Unix//gnu//ubuntu//debian Linux//linux Mint//backtrack Linux//kali Linux//parrot Linux

'Linux' forumunda Aybars2002 tarafından 16 Mayıs 2018 12:29 tarihinde açılan konu

  Katılım:
  Salı
  Mesaj:
  33
  Alınan Beğeniler:
  16

  Özel Mesaj
  Öncelikle İyi Forumlar..

  Bu konumda sizlere UNİX' in ne olduğundan , Çekirdek kavramının ne olduğundan, Linux çekirdeğinden , Linuxun kullanım alanlarından , GNU'nun ne olduğundan ve Linux dağıtımlarından söz edeceğim.


  UNİX NEDİR ?


  UNIX türevi işletim sistemleri çok işlemcili çok pahalı makinalardan, tek işlemcili basit ve çok ucuz ev bilgisayarlarına kadar pek çok cihaz üzerinde çalışabilen esnek ve sağlamlığı çok değişik koşullarda test edilmiş sistemlerdir.


  Bu vikipedinin tanımıydı bir de kendimiz inceleyelim [​IMG]  Unix 1960'lı yıllarda geliştirilmiş ve hala geliştirilmeye devam eden bir işletim sistemidir.

  Unix sistemler Windows'da oldugu gibi kolay kullanim saglayan bir grafiksel kullanici arayüzünede (GUI) sahiptir.

  Unix Brain Kernighan tarafından icat edilmiş bir işletim sistemidir. Unixin kullanıldığı yazılım dili C dilidir.  Kernel(Çekirdek) Nedir ?


  Çekirdek bilgisayarın Donanımı ile Yazılımı arasında köprü görevi gören , iletişimi sağlayan bir araçtır.


  İşletim sistemi çalışırken sistemdeki temel işlemler arasındaki iletişimi kurarak işlemci yönetimi, bellek yönetimi ve Girdi / Çıktı işlemleri gibi daha pek çok işlemin yürütülmesinde ve işlemlerin paylaşılmasından sorumludur.  Linux Çekirdeği Nedir ?

  Öncelikle linux çekirdeğinin tarihinden bahsedelim. Finlandiyali bilgisayar programcısı Linus Torvalds tarafından geliştirilmiştir.

  Günümüzde insanlar Linux'u İşletim Sistemi(OS) olarak bilse bile Linux işletim sistemi değil , İşletim sistemi çekirdeğidir.

  UNİX gibi Linux da C programlama dili ile yazılmıştır. Günümüzde teknolojik aletlerin çoğu Linux çekirdeğini kullanır

  GNU/Linux nerelerde kullanılır ?

  -Sunucularda(Server)
  -Televizyonların İşletim sisteminde
  -Android cihazlarda
  -Birçok devlet sanayisinde
  -Uçaklarda , Gemilerde
  -Radarlarda

  Linux çekirdeği çok geniş bir donanım desteğine sahiptir. Sunucu bilgisayarlarda özellikle bu çekirdek tercih edilir. Ayrıca dünyanın en hızlı 10 Süperbilgisayarında da kullanılmaktadır.


  Linux işletim sistemi değildir demiştik , ama internete Ubuntu veya Kali Linux yazdığımız zaman işletim sistemi olduğunu görüyoruz.

  Linux çekirdeği açık kaynak kodlu , Geliştirilmeye açık bir çekirdek olduğundan dolayı Developper'lar Linux çekirdeğinin kullanıldığı çeşitli Linux dağıtımlarını piyasaya sürmüşler. İşte biz bunlara işletim sistemi diyebiliriz.

  Linuxtan bahsederken GNU/Linux diyr bahsediyoruz. Bunun sebebini düşündük mü acaba hiç THT Çünkü Linux çekirdeği içerisinde bir çok GNU araç ve yazılımı barınırıyor.


  GNU Nedir?

  Öncelikle açılımından bahsedelim
  GNU(GNU is Not UNİX)

  Çekirdeği, sistem araçlarını, açıcılarını, kütüphanelerini ve son kullanıcı yazılımlarını içeren bir işletim sistemidir.


  Buraya kadar nedir , ne değildir hakkında yeterli bilgiyi verdiğimi düşünüyorum şimdi gelelim Linux dağıtımlarına [​IMG]


  LİNUX DAĞITIMLARI  UBUNTU

  Ubuntu 2004 yılında geliştirilmiş , Linux çekirdeğini kullanan bir işletim sistemidir. Anlamı İnsanlık demektir

  Ubuntu ücretsiz olarak dağıtımı olan bir İşletim Sistemidir. Türkçe dil desteğini barındırır
  Ubuntunun sürümleri çıktığı yıl ve ayı ifade eder
  Örnek verecek olursak Ubuntu 5.3
  2005 yılının mart ayında çıktığını belirtir

  Ubuntunun da Kendi altında sayabileceğimiz Türevleri Mevcuttur. Bunun da detayına inmeyeceğim, Yoksa konu bitmiycek [​IMG]

  Kubuntu: KDE masaüstü ortamını kullanan türevi

  Lubuntu: Düşük sistem kaynağı tüketen LXDE masaüstü ortamını kullanan türevi

  Xubuntu: Düşük sistem kaynağı tüketen Xfce masaüstü ortamını kullanan türevi.

  Ubuntu MATE: MATE masaüstü ortamını kullanan türevi.

  Ubuntu Budgie: Budgie masaüstü ortamını kullanan türevi.

  Ubuntu Studio: Profesyonel video, ses ve grafik düzenleme işlerine yönelik hazırlanan türevi.

  UbuntuKylin: Ubuntu'nun Çin'e yönelik olarak yerelleştirilmiş türevidir. Bu türev Çin Halk Cumhuriyeti ile 2013 yılında yapılan anlaşma ile hayata geçirilmiştir.

  Ubuntu için bu özellikler yeterlidir :

  2 GHz çift çekirdek işlemci
  2 GB RAM bellek
  25 GB boş sabit disk alanı


  Debian Linux

  Debian 1993 yılında geliştirilmeye başlamış , GNU/Hurd ve GNU/Linux çekirdeklerini kullanan bir işletim sistemidir. Günümüzde bir çok linux dağıtımına kaynaklık etmiştir.
  Pardus , Linux Mint , Ubuntu vb.


  Linux Mint

  Linux mint ise 2006 yılında yayımlanmış , Ubuntu ve Debian işletim sistemlerinin çekirdek mimarisini kullanan bir işletim sistemidir.
  Linux Mintin içinde diğer dağıtımların aksine Adobe Flash yüklü olarak geliyor ve içerisinde kullanmaya hazır şekilde en popüler yazılım paketleri olan LibreOffice, Pidgin, ve GIMP gibi yazılımları içeriyor

  Ben kendim bizzat Linux Mint kullanıyorum. Ve forumda yeni Linuxa adım atacaklar için de bu dağıtımı öneririm. Sebebi ise Windows işletim sistemlerine çok benzemesi.


  Kali Linux


  Kali Linux bir nevi BackTrackin devamı olarak görülebilir. BackTrack slackware tabanında geliştirilmiştir , Kalide ise farklı olan taraf Debian tabanlı olmasıdır.
  Offensive Security Tarafından geliştirilmiş bir işletim sistemidir.
  Genellikle sızma testleri amacında kullanılır.

  --Kali Linuxun BackTrack'ten farkı olarak GNOME arayüzünü kullanmasını söyleyebiliriz.

  --Kali Linux kişiselleştirilebilir bir işletim sistemidir. Kullanıcılar Kali Linux işletim sistemini kendi isteklerine göre tekrar tasarlayabilirler.

  --Kali Linux'un GNU lisansı bulunmaktadır.

  --Kali Linux'un içinde 600'ün üzerinde sızma testleri için araç bulunmaktadır.

  --Kali Linux, Linux işletim sistemleri arasında kablosuz ağ ve kablosuz donanımlara en büyük desteği veren ve neredeyse hepsini destekleyebilen tek işletim sistemidir


  Backtrack Linux


  Backtrack Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Genellikle güvenlik testlerinde kullanılan bir işletim sistemidir. Backtrack aslına bakıldığında genellikle wifi hack işlemlerinde kullanılan bir sistemdir.

  Bu dağıtımı Flash bellek üzerinden , Harddiskimize kurmaya gerek duymadan kullanabilmemiz en büyük artısından biridir

  Parrot Linux


  2013 yılında GNU/Linux çekirdeği kullanılarak geliştirilmiş bir işletim sistemidir. Kali Linux ve BackTrack gibi Bilgisayar güvenliği ve sızma amaçları doğrultusunda geliştirilmiştir. Masaüstü ortamı MATE dir.

  Parrot dağıtımının Kullanıcıları için 3 farklı hedefi bulunmaktadır :

  İlk hedef Güvenlik: Cebinizde bulunan güvenlik araçlarının eksiksiz bir cephaneliği. Yani mevcut araçlar ile istek ve arzularınız tatmin olabilecek.


  İkinci hedef Gizlilik: Gizli olarak sörf yapmaya ve iletişim kurmaya hazır, güvenli ve korumalı bir sistemdir. Hiçkimsenin sizi takip etmediği, özgürce hareket edebildiğiniz bir yapıdır.

  Üçüncü hedef Geliştirme:En iyi editörleri, dilleri ve teknolojileri bünyesinde barındıran eksiksiz bir geliştirme ambarıdır. İstediğiniz dil ile geliştirme yapabilirsiniz.


  ŞİMDİLİK BURAYA KADAR BİR SONRAKİ KONUM 1 HAFTA SONRA GELECEKTİR
  OKUDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKKÜRLER :)
   
  Katılım:
  14 Mart 2018
  Mesaj:
  23
  Alınan Beğeniler:
  6

  Özel Mesaj
  eline sağlık devrem indirme linklerini de paylaşırsan daha cok yardımın dokunur bana hayırlı nöbetler
   
  yns3468 bunu beğendi.