1. Ayyıldız Tim forumu Hariç Hiç Bir şekilde Rütbeli Oldugunu İddaa edenlere inanmayınız..⠀ Ayyıldız Tim Adına Sizden Bilgi Belge TC Kimlik Vb Evrak İsteyenlere Asla Bilgilerinizi Vermeyiniz.

Python Nedir ? Ne İçin Kullanılır ?

'Python' forumunda Exorcismm tarafından 5 Ocak 2019 tarihinde açılan konu

 1. Exorcismm Atıldı

  • Guest
  Katılım:
  3 Ocak 2019
  Mesaj:
  120
  Alınan Beğeniler:
  164

  Özel Mesaj
  Python, ilk sürümü Guido van Rossum tarafından 1991’de ortaya konulmuş genel amaçlı bir programlama dilidir. Yorumlanan ve dinamik bir dil olan Python, esas olarak nesne tabanlı programlama yaklaşımlarını ve belli bir oranda da fonksiyonel programlamayı desteklemektedir.
  Python Yazılım Vakfı, Python’ın ana gerçekleşimi olan C dili gerçekleşimini özgür ve açık kaynak kod mantığı altında yürütmekte ve Python’ın fikirsel haklarını korumaktadır. Günümüzde Python, görece kolaylığı ve sahip olduğu geniş standart kütüphane sayesinde oldukça popülerleşmiş ve büyük kurumların da arasında olduğu yaygın bir kullanıcı kitlesine ulaşmıştır.

  [​IMG]

  Python Nerelerde Kullanılır?
  Python, mühendislikten-finansa kadar birçok alanda kullanılmaktadır. 2000’li yıllardan itibaren bilimsel veya mühendislikle ilgili hesaplamalı çalışmalarda da çokça kullanılmaya başlamıştır. Bunda hem donanımsal hem de yazılımsal gelişmelerin etkisi olmuştur:

  Donanımsal açıdan, işlem gücü ve bellek/ depolama kapasitesinin herkesin kolayca ulaşabileceği şekilde artıp yaygınlaşması ile, Python gibi yorumlanan dillerin bazı işlemlerde epeyce yavaş olmaları ve yüksek düzeyli veri yapılarının kullanılmasının hafızada çok yer tutması gibi olumsuzluklar birçok durumda göz ardı edilebilecek seviyeye gerilemiştir.

  Yazılımsal açıdan ise, İnternet ve onunla beraber açık kaynak kod veya özgür yazılım akımının yaygınlık kazanması, bu yaklaşımı benimseyen bilimcilerin İnternet üzerinden ve geliştirilen verimli araçlar sayesinde eşgüdümlü bir şekilde çalışmalarını beraberinde getirmiştir.
  Python Ne İşe Yarar?
  Python’ın basitliği, öğrenilmek istenilen algoritmalara veya bilimsel problemlere odaklanılmasını kolaylaştıracaktır. Ayrıca öğrenciler hem kendi yazdıkları hem de başkalarının (özellikle de hocalarınım) yazmış olduğu kodu daha kolay okuyabilecek ve kodda yatan fikri daha kolay özümseyebileceklerdir. Etkileşimli olması Yorumlanan bir dil olması itibarıyla Python, yorumlayıcı üzerinde etkileşimli olarak çalışılmasına olanak sağlamaktadır. Bu özelliğin getirdiği üç önemli fayda vardır.

  • Birincisi, dilin yeni özelliklerinin veyahut yeni kütüphanelerin öğrenilmesi sırasında hızlı ve etkileşimli bir şekilde ‘keşif’ yapmaya olanak sağlamasıdır.

  • İkincisi, yeni bir program yazılırken hızlı bir şekilde deneme yapılmasının kolaylaşmasıdır.

  • Bilimsel hesaplamaya özgü olan üçüncü fayda ise, hesaplamaların sonuçlarını adım adım görmeye ve eldeki problemin şekillenişini verimli bir şekilde takip etmeye yardımcı olmasıdır.

  [​IMG]

  Nesne yönelimli programlamayı desteklemesi Python’ın desteklediği temel paradigmalar prosedürel, nesne yönelimli ve fonksiyonel programlama paradigmalarıdır. Bilimsel hesaplamada prosedürel olarak kolayca çalışabilmek temel bir gerekliliktir. Görece büyük bilimsel yazılım projelerinde ise sağladığı kolaylık açısından nesne yönelimli programlamayı destekleyen bir dilin kullanımı tercih edilir.

  Ayrıca bu paradigma, özellikle de fiziksel benzetim yapmak gibi amaçları olan çalışmalarda doğal bir çalışma çerçevesi oluşturur. Popüler olması Bir programlama dilinin popülerliğinin tespiti için standart bir yöntem olmamakla beraber, çeşitli yaklaşımlarla yapılmış ölçümler birbirleriyle hemen hemen aynı çıkmakta ve Python’ın en popüler diller arasında olduğunu göstermektedirler.
   
  AydoganGotu ve XovoX bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş