1. Ayyıldız Tim forumu Hariç Hiç Bir şekilde Rütbeli Oldugunu İddaa edenlere inanmayınız..⠀ Ayyıldız Tim Adına Sizden Bilgi Belge TC Kimlik Vb Evrak İsteyenlere Asla Bilgilerinizi Vermeyiniz.

Türkiye’de Bilim

'Beyin Fırtınası' forumunda izoquantum tarafından 23 Mart 2019 tarihinde açılan konu

1. erkan21 Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    9

Özel Mesaj
    öncelikle güzel bir konu açmıssın bencede merak olması lazım ama bu bize aşılmıyo aile olsun okul olsun ancak tesadüfen olur oda yüzbinde bir olur herhalde ve yüzbinde birle bisey çıkmaz bizden çıkanlarda zaten belli ama gerçektende tembel olmasak zeki insanlarız ama yavas yavas düzeliyoruz haberler alıyoruz İNŞALLAH işleri onlardan iyi yaparız ''İstiklal göklerdedir'' elon musk ı örnek dileğiyle...

AydoganGotu, botcuTHT ve acikvarbegendim bunu beğendi.
  2. TURKUAZ Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    4,381

Özel Mesaj
    Taylor’un Bilimsel Yönetim İlkeleri (The Principles of Scientific Management-1911) isimli, Frederic Winslow Taylor (1881) tarafından yazılan makalenin okunmasını önerebilirim.. 1911 yılında yazılan bir makale, içeriğini okuduğunuz zaman o yıllarda yazılmış olmasına şaşıracaksınız.. Başlık “Türkiye’de Bilim” olmasına rağmen önerdiğim makale başka bir ülke baz alınarak 1911 yılında yazılmış. Ancak o ülkenin 1911 yılındaki sorunlarını “günümüz Türkiye’sinde” değerlendirmek mümkün.. Okuyan ilgililerin yorumlarını merak ediyor olacağım.. Siz ne düşüneceksiniz?..

3. note Atıldı

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    6,800

Özel Mesaj
    Evet önemli olan okunması değil, önemli olan anlatılmak istenen şeyin anlaşılması. Bakmak ve görmek arasındaki fark. Mesela örnek, daha önce forumda çok kez programlamanın önemli olduğunu ve eğer gerçek bir bilgisayar dahisi olunmak isteniyorsa mutlaka programlama öğrenilmesi gerektiğini yazmıştım. Hatta başından sonuna kadar başlıklı bir konu açmıştım birilerine moral vermek adına. 180 üzeri beğeni ve 16.000'den fazla görüntülenme almış. Bu da demek oluyor ki baya ilgi gösterilmiş, okunmuş. Ama maalesef ki forumda birkaç kişi hariç diğerleri halen daha bildiğini okumaya devam ediyor, programlamanın kıyısından bile geçmiyor.
    O zaman şöyle diyebiliriz ki, insanlar bu konuda sadece heves etmekle kalıyor gerisi gelmiyor.

Tabi ki mesele programlama değil, ama böyle küçük bir konudan yola çıkarak birçok sorunun cevabını verebiliriz.

4. izoquantum Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    199

Özel Mesaj
    note, dediğin gibi gerçekten de sadece heves. Bir işe başlamadan önce benim için üç adım vardır.

Adım1-Önce bir hayal et. Bu işi yapsam ne olur? Şunu şöyle yapsam nasıl olur?

Adım2- Planlamak. Ben bu hayali gerçekleştirmek için şunu şöyle yapsam daha iyi olur böyle yapsam daha mantıklı olur gibi.

Adım3- İşi patriğe dökmek. Bu adım son adımdır ve en zor adımdır. İş bu adımda somut kavrama dönüşür artık.

İşte en büyük sorun bizim çoğumuzun adım 1’de takılı kalmasıdır. Sadece bu. Önceden belirtmişsiniz adam hack ne nedir bilmeden hacki istemesi. Dereyi görmeden paçayı sıvamak.

Tabi burada bütün işi de kendi ülkemize sığdırmayalım. Ülke olarak önemli şeylerde en az ilk 20’ye girebiliyoruz. Ama konun en başında da belirttiğim gibi sanayi devrimini kaçırmak bize çok pahalıya patladı. Ulu Atatürk ve silah arkadaşları bu zorluklara maruz kaldı. Ama iman gücüyle hepsini denize döktük. Önümüzde önemli bir çağ daha var: Bilgi çağı. İşte her ne kadar iyi bir ülke olsak bile ipi tutmak için ihracatı arttırmalıyız. Yoksa ileride sonuçları kötü olabilir.

5. izoquantum Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    199

Özel Mesaj
    Öncelikle kısa Bilgi edinmek isteyenler bu bağlantıya bakabilirler: http://www.canaktan.org/yonetim/yonetim-teorileri/taylor.htm

Evet gerçekten de bir şirketi yüceltmek için gereken iş düzenini iyi bir şekilde açıklamış. Taylor’a göre her işçi kendi alanında eğitilmeli ve o alanda gelişim göstermeli. Ne de olsa balıktan uçmasını, kuştan yüzmesini isteyemeyiz. Başarıya ulaşmış çoğu eğitim sisteminin veya çoğu ünlü şirketin Taylorizm ile paralel olduğunu düşünüyorum....

6. izoquantum Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    199

Özel Mesaj
    Yerimizde saymayıp gün geçtikçe ilerlediğimiz tabiiki doğrudur. Ve yine dediğin gibi önemli olan merak. Önceden belirttiğim gibi herkes sadece mesleğini yapıyor. Mesleğini bir adım ileriye taşımaya çalışmıyor. Şimdi yine doktordan örnek vereceğim. Amacımız reçete yazıp göndermek olmasın. Amacımız hastanı daha iyi yapacak bir ilaç/araç yapabilmek olsun.

7. AHISKALI Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    229

Özel Mesaj
  8. Sakura Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    752

Özel Mesaj

Tam bu noktada bende sohbetinize istirak etmek istiyorum.
    Soyle uzaktan baktigimda ne kadar mutsuz ve agresif bir toplum oldugumuzu goruyorum. Empati yapamiyoruz, kendimizi karsimizdaki insanin yerine koyup onun penceresinden bakamiyoruz. En ufak bir sorunu bile fiziksel siddet ile cozumlemeye calisiyoruz. Simdi gidip alirim ifadesini, agzini burnunu kirarim ifadelerinin asil icerdigi anlamdan ziyade icimizdeki erkekligi yucelten ve kabartan bir ego var. Tembel oldugumuzdan, bencil oldugumuzdan, yaratici olmadigimizdan yakindik. Biraz da psikoloji biliminden ve onun gerekliliginden bahsedelim.
    Psikoloji yillardir arka plana atilan ve gerekliligine inanilmayan bir bilim dali oldu. Hayatimizda yasadigimiz sorunlari icimize atarak,kendi kendimize cozumlemeye calistik. Hal boyle olunca karakter yapilarimiz degisti. Biz psikolojik sorunlarimizi normallestirdik, ofke kontrol sorunu yasayan, dengesiz davranislarda bulunan, surekli yalan soyleme gereksinimi hisseden, asiri tembel olan, anlik duygu degisimleri yasayan insanlar aslinda birer psikolojik rahatsizlik yasiyorlar fakat biz bunu oyle normal karsiliyoruz ki ne normal ne degil artik ayirt edemiyoruz. Turkiye'de antidepresan kullanimini son 5 yilda 7 milyon kutudan 12 milyon kutuya cikmis. Evet mesleklerimizi bir adim ileriye tasimak yerine kutu kutu ilac verip gonderiyoruz o da kesmez ise bakirkoy veyahut diger akil hastanelerine sevk isteniyor. Diyecegim o ki en az diger bilimler kadar Psikoloji bilimi de toplumsal ihtiyaclarimizi gidermek, daha saglikli yasamak, daha farkli bakis acilarina sahip olmak, yaratici dusunmek, pozitif dusunmek icin oldukca onemli.

9. izoquantum Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    199

Özel Mesaj
  10. izoquantum Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    199

Özel Mesaj
    Albay'ım düşünceniz çok güzel. Sağlam bir şeyler ortaya çıkarmak için aklımızın (ruh sağlığımızın) sağlam olması gerekir. Ve yukarıda belirttiğiniz gibi psikolojiyi kimse önemsemiyor. "Ben deli değilim" havasındalar. Gerekli olunduğu düşünülmüyor. Ama "Türkiye'de Bilim"'in, hatta sadece Türkiye değil bütün dünyada bilim veya herhangi yarar sağlayacak bir ürün çıkarmadan önce "psikoloji yolundan geçmeliyiz." Sağlam ürün sağlam kafadan çıkar.

11. OguzKagan_57 Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    1,798

Özel Mesaj
    Kendi Kararımı Belirtmek İsterimki:
    Bizler Ne Zaman ki Ecdadımızı,Yaptıklarını Yani Tarihimizi İyi Bir Şekilde Bilirsek İnanıyorumki Bilimde Teknolojide Beraberinde Gelecektir.Basit Bir Örnek Verirsem,Atatürk’ü Sevmeyenler Var Niye Sevmiyorsun Diye Sorduğumda “ Çünkü Kuran-ı Kerim’i Yırtmış Gibi Saçma Ve Doğruluk Payı Olmayan Cümlelerle Cevap Veriyorlar.Gidipde Atatürk Böyle Bişey Yapmışmı Diye Araştırmadan Konuşuyor.Tarihini Bilmediğinden Atatürk Gibi Başarılı Bir Komutanın Bu Ülke İçin Nasıl Fedekarlıklar Yaptığınıda Bilmiyor.Japonya Günden Güne Gelişmeye Devam Ediyor Ve Siz Gidipde Onlara Sorsanız Çoğu Tarihini İyi Bilmekte.Öğrenciler,Herşeyi Matematik ve Fenden İbaret Sanıyorlar.Lakin Atatürk Ne Diyor “Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.” En Büyük Eksikliklerimizden Biriside “Tarihimizi Bilmiyoruz”.

12. izoquantum Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    199

Özel Mesaj
    Atatürk mevzusu beni çok sinirlendiriyor. Çoğu kişide “fikir kölesi” denen bir şey var. Çoğu kişi bir akımdan etkilenip başını alıp gidiyor. Oturup biraz araştırmak zoruna gidiyor sanırım. Atatürk böyle, İnönü şöyle, Abdulhamit şunu yapmış, Enver Paşa bunu yapmış. Ya bi git Allah aşkına.

Araştırma kavramı artık körelmiş. Kimse araştırmayıp Ali, Mehmet ne demiş bizde aynısını diyelim, onlar ne düşünüyor bizde aynısını düşünelim havasında.

Bu arada araştırma dediğim bir kitap, bir website ile olacak iş de değil. Konu hakkında fazlasıyla kaynaktan yararlanmalıyız. Ayrıca o konu hakkındaki karşıdüşünceleri de araştırmalıyız.

13. izoquantum Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    199

Özel Mesaj
    İnternette dolaşırken şu yazıya denk geldim ve sanırım açtığım konunun özeti burada.

Bu Sayfayı Paylaş