirkul Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    6

Özel Mesaj
    çok süper olmuş devrem eline sağlık

8. ERVAH-I-EZEL Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    4,800

Özel Mesaj
    Maşallah devrem hızlı okuyorsun. :) Sağol.

ALG0S ve cabirkul bunu beğendi.
  9. note Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    6,797

Özel Mesaj
    Bir python programcısı olarak sormak istiyorum. Python neden eksiktir? Ben 3 yıldır kullanıyorum ancak ufak tefek engeller dışında bir sıkıntısını görmedim. Eksiği nedir acaba?

10. ERVAH-I-EZEL Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    4,800

Özel Mesaj
    Kusura bakma devrem bu konuyu daha foruma yeni üye olduğum zamanlarda açmıştım. Amatör olarak, internette gördüğümüz yazdım. o_O

ALG0S ve note bunu beğendi.
  11. note Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    6,797

Özel Mesaj
    Onemli degil tertip. Görünce şaşırdım bir an. Çünkü python ile herşey yapılabiliyor işletim sistemi hariç. Eğer bir şeyi yapamıyor sa dahi, yardımcı kaynaklar kullanarak yapıyor. Mesela Windows temellerine inmek için dll dosyalarını kullanıyor. Yani Python varsa çözüm de var :D neyse kolay gelsin :)

12. k6r6p6nc6r Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    6

Özel Mesaj

usay28 ve ALG0S bunu beğendi.
  13. k6r6p6nc6r Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    6

Özel Mesaj
    s.a devrelerim HTML dersini youtubeden 1. bölümünü izledim ve neler yapacagımı gördum ilk bakışta zor gözüküyor ama kafayı kullanınca o kadarda zor değilmiş yarın İnşaallah 2. bölümüde izlicem . Hayırlı Akşamlar.

ERVAH-I-EZEL ve ALG0S bunu beğendi.
  14. WarDailer Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    14

Özel Mesaj
    Eline sağlık tertip, başarılı bir çalışma olmuş, adamsın.

ERVAH-I-EZEL ve ALG0S bunu beğendi.
  15. ALG0S Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    3

Özel Mesaj
    Eline sağlık devrem

ERVAH-I-EZEL bunu beğendi.
  16. ERVAH-I-EZEL Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    4,800

Özel Mesaj
    Teşekkür ederim devrelerim. :)

sametuygun ve WarDailer bunu beğendi.
  17. EsmerBey Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    33

Özel Mesaj
    Forum Kurallarını Okumaddınmı ?

sametuygun ve ERVAH-I-EZEL bunu beğendi.
  18. apocalyps Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    1

Özel Mesaj
    eline sağlık devrem bende burda yeniyim yol göstermiş oldun sağol

19. ERVAH-I-EZEL Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    4,800

Özel Mesaj
    En son 17 Mart'ta giriş yapmış, hevesle gelip geri gidiyorlar. :)

Sağol devrem. Hoş geldin. :)

20. yunusby42 Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    1

Özel Mesaj
    Sağol devrem yardımcı olduğun için teşekkürler

Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.

Bu Sayfayı Paylaş