1. Ayyıldız Tim forumu Hariç Hiç Bir şekilde Rütbeli Oldugunu İddaa edenlere inanmayınız..⠀ Ayyıldız Tim Adına Sizden Bilgi Belge TC Kimlik Vb Evrak İsteyenlere Asla Bilgilerinizi Vermeyiniz.

Python Ile Ilgili Sorusu Olan Sorabilir

'Python' forumunda note tarafından 29 Nisan 2017 tarihinde açılan konu

Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.
    • Guest
    Alınan Beğeniler:
    1,751

Özel Mesaj
    Valla benim ilgimi çeker devrem :D.

note bunu beğendi.
  1. BAYULKEN Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    4,539

Özel Mesaj
    En büyük eksiğim algoritma zaten :(
    Şimdi bahset desem, sadece benim için birsürü yazı Yazıcaksın yine diğer insanların dikkatini çekmeyecek insanlar face hackleme gibi konulara yönelecek senin konun yine altta kalacak. Sadece benim için değmez note :/

note bunu beğendi.
  2. note Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    6,798

Özel Mesaj
    Yok, zaten kısa bahsedeceğim. Yoksa burda yazmakla bitmez algoritma konusu. Sadece bir iki ipucu vermeye çalışacağım.

Hepimizin bilgisayarının özellikleri birbirinden farklıdır. Birimizde çok hızlı çalışan bir program, başka bir bilgisayarda daha yavaş çalışabilir. O yüzden bir programın(daha doğrusu algoritmanın) hızını donanımdan bağımsız ölçmenin bir yolunu araştırmışlar. Ve O notasyonu denilen bir yöntem bulmuşlar.

Örneğin belli başlı algoritmalar var. Sıralama algoritmaları, arama algoritmaları. İşte bu algoritmaları O notasyonuna göre sınıflandırmışlar.

Siz burda worst case, yani en kötü durum sütununa bakın. Bu sütun, belirtilen algoritmanın en kötü halini veriyor. Mesela Bubble Sort algoritması(sıralama) en kötü durumda n^2 kadar hızlı olabilirmiş. Yani n = 10 olsa, 100 adımda bitirebilir. Ancak, aynı değeri Merge Sort için versek,

10log10 = 10 adımda bitermiş. Yani bu durumda bu iki algoritmadan en hızlı olanı Merge Sort. Vereceğim linkte 4. sayfada bulunan tabloyu iyice inceleyin.

http://hpss.endustri.cu.edu.tr/ders/ENS255/Algoritma Karmaşıklığı ve Büyük O Gösterimi.pdf

Bir karşılaştırma

Görüyorsunuz, veri büyüdükçe Bubble Sort algoritması yavaşlamaya başlamış, ancak Merge Sort neredeyse pek değişmemiş.

Bu benim yorumum. Bir de sn Semtex den dinlemek isteriz :)

Semtex, BAYULKEN ve Alparslan5545 bunu beğendi.
  3. Emir4 Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    0

Özel Mesaj
    Hem konu açmak bide phyton la cok alakası yok ama kali linux ü ben indirince başarısız ağ hatası veriyor ve kali linux en onemli programlardan biri bilgisayarım kali hariç her şeyi yüklüyor ama onu yuklince tam yuklenirken başarısız ağ hatası veriyor (internet iyi onla alakası yok) onerdiğiniz bir link veya bir tavsiye varmı acaba ihtiyacım varda.

4. note Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    6,798

Özel Mesaj
    Birincisi, kali için burda yardımcı olamam. Konu açmak için, ilgili bölüme git ve sağ üst tarafta yeni konu butonu var ona tıkla. Sonra da konunu aç. Bilenler yardımcı olur. Ve kali program değildir :)

Amoust, 3W1LH4CK3R ve BAYULKEN bunu beğendi.
  5. BAYULKEN Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    4,539

Özel Mesaj
    Bunu tam iyice kavrayabileceğim, düzgün internet üzerinde bir kaynak var mıdır ?
    Bu arada yazımın için çok teşekkür ediyorum.
    Bilmemek değil öğrenmemek ayıp :)
    Yazılım hocamdan öğrenmediğin şeyleri hayırlısı ile sizden öğreneceğim gibi gözüküyor.

note bunu beğendi.
  6. note Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    6,798

Özel Mesaj
    Elbette tertip, öğrenmek lazım :) Bu konunun adı Algoritma Analizi. Ve internette birden fazla kaynak var. Yukarıda verdiğim kaynak da çok önemli. Birinci önerim o. Aşağıdakiler de diğer önerilerim.

http://bilgisayarkavramlari.sadievrenseker.com/2010/09/24/algoritma-analizi-analysis-of-algorithms/
    http://hanmurat.com/blog/algoritma-analizi-ders-notlari/
    http://aytugonan.cbu.edu.tr/YZM3207/LectureNotes/YZM3107_ders02.pdf
    https://medium.com/algorithms-data-...nda-algoritma-karmaşıklığı-big-o-a265f6a4ab04

Şimdi baktım da, birçoğunu unutmuşum. Tekrar etmek lazım. Bu arada, çok derine inip de kendini fazla yorma. İşin mantığını anla yeter. Yoksa matematik hesaplamalarında kaybolursun :)

BAYULKEN bunu beğendi.
  7. BAYULKEN Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    4,539

Özel Mesaj
    Senin hakkın ödenmez.
    En son yazılıma program yapıcaz diye kursuna gitmiştim bi baktım matematik çözüyoruz. Dedim; noluyoruz :) ama hepsi algoritmaymış hem internet üzerinde olsun hemde kurs tekrarı olsun, algoritmaya ağırlık vermem gerekiyor. Tam kavradığım zaman ise, udemyde satın aldığım total 24 saatlik bir eğitim setim hazır onuda 6 aylık bir süre içerisinde temel python olarak kavrarım diye düşünüyorum.

note bunu beğendi.
  8. note Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    6,798

Özel Mesaj
    Evet biraz sıkıcı ama, biraz elin alışırsa gerisi kolay geliyor. Sınavlarda çalışırken neredeyse kafayı yiyecektim, Allah'tan bütler vardı :D Ama bu yaz biraz tekrar edeyim dediğimde, aslında o kadar derine inmeme gerek olmadığını gördüm.

Kendini de fazla sıkma. Kimse tek başına dersleri sıra ile izleyip çalışamaz. Bol bol program yaz. Bir proje olması gerekmiyor. hesap makinesinde bile bir sürü konu vardır. Kendine süre biçme, zamana yay. Süreni kısıtlarsan, zamanı gelince strese girersin yapamadım diye.

Semtex, Alparslan5545 ve BAYULKEN bunu beğendi.
  9. BAYULKEN Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    4,539

Özel Mesaj
    Eğer bu yaz başlamazsam zaten okullar başladığında hayal olucak. Bunun için geç bile kaldım. Sıkıcı şeylerden pek haz etmem ama eğitim herşeyden önemli. Üstüne üstük kısa zaman içerisinde Asp.NET ile bir teknoloji haber sitesi yapmayı planlıyorum. İşte siber güvenlik ile haberler olsun hack saldırılarından korunma gibi şeyler olsun makale olarak paylaşabileceğim, blog gibi olup ama blog olmayan bir site açıcaktım. Fakat bunu herzaman yapabilirim okul varkende yapabilirim ama okullar varken bir şeyi öğrenmem bundan dolayı birinci sıraya algoritmalar ve pythona ayırıyorum. Sizin seviyenize gelebileceğime inanmıyorum ama bende kendi çapımda bişeyler yaparım işte az çok bende de potansiyel var.
    Bugune kadar sadece hayatımda 1 kere doğru düzgün bi program yaptım o da toplu Hacking programıydı. Mesela çoğu kriptografileri çözebiliyordu. Şifreleyebiliyordu. Sitelerde port taraması yapıyordu. Otomatik dork yazıyordu. Admin paneli buluyordu. Vs. Birçok hack aracını tek programda barındırıyordu. Grafiğini falan da çok iyi tema giydirerek yapmıştım. Ama daha sonrasında pcden işletim sistemini silen bilgisayarcı arkadaş sayesinde o programımda tarihe karıştı. Fakat programı yaptıktan sonra az da olsa, mutlu oldum ama bu mutluluk beni fazla sarmadı. Çünkü programdaki nesneleri ben kodlamamıştım hazır nesne sürükleyip bırak olduğu için kendimi o kadar da iyi hissetmedim. Sanki çoluk çocuğa fareyi verselerde aynı şekilde programı yapacak gibi düşünmeye başladım.
    Be pythona iten temel nedenlerden biri de bu.:/

note bunu beğendi.
    • Guest
    Alınan Beğeniler:
    1,751

Özel Mesaj
    Devrem Pythonda ilerle aynı zamanda ben de ilerleyeceğim ikimiz de ilerlediğimizde forumda bir konu altında hacking toolları yazalım. Henüz note kadar profesyonel değilim ama eninde sonunda Allah izin verirse gelişeceğim. Eğer kabul edersen o günü bekliyor olacağım :)

note ve BAYULKEN bunu beğendi.
  10. BAYULKEN Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    4,539

Özel Mesaj
    şunu bi kavrayımda orası kolay başımızda note tertibimiz olduğu sürece yapamayacağımız tool yok :)

note ve Alparslan5545 bunu beğendi.
  11. Emir4 Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    0

Özel Mesaj
    ilgili bölüm nerede?

12. AYDOĞAN TÜMGENERAL

• Forum Denetleme Gözlem Komutanı
    Alınan Beğeniler:
    58,924
    Meslek:
    Defender Ayt

Özel Mesaj
    Devamlı soru soruyorsun.Forum kurallarını oku her konuya olur olmaz yazma araştır.

BAYULKEN bunu beğendi.
  13. RootWeewx Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    32

Özel Mesaj
    Pythonu Bırakıp Rust Öğrenin :D

14. note Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    6,798

Özel Mesaj
    Sen bunu sorunca aklıma bu geldi

BAYULKEN bunu beğendi.
  15. note Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    6,798

Özel Mesaj
    Sürükle bırak ile de programlama bir yere kadar yapılabilir. Program çok kapsamlıysa ve arayüz ile uğraşmak istemiyorsanız, sürükle bırak bir yerde makul olur. Eğer yaptığınız programlarda mantığı anlayarak yaptıysanız, o zaman sorun yok demektir.

BAYULKEN bunu beğendi.
  16. note Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    6,798

Özel Mesaj
    Peki neden :)

BAYULKEN bunu beğendi.
  17. sekobons Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    8

Özel Mesaj
    Merhabalar.Python 3.5.2 de bir arayüz geliştirdim.PyQt5 kullandım bunların yanında Selenium-BeautifulSoup-requests gibi modüller de kullandım.Pyinstaller ve cx_freeze ile exeye çevirmeyi denedim exe çeviriyor fakat exeyi çalıştırdığımda "This application failed to start because it could not find or load the Qt platform plugin windows.." böyle bir hata alıyorum.Sebebi nedir ?

18. note Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    6,798

Özel Mesaj
    Sanırım dll dosyaları ile ilgili bir sorun var. Şu linkten biraz yardım alın.

https://github.com/pyinstaller/pyinstaller/issues/2857

Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.

Bu Sayfayı Paylaş