1. Ayyıldız Tim forumu Hariç Hiç Bir şekilde Rütbeli Oldugunu İddaa edenlere inanmayınız..⠀ Ayyıldız Tim Adına Sizden Bilgi Belge TC Kimlik Vb Evrak İsteyenlere Asla Bilgilerinizi Vermeyiniz.

Programlamaya Dair Soru-cevap

'Genel Programlama' forumunda note tarafından 3 Mayıs 2019 tarihinde açılan konu

1. note Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    6,798

Özel Mesaj
    Merhabalar. Bu konu altında programlamaya dair genel-özel soruları sorabilir veya cevaplayabiliriz. Faydalı olması dileğiyle :)

2. only_hack Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    277

Özel Mesaj
    Devrem benim gözüme uyku girmiyor :( , yine sabırsızlığımı sürdürüyorum, şimdi hack yapmak için öncelikle hack yapacağımız sistemin çalışma düzenini mekanizmasını bilmemiz gerekiyor değil mi ? nasıl çalıştığını bilmessek nasıl ve neye göre bozacağız yani, şimdi ben kendimden örnek vermek istiyorum hiç site hacklemedim ( inşaALLAH birgün yüzlerce indirdiğim site olur ) ama forum'da bulunan ( sayısını bilemediğim için belirtemiyorum ) profesyonel hacker'lar belli bir sistem ( plan ) üzerinden gidiyorlar değil mi ? yani artık ezberlemişlerdir bile, zaafiyetleri, açıkları vs hatta bir defasında sayın Mehmet İshak Telli abi'nin katıldığı programda ( Fahrettin damga abi'nin programıydı) yanlış hatırlamıyorsam ( kanada'dan kuralay ) olması lazım moderatör sormuştu peki hiçbir zaafiyet bulamadığınız zaman sisteme nasıl sızıyorsunuz diye ? ben o cevap karşısında mest oldum resmen, cevap olarak dedi ki; elbette her site aynı olmuyor zaafiyet bulamadığımız zaman kendimiz oluşturup öyle hack'liyoruz, bizim için sorun teşkil etmiyor, şimdi bütün site hackleyenler programlama dillerine mükemmel derecede hâkim midir ? yoksa zekâsı yeterli olan hemen kavrayan birisi mantıklı bir şekilde birini izleyip hack yaparken defalarca izlese ve o aşamalar üzerinden gitse oda hack yapabilir mi ? ( örneğin: benim abim Ayyıldız'da hacker diyelim ve bende onu izliyorum dikkatli bir şekilde ne yaptığını takip ederek kavramaya çalışsam oda bana anlatsa ( bu zaafiyettir bunu böyle kullanıp sisteme sızarsın ardından log'larını temizlersin ki ayak izlerinden seni bulmasınlar ( fazla bilmediğim için bunları söyledim ) en sonda index'i basarsın zone alırsın ama kitapları okumaya devam et bol bol araştır dese ben o abiye kurban olurum çünkü içimde magma gibi yanan bir ateş var bir türlü sönmüyor bir ALLAH'ın kulu bana el uzatsa ALLAH bana yürü ya kulum dese ben AYYILDIZ'IN verdiği destek ile buradaki büyüklerimden aldığım eğitim ve tecrübeler ile yürümeyi bırak depar ata ata koşarım :)

3. note Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    6,798

Özel Mesaj
    Elbette nasıl yapıldığını bilmeden yıkıcı faaliyette bulunamazsın. 2 yıla yakın bu forumdayım, hem kendi programını yazıp hem de hacking ile uğraşan bir elin parmaklarını geçmiyor. Çoğu kişi hazır program kullanıyor. Site hackleyenler programlama dillerine mükemmel derecede hakim değil maalesef, eğer olan varsa bir adım öne çıkıp kendini gösterirsin, biz de hasretimizi gidermiş oluruz.
    Programlama bir silahtır. O an ki ihtiyacın neyse ona göre silahını yeniden oluşturur ve daha güçlü bir silah yaparsın. Hazır program elbet kullanılmalıdır ama, mutlaka programın ne iş yaptığını bilmelisin. Aksi takdirde programda bir hata meydana geldiğinde veya kullanılamaz hale geldiğinde ne yapacağını şaşırırsın. Anahtarımız programlama, bunu unutma.

Programlamayı mükemmel derecede bilmek de yetmez, aynı zamanda bir sistemi,teknolojiyi hızlı öğrenme, iyi bir araştırmacı olma, sabırlı olma, belirli ideolojilere kanıp gaza gelmeme gibi durumlar da olmalı bence. Hacker'lar sabırlı, soğukkanlı, dikkatli ve planlı insanlardır. Gerçek hacker'ların kim olduğunu okumak istersen şu belgelere bakabilirsin.

Son olarak;

ustaya bak,
    ustayı izle,
    ustayla yürü,
    usta gibi gör,
    ustalaş.

4. TURKUAZ Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    4,380

Özel Mesaj
    Güzel bir konu bulmuşken, ben de merakımı gidermek isterim müsaadenizle.. Nasıl hacklerim diye sormayacağım.. İlgi alanım ile ilgi alanınızı kapsayan bir sorum olacak.. Görsel düzenleme programlarında (Photoshop, Illustrator vs.) bulunan ve diğerinde mevcut olmayan bir panelin diğerine eklenme durumu mümkün müdür?.. Yani.. Tamamen tamamen örnek veriyorum.. Illustrator programında çok işimize yarayan ve kullanışlı olan bir panel.. Photoshop’ta mevcut değilken, oraya da eklenebilir mi? Sistem sorunsuz çalışır mı?..

5. Arakesen Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    3

Özel Mesaj
    Selamün Aleyküm. Kardeslerim
    Ben Ayyıldız Tim İle Gurur Duyuyorum Mutlu Oluyorum
    PC hakkında bilgisiz bir şekilde internetten izleme gorme duyma bilgilerle kendimi Azda olsa gelistirdim . Bilgisayar hakkinda bilgim Tabiki de Yüzdesi tamamen ne kadar bilemem ama benim tahminim /%30 diyecek kadar varım kafa calistirarak sabır ve hırs ile başarabiliyorum . Bana youtubede denk gelmişti Ayyıldız time katılma vidyosu ve gordugumden beridir aklimi kurcalar durur ben nasol yetkililer ile görüşme saglayip egitim alabilirim hedeflerim var ve bunları başarmak için bu yollardan gecmem gerekiyor .

AydoganGotu, botcuTHT ve acikvarbegendim bunu beğendi.
  6. note Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    6,798

Özel Mesaj
    Öncelikle yeni rütbeniz hayırlı olsun. Güzel bir soru, bir tasarım programında bulunan kullanışlı bir paneli bir başka tasarım programına aktarmak mümkün müdür?

İki program birbirinden farklı mimaride çalışan tasarım programları. Dolayısıyla içerdikleri paneller ve araçlar kendilerine özgüdür. Program kendi içerisinde bir bütün olarak çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Programın stabilitesi için böyle olması gerekiyor. Örneğin photoshop programında kullanabildiğiniz ancak illustrator programında bu özellikleri desteklemeyen bir işlem için panel aktarması yaptığınızda sonuç sıkıntılı olabilir diye düşünüyorum.

Ancak pluginler için aynı şeyi söyleyemem çünkü internet üzerinden indirilebilen bazı pluginler hem Photoshop hem de Illustrator'da kullanılabiliyor sanırım.

7. note Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    6,798

Özel Mesaj
    Aleykümselam öncelikle. Bu tür soruların yeri burası değil bunu belirteyim. Ben yetkili değilim, ve yönetime dair bir bilgim de yok. Programlamaya dair bir sorun varsa sorabilirsin, aksi takdirde konu kirliliği oluşmamasına dikkat edelim.

8. AYDOĞAN TÜMGENERAL

• Forum Denetleme Gözlem Komutanı
    Alınan Beğeniler:
    58,924
    Meslek:
    Defender Ayt

Özel Mesaj
    Yetkililerle görüşüp eğitim almak diye bir sey yok.Eğitim yazdıgın konu ve benzer konuları okuyarak takip ederek.sorgulayarak alabılırsın buradan basla işte.

9. alfax Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    149

Özel Mesaj
    Devrem müsaitsen python3 ile threading modülünü anlatabilirmisin bu modül ile bir programi nasil hizlandirabilirim admin panel bulucu konumda gormustum

10. dragov Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    1,351

Özel Mesaj
    İlgili programın (yazılımın) destek ssayfalarını kurcalamak gerekiyor. Bir mühendislik-çizim programı olan AutoCAD ile örnek vereyim. Note tertibin belirttiği gibi kendine özgü bir ortamı var programın. Fakat geliştiricileri şunu da düşünmüş; AutoCAD de yer alan fonksiyonlar dışında bir şey yapmak isteyen kullanıcılara özgürlük sağlamalıyız. Bunu nasıl yapmışlar peki? Birinci yöntem; plugin (eklentiler). Tarayıcılarda da kullandığımız özelleştirmeler yâni. İkinci yöntem; bir programlama dili için script desteği koymuşlar. Lisp dilini seçmişler bunun için. Tamamen özgür biçimde kendi işine yarayacak biçimde AutoCAD i özelleştiriyorsun.

Adobe programlarında bildiğim kadarıyla plugin desteği çok geniş. Onların yardımıyla programlar arası entegrasyon sağlanabilir. Tabii ne kadar stabil olur, eklentilerin geri bildirim puanıyla (feedback) tahmin edilebilir bu. Bunun haricinde az önceki verdiğim örnekteki gibi script konusunda da bir şey karalamışlar kendi sayfalarında;
    https://www.adobe.com/devnet/scripting.html

ExtendScript/JavaScript olarak araştırma yapılarak oldukça güzel entegrasyon yapılabilri diye düşünüyorum.

Yâni; sorunun kısa cevabı evet mümkündür.

11. note Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    6,798

Özel Mesaj
    Evet haklısınız, ancak iki programı bariz bir şekilde birbirinden ayıran temel yeteneklerin birebir aktarılabileceğini sanmıyorum. Eğer bu mümkün olsaydı hemen her şeyi tek programda yapabilirlerdi. Ancak dediğim gibi eklentiler hariç, o zaten programcı yeteneğine bağlı

12. TURKUAZ Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    4,380

Özel Mesaj
    Teşekkür ediyorum öncelikle.. Plug-in desteğini biliyorum, kullanıyorum da. Ancak "direkt panel aktarımı" kafamı kurcalıyordu.. Her iki yanıtta gayet güzel açıklamalar ve mantıksal yaklaşımlar içeriyor.. Bende program içi bir panel (diğerinde olmayan) araştırdım ve "plug-in" halinde buldum.. Demek eklenti olarak sunumu yapılabiliyor.. Anladığım o ki bu konu sağlam bir araştırma ve deneme yapmaya müsait.. Tekrardan ilgi / alakanıza ve yanıtlarınıza teşekkür ediyorum..

13. AYDOĞAN TÜMGENERAL

Alınan Beğeniler:
    58,924
    Meslek:
    Defender Ayt

Özel Mesaj
    Bu konuya katılım neden düşük kalmış.?Eğitim istiyenler neredesiniz.

14. hafiz123 Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    13
    Meslek:
    OGRENCI

Özel Mesaj
    devrem python ogrenirken kaynakca olarak istihza mi iyi

15. AYDOĞAN TÜMGENERAL

Alınan Beğeniler:
    58,924
    Meslek:
    Defender Ayt

Özel Mesaj
    Python ile ilgili bır sürü soru soruldu konu açıldı ordan bak.

16. hafiz123 Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    13
    Meslek:
    OGRENCI

Özel Mesaj
    tamam komutanim
    sagolun

17. note Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    6,798

Özel Mesaj
    Sanırım eğitimi yanlış anlamışlar :)

18. note Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    6,798

Özel Mesaj
    İstihza kapandı. O belgeler şu anda yazbel üzerinde geliştirilmeye devam ediyor. Türkçe daha iyi bir kaynak bulamazsın

https://belgeler.yazbel.com/python-istihza/

19. note Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    6,798

Özel Mesaj
    Bazı insanlar kendini geliştirememekten yakınırlar ve bunu yeterli kaynak bulamamalarına bağlarlar. Özellikle de Türkçe kaynak olmadığından bahsederler. Evet, bu konuda bir nebze haklılar. Ancak bu hiç işe yarar kaynaklar olmadığı anlamına gelmiyor. Gerçek hackerların kullandığı işletim sistemi olan Linux'u en temelinden öğrenmek isteyenler için harika bir dökümantasyon var. Bakın dikkat edin hackerlik dökümanı demiyorum, Linux'u temelden öğrenmenizi sağlayan harika bir Türkçe kaynaktan bahsediyorum. Buyurun, bence ihtiyacı olanın çok işine yarayacaktır.

http://belgeler.org

İçerisindeki çoğu programlama örneği(hatta tamamı) C ile yazılmıştır. Böylece C programlama dilini de adım adım öğrenmiş olursunuz. Sizlere tavsiyem, okuyabilirseniz buradaki bütün belgeleri baştan aşağı okuyun. Çok şey öğreneceksiniz :)

20. note Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    6,798

Özel Mesaj
    Programlama konusunda bazı tavsiyelerde bulunmak istiyorum. Bu tavsiyeleri ben kendim uygulayarak gördüm ve tecrübe ettiğim için başkalarının da bundan faydalanacağını düşünerek veriyorum. Zaman kaybı yaşamamak için.

Öncelikle hepimizin bildiği gibi çeşit çeşit programlama dilleri var. Kimisi nesne yönelimli, kimisi fonksiyonel, kimisi de mantıksal programlama dilidir. Bunları her biri farklı problemlere çözüm için geliştirilmiş paradigmalardır. Bilgi edinmek için şu sayfayı okumanızı tavsiye ederim.

http://www.aspmvcnet.com/tr/m/yazilim-muhendisligi/programlama-paradigmalari.html

Ben dahil bir çoğumuzun kullandığı paradigma Nesne yönelimli programlama paradigmasıdır. Yani gerçek hayattaki varlıkları,olayları,işlevleri programlama ortamına aktarırken, kendilerine has niteliklere sahip olan varlıklar olarak aktarıp programlıyoruz. Bu birçok yönden bizlere kolaylık sağlıyor, bu nesneler arasındaki ilişkileri bilgisayar ortamında daha iyi kodlayabiliyoruz.

Ancak nesne yönelimli programlama dilleriyle program geliştirirken nesnelerin karmaşık ilişkilerinden dolayı kodu okunamaz bir hale getirebiliyoruz. Bu nesne yönelimli programlamanın doğal bir sonucu olsa da, bununla başa çıkmanın yolları vardır. Yani daha az karmaşık kodlar yazabiliriz.

Bu yüzden yapmamız gereken şey, olaya farklı bir paradigma yaklaşımıyla yaklaşmak. Yani farklı paradigmalar öğrenmek. Örneğin fonksiyonel programlama dillerini öğrenirseniz, nesne yönelimli programlamadaki metotlarınızı daha moduler yazabilirsiniz. Bu da kodun hem okunabilirliğini, hem de taşınabilirliğini arttırır.

Kısaca sadece bir paradigmaya bağımlı kalmayalım. Birden fazla paradigma hakkında bilgi sahibi olalım ve bunların iyi yönlerini diğer paradigmalar içerisinde kullanalım.

Hem fonksiyonel, hem de nesne yönelimli programlama imkanı sunan Python programlama dilini de tavsiye ederim :)

Bu Sayfayı Paylaş