1. Ayyıldız Tim forumu Hariç Hiç Bir şekilde Rütbeli Oldugunu İddaa edenlere inanmayınız..⠀ Ayyıldız Tim Adına Sizden Bilgi Belge TC Kimlik Vb Evrak İsteyenlere Asla Bilgilerinizi Vermeyiniz.

Windows'tan Linux'a Geçiş Serisi 1 : Neden Linux?

'Linux' forumunda Atilla-Han tarafından 19 Temmuz 2017 tarihinde açılan konu

1. Atilla-Han Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    1,054

Özel Mesaj
    Herkese Merhaba..

Gün geçtikçe Linux kullanıcılarının sayısı arttığını gözle görebilmek gayet mümkün.. Sunucu, masaüstü, geliştirici gibi alanlarda popüler olan Linux, artık çevremizdeki bilgisayarlarda rastlamak mümkündür. Linux kullanmadan önce muhtemelen hepimiz Windows işletim sistemini kullanmışızdır. Linux’un büyük ve gizemli dünyasına eğer Windows’tan geçiş yapacaksanız, Linux’ta alışma süreci biraz daha uzun olabiliyor. Çünkü; genel olarak kullanıcılar Windows’taki alışkanlıklarını Linux işletim sistemlerinde tekrarlayabiliyor. Bunlara örnek vermek gerekirse;

Olası bir sorunda tekrardan sistemi yüklemek(format).
    Uygulama kurmak için saatlerce interent arama yapmak.
    Doğrudan .exe uygulamalarını çalıştırmak.

İtiraf edeyim :) Linux’a geçerken bunlar benim yaptıklarım.. Sizde bu gibi hatalara düşmemeniz için Windows’tan Linux’a geçen kullanıcılar için eğitici bir rehber hazırlamayı düşündüm. Faydalı olması dileğiyle..

Linux Nedir?
    Linux işletim sistemlerinin en temel parçası olan bir çekirdek yazılımıdır. GPL(Genel Kamu Lisansı) altında sunulmuş ve Linux Vakfı çatısı altında geliştirilmektedir. Linux çekirdeği; 1991 yılında Linus Torvalds tarafından yazılmıştır.

GNU Nedir?
    Linux’u kullanırken, kurcalarken karşılaşacağınız terimlerden biri de GNU’dur. GNU; çekirdeği, sistem araçlarını, init araçları, kütüphaneleri ve son kullanıcıya uygun daha pek çok yazılımı içerisinde barındırıran bir işletim sistemidir. GNU isminin açılımı ise GNU’s Not UNIX(GNU UNIX Değildir).

Linux Dağıtımı Nedir?
    Linux tabanlı bir işletim sistemi kullanacaksanız tercihlerinizin çok fazla olduğunu görebilirsiniz. Linux dağıtımı kısaca, Linux çekirdeği kullanılarak üzerine yazılmış bir nevi işletim sistemidir. Linux dağıtımları, kurulduğunda beraberinde Linux çekirdeğini ve kendi kapsamında GNU araçlarını beraberinde getirmektedir. Örnek olarak; Debian, Arch Linux ve Gentoo Linux verilebilir. GNU/Linux dağıtımlarının bir listesini internet üzerinde araştırarak bulabilirsiniz..

Eğer Linux dağıtımları kullanmaya başlayacaksanız bu alanda çok fazla tercihiniz olduğunu bilmeniz gerekir. Piyasada hazır olarak kullanılabilen 300’den fazla Linux dağıtımı bulunmaktadır. Durum böyle olduğunda kullanıcılarda haliyle acaba Hangi Linux Dağıtımı’nı Kullanayım sorusu oluşabilmektedir.

Hangi Linux Dağıtımı’nı Kullanayım?
    Aslında kişi bu konuda tamamen özgürdür. Çünkü bir kısıtlama gerektirmek olanaksızdır ancak şunu belirtebiliriz ki her Linux dağıtımının geliştirilme sırasında hedef edindiği bir kitle vardır. Birkaç örnek vermek gerekirse;

Linux Mint : Debian tabanlı ve son kullanıcıya uygun şekilde gereken yazılımları içerisinde barındıran bir Linux dağıtımıdır.
    Manjaro Linux : Arch tabanlı ve son kullanıcıya uygun bir şekilde gerekli yazılımları içerisinde barındıran Linux dağıtımıdır.
    Kali Linux : Daha çok siber güvenlik uzmanları için geliştirilen, belirli bir Linux bilgisine sahip kullanıcılar için geliştirilmiş Linux dağıtımıdır. Debian tabanlı bir Linux dağıtımı olup içerisinde penetrasyont estleri için araçları barındırarak gelir.
    Fux Linux : Günlük kullanıcılar için geliştirilen Fedora tabanlı bir Linux dağıtımıdır. Geliştiricisi Türk’tür ve kullanıcılarıyla ilişkin sorunlarda kendi Facebook grubundan cevap vermektedir.
    Arch Linux : KISS(Keep It Simple Stupid) anlayışıyla hareket eden ve kendi tabanını almış bir Linux dağıtımıdır.

Tabi daha pek çok Linux dağıtımı sıralanabilir ancak bu kadarın yeterli olacağını düşünüyorum. Burada sayılan Linux dağıtımları arasında tercih yapabilirsiniz ancak unutmayın ki yanlış tercih sizi Linux’tan soğutacaktır. Burada yazılan tüm Linux dağıtımları ücretsiz olup, ücretli Linux dağıtımlarının olduğunu da belirtmekte fayda var. Bilinen en tipik örneği Red Hat Linux..

Linux Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları
    Öncelikle söylemiliyim ki eğer etrafta dolaşan dedikodulara inanıp Linux’tan soğumayın. İnsanlar çoğu durumda gereğinden fazla abartır. Linux bir çok kullanıcının gözünde sadece komut satırından oluşan bir işletim sistemi gibi görünmekte. Oysaki Linux bir çok işletim sisteminden kullanım olarak daha kolay aynı zamanda destek olarak da çok daha iyi bir durumda. Bunun yanında yüzlerce dolara satılan işletim sistemleri ve fiyatı binlerce doları bulabilen tüm programların bir alternatifi Linux'de var. Bunlar Linux'e geçmek için başlı başına yeterli olsa da yinede;

Linux çekirdeği tamamen ücretsiz ve kapalı değildir. İstediğiniz durumda siz de gelişimine katkıda bulunabilirsiniz..
    Günlük işlemler için Windows’tan kat kat daha hızlı ve güvenilirdir.
    Kararlı bir yapıya sahiptir, sorun yaşama ihtimali çok düşüktür.
    Çoğu durumda ekstra bir sürücü kurmaya gerek kalmaz. Linux çoğu doanımlarınızı tarayıp, tanır ve sürücü kurulumuna gerek duymadan sistemi kullandırır.
    Çok zayıf bilgisayar donanımları için bile uygun Linux dağıtımları vardır. Bu dağıtımlar aracılığyla hiç düşünmediğiniz performans bile alabilirsiniz.
    Zararlı yazılımlardan korkmanıza gerek kalmaz. Linux açık kaynak olduğundan olası bir güvenlik açığı saatler içerinde düzeltilir.
    Uygulama kurmak için saatlerce aratmaya gerek kalmaz.

Gibi daha pek çok avantaj sıralanabilir. Bazı işleri komut satırından yapmak insana keyif veriyor. (ilk başta uçbirim (komut satırı) çok korkutucu gibi gelse de bir iki tıkla kurabileceğiniz programı komut satırından kurmak size büyük bir keyif veriyor. "Bunu ben kurdum", "Bunu ben başardım" hissi oluşturuyor.)

Peki hiç mi olumsuz yanı yok derseniz, elbette ki var;

Oyun konusunda geliştiriciler Linux’un yüzüne dahi bakmaz.
    Çoğu donanım geliştiricisi Linux için sürücülerini geiştirmez. Hatta destek bile vermez.
    Olası bir hatada biraz Linux bilgisi gerekse de bu hataların çözümü için Linx yardım forumlarında ve topluluklarında çözebilirsiniz.

Son Dokunuşlar
    Unutmayın ki Linux uçsuz bucaksız bir deryadır. Linux kullanıcısı olarak kendinizi sınırlamayın, herşeyi yapabilirsiniz. Bu konuda söyleyeceğim tipik örneklerden biri de, kullanıcıların Wİndows’taki gibi kendisini tek bir masaüstünde hapsetmesidir. Linux’ta böyle birşey yok, performans alamadığınızda masaüstünüzü değişebilirsiniz. Görünüm olarak çok şık duran masaütleri de mevcut :)

Bu yazıda burada noktayı koyayım. Eğer okumadıysanız “Linux : Sık Sorulan Sorular” isimli rehberi okumanızı tavsiye ederim. Pek çok sorunuza cevap bulabilirsiniz.. Bir sonraki konuda görüşmek üzere..

Kaynakça
    Linux Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları

Gizemli54, Dnarib, Haladir ve 5 kişi daha bunu beğendi.
  2. KaLiNuX Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    2,345

Özel Mesaj
    kimse saol dememiş bari ben diyim eline sağlık devrem.

fehva ve Atilla-Han bunu beğendi.
  3. Atilla-Han Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    1,054

Özel Mesaj
    Teşekkür ederim devrem.

fehva ve KaLiNuX bunu beğendi.
  4. -HVN4-HEN- Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    179

Özel Mesaj
    Eline Saglik Devrem Arch Linux Indirme Linki Sende Varmi ?

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    2

Özel Mesaj
    linux u nasıl bula biliriz

5. Atilla-Han Guest

• Guest
    Alınan Beğeniler:
    1,054

Özel Mesaj
    Kendi sitesinden istediğin ülkenin sunucusundan indirebilirsin.

Bu Sayfayı Paylaş